Sok szülőben jogosan merül fel a kétely: Szabad-e a speciális diétát folytató gyermekét ottalvós táborba elengedni? Tudnak-e tökéletesen biztonságos diétát biztosítani számára? Lesz-e diétatévesztés? És ha a gyereknek mégis tünetei vannak, tudják-e majd, mit kell tenni, hová kell fordulni? A táborok személyzetének mindennel tisztában kell lennie ahhoz, hogy biztonságban elengedhessük a gyermekünket. És nem csak ez az egyetlen szempont.
3 nagyon fontos szempontot vegyetek figyelembe a tábor kiválasztásánál:
1. A táborban a személyzet minden tagja külön figyeljen oda a gyermekedre. Mindenkinek tudnia kell egész pontosan, mik gyermeked számára a nem megengedett élelmiszerek, összetevők. Ezt a gyermekednek is tudnia kell!
2. A táborban legyen felkészülve a személyzet egy vészhelyzetre. Legyen sürgősségi gyógyszer mindig és mindenhol elérhetően, megfelelő hőmérsékleten tárolva – és tudják is, hogy mikor és hogyan kell használni!
3. Legyen közel elérhető és jó sürgősségi betegellátó kórház/klinika.
A család felelőssége: Válaszd ki gyermeked részére a megfelelő tábort!
Ezekre figyelj:
– Legyen a táborban egészségügyi személyzet: ki az, és mennyire hozzáértő?
– Távollétében ki helyettesíti?
– Tudnak-e megfelelően biztonságos diétás étkezést biztosítani? (Nem működik, ha egy átlagos vendéglő bevállalja a nem mentes ételek főzése mellett a mentes étel elkészítését, mert allergénnel könnyen szennyeződhet a diétázó gyermek étele. A rutin és szakmai ismeretek hiánya nélkül kerülhet allergén az ételbe. Kizárólag speciális diétás konyha készíthet el biztonságosan diétás ételeket!)
– Mennek-e fagyizni, pékségbe? (Jó olyan tábort választani, ahol nem mennek. Vagy ahol tudnak mentes opciót biztosítani, például amit a gyermek otthonról hoz, biztonságos tartós édességet… A nem mentes ételekre szakosodott éttermek, pékségek és fagyizók nem teljesen biztonságosak.)
– A táborban dolgozók megfelelően tájékozottak az allergiákkal kapcsolatban?
– Milyen messze található egy jól felszerelt orvosi központ a tábortól?
– Táborozás közben mennek-e kirándulásra, amely késleltetheti a gyermek orvosi ellátását vészhelyzet esetén?
– A tábori felügyelő visz magával sürgősségi gyógyszert?
– Mindig oda tudnak figyelni külön a gyermekedre?
Tájékoztasd a tábort gyermeked allergiáiról vagy feltételezett allergiáiról:
– Használd a tábor regisztrációs formanyomtatványát, és részletesen írd le az allergiákat.
– Ételallergia és rovarcsípés allergia esetén is használd ezt a vészhelyzeti terv formanyomtatványt!
– Készíts listát az ételféleségekről, amelyet a gyermeked nem fogyaszthat, és írd le a fogyasztás után tapasztalt tüneteket részletesen, hogy egy diétatévesztést felismerhessenek!
– Időben informáld a táborvezetőt gyermeked speciális igényéről, hogy megfelelő tábori felügyelőt alkalmazhasson, aki a diétás gyermekek igényei szerint tud figyelni, és tudja kezelni az esetleges vészhelyzeteket is.
Vedd fel személyesen a táborvezetővel és a tábori felügyelőkkel a kapcsolatot, mielőtt a tábor elkezdődne!
– Legyen biztos az, hogy a vezető minden érintettet értesít: életmentő személyzetet, sofőröket, éttermi dolgozókat, mindenkit, aki ételt vagy “bulit” kínálhat a gyermek részére.
– Egy táborban lehetnek “beugrós” önkéntesek is, nekik is elővigyázatosnak kell lenniük! (Jó ha van egy írott tábori szabályzat.)
A táborba adj le friss fotót a gyermekedről, amiről felismerhetik a tábor dolgozói is. Mellékelj részleteket: orvosi dokumentációt, javasolt gyógyszerek leírásait melyeket rohamoldásra/allergiás reakciók kezelésére használtok, illetve gyógyszereket egyéb tünetekre (pl. hasmenésre, kiütésekre).
– A táborra specializált leírást vigyél gyermekedről, mit ehet, mit nem, mik a tünetei, stb.
– A tábori felügyelőt külön ki kell képezni az esetleges teendőkről.
– A tábor használja a fent megadott dokumentumot (vészhelyzeti tervet).
Ellenőrizd az összes táborba beadott gyógyszer lejárati idejét!
– Legyen mindig friss a gyógyszer, tárolják azt megfelelően. Amennyiben allergiás a gyermek, legyen mindig nála (bármerre is mennek) megfelelő hőmérsékleten tárolva autoinjektoros adrenalin: EpiPen/AnaPen.
A gyermeknek is tudnia kell, mit nem ehet, esetleg mire allergiás, és mik a teendők baj esetén:
– Mik a biztonságos és nem biztonságos ételek,
– Hogyan kerülheti el a nem biztonságos ételeket,
– Mik az allergiájának tünetei,
– Mikor kell egy felnőttet tájékoztatnia az allergiás reakciójáról,
– Hogyan kell elolvasni egy ételféleség feliratait (mik vannak benne, pl. egy jégkrémben),
– Hogyan kell használnia allergiás sokk esetén az autoinjektort.
A gyermek felelőssége:
– Soha sem szabad ételt cserélgetnie a többi táborozó gyermekkel.
– Semmit se egyen meg, amiről nem tudja biztosan, hogy mi van (és mi nincs) benne.
– Minden címkét olvasson el a fogyasztani kívánt ételen, és ellenőriztesse a tábori felügyelővel.
– A gyenge allergiás reakciókat is kezelje, figyelje, keressen segítséget, ha úgy érzi, allergiás az elfogyasztott dologra.
– Szóljon felnőttnek akkor is, ha láthatatlan jelei vannak egy kezdődő allergiás reakciónak.
– Ha tünetei vannak, soha se menjen egyedül sehová!
A tábor felelőssége:
– Sürgősségi ellátásról legyenek informálva: hogyan kell mentőt hívni, mennyi idő, amíg kiérnek, milyen messze van a kórház, van-e a kórházban folyamatosan sürgősségi betegellátó személyzet, eszközök?
– A távoli táborhelyek közelében nem biztos, hogy megfelelő sürgősségi betegellátást tudnak biztosítani, nem biztos, hogy gyorsan kiért a rohammentő. (A betegszállító kocsikban nem mindig van mentőtiszt és életmentő gyógyszerek!) Ezért az erősen allergiás gyermekek esetében a táborban érdemes életmentő gyógyszereket tartani!
– A hegyvidéki, távol eső táborhelyeken nem mindenütt van térerő, nem mindenütt tudnak segítséget hívni. Kirándulni csak olyan helyre érdemes allergiással, ahol tudnak segítséget is kérni! Mindig legyen valakinél feltöltött mobiltelefon!
– Vegyék át újra az allergiás gyermek orvosi leleteit, és a szülői leírást.
Legyen megelőző protokoll a táborban:
– A diétás gyermek is vehessen részt biztonságosan minden közös tevékenységben. (Pl. Ne legyen ételevő-ivó verseny, ne látogassanak meg fagylaltgyárat…)
– Az étkezést szolgáltató is tudjon mindenről, és felismerje az ételallergiás gyermeket.
– Az étkezési terveket beszéljék meg a szülőkkel, ha szükséges, legyen alternatív terv is.
– Legyen megtervezve, hogyan vehet részt egy étkezésben az allergiás táborozó gyermek. Pl. a büfében külön szolgálják ki, külön allergén-mentes helyen étkezzen.
Mindenki tudjon a táborban arról, hogy mik egy allergiás reakció tünetei, és tudják, mit kell tenni.
Ha lehet, megfelelő diszkrécióval és az intim szféra tiszteletben tartásával figyeljenek az allergiás gyermekre. (Kitaszíthatják, ha túlzott hangsúllyal és széles körben terjesztik, hogy ő allergiás…)
Legyen a táborban egy csapat kijelölve, akik vészhelyzet esetén akcióba tudnak lépni. Így nem lesz fejvesztett hangulat, nagy kavarodás baj esetén.
A felelős személy tudja használni az epineprine – adrenalin autoinjektort, tudnia kell hol van a gyógyszer, és tudja követni a protokollt is.
Ha a táboron kívül mennek:
– Mindig biztosítsák, hogy a rohamoldó gyógyszerek legyenek az allergiás közelében, illetve a felügyelő keze ügyében.
– Tudjanak vészhelyzet esetén segítséget kérni.
A gyógyszereket mindig megfelelő hőmérsékleten kell tartani. A gyógyszerek egy része ha túl hidegek, vagy túlmelegszenek, elvesztik hatásukat.
Még 10 tippet ITT is olvashatsz!
Forrás: FARE Food Allergy Research and Education
Ha tetszett amit itt láttál, és érdekelnek az allergiával és egyebekkel kapcsolatos írásaim, kérlek csatlakozz a Facebook oldalamhoz is, itt: Allergia Blog
Ha van személyes történeted amit szeretnél megosztani, vagy csak kiírni magadból, hogy jobban érezd magad, esetleg tapasztalatokkal, receptekkel segítenél ételallergiás sorstársaidon – várom a leveled az allergia.cafeblog@gmail.com -ra!
Köszönettel: Lin
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: