Ha súlyosan ételallergiás vagy:
1. Mindig legyen nálad allergiás rohamokat oldó szer. Legyen a gyógyszer hűvös helyen tartva (pl. hűtődoboz), mert egyébként hatástalan, vagy csökkent hatású.
(Hatásos gyógyszerek: Súlyos allergia esetén Anapen (folyékony adrenalint tartalmazó sürgősségi, életmentő gyógyszer, autoinjektor), Prednisone-t tartalmazó kúp, és/vagy antihisztamin, asztma puff.)
2. Ha az ételféleségek porára is allergiás vagy (pl. földimogyoró-por), vigyél magaddal megfelelő szűrőképességű arcmaszkot, hogy zárt helyeken (pl. repülő) a más utas által fogyasztott ételek nehogy gondot okozzanak.
3. Vészhelyzet esetére, segélyhívásra mindig legyen nálad feltöltött mobiltelefon. Csak olyan helyre menj túrázni, kirándulni, ahol van is térerő.
4. Utazásra vigyél magaddal útravalót, ennivalót és innivalót is, bármivel is utazol – út közben nem valószínű, hogy allergén-mentes ételt kapsz bárhol is.
5. Ha nem vagy kalandvágyó, és van miből, menj all inclusive helyre, ahol leinformáltan van megfelelő diétás konyha.
Ha inkább aktív vagy, túráznál, strandolnál, bejárnád a környéket: Nem lesz könnyű dolgod: minden nap főzni kell, előkészülni, összepakolni, cipekedni, bevásárolni. De jóval több az élmény, mintha csak egy hotelben élnél egy hétig.
6. Apartmant válassz, saját konyhával. Vigyél magaddal edényeket, fakanalakat, poharakat, melyek nem érintkeztek allergénnel korábban.
7. Lehetőleg szálláshelyed városában legyen olyan ismert bolt/ áruház, ahol a napi főzéshez megfelelő allergén-mentes alapanyagokat tudsz beszerezni.
8. Mindig vigyél magaddal megfelelő mennyiségű ételt, és italt egész napra. (Kirándulások során a kisebb helyeken a személyzetnek fogalma sincs legtöbbször, hogy milyen egy szigorú diéta, amúgy sem árulnak mindenmentes dolgokat. )
9. Kifejezetten ételallergiások igényeit figyelembe vevő és hangsúlyozó étterembe menj. Éttermekben mindig érdeklődj a megrendelt ételeid összetevőiről. És ne csak az összetevőkről, hanem az elkészítés módjáról is. Gyakran előfordul, hogy a tojásos bundában sült húsokkal együtt sütik ki a “tojásmentest”. A tojásallergiásoknak ilyen kis mennyiségű tojás szennyezés is okozhat akár súlyos tüneteket. A gluténérzékenyeknek az is gond, ha csak kevés liszt kerül az ételükre. A tejérzékenyeknek egy kicsi tejszín is okozhat súlyos tüneteket. Az éttermekben nem használnak külön edényt, és fakanalat az ételek elkészítéséhez, és könnyen átvihetik az egyik ételből a másikra az allergént. Aki erősen ételallergiás, nem ehet átlagos étteremben.
10. Tájékozódj, hova fordulhatsz, ha súlyos allergiás rohamod van. Jó, ha van a közelben megfelelő háttérrel rendelkező klinika.
11. Ha külföldre utazol, csinálj magadról/gyermekedről egy tájékoztató anyagot az adott ország nyelvén, és angolul is érdemes. Legyen rajta a fényképed, az, hogy mire vagy allergiás, mik a teendők probléma esetén, kiket kell értesíteni.
12.
Gyerekek részére lehet kapni praktikus információs karkötőt. Névvel, értesítési telefonszámmal, és az adott ország nyelvén az allergia + allergének feltüntetésével lehet valamennyire biztonságosabbá tenni a gyermek nyaralását arra az esetre, ha elkeveredne a szüleitől.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: