Allergia és életmód

Gluténérzékeny lesz-e a gyerekem?

Az új ajánlás alapján azoknak a gyerekeknek, akiknek van közvetlen rokonságában cöliákiás (lisztérzékeny), a glutént nem korán – 4-6 hónapos korban – érdemes bevezetni, hanem inkább később érdemes, akkor is fokozatosan, kis mennyiségekkel. A glutén korai adása ugyanis nem előzi meg a cökliákia kialakulását. (Itt korábban kifejtettem, ha érdekel, ide kattintva elolvashatod ezt.) Annál, aki… Tovább »

A védőnők tévednek a korai gluténbevezetéssel kapcsolatban!

Tévhit, hogy a korán- még szoptatás ideje alatt – bevezetett glutén megelőzi a lisztérzékenység (cöliákia) kialakulását! A védőnők régi kutatásokra alapozott, elavult irányelvek alapján járnak el, amikor szinte kötelezővé teszik, hogy a gyermeknél már 4-6 hónapos korban kezdjük a glutén bevezetését pl. egyéb adalékanyagokat is tartalmazó háztartási keksszel. Mint kiderült, teljesen fölöslegesen. Mindenek előtt hadd… Tovább »

Minden címkét elolvasunk, mégis becsaphatnak?

Az élelmiszerek címkézésével foglalkozó cikksorozatunk harmadik részében összegyűjtöttünk néhány meglehetősen elszabott, és ezért életveszélyes címkét, címketípust. Lássuk, mi a különleges bennük! (Cikksorozatunk első részében a kötelezően feltüntetendő összetevőkről, a másodikban pedig a nyomokban tartalmazhat felirat megfejtéséről olvashat.) Fotó.Allergiásként naponta számtalan címkét kell ahhoz végigolvasnunk, hogy össze tudjuk állítani napi étkezéseinket. A sok címke között mindig… Tovább »

Nyomokban tartalmazHAT? Most akkor tartalmaz, vagy nem?

Az élelmiszerek címkéin nem mindig teljesen korrekt a tájékoztatás! Fontos lenne, hogy a gyártók megfelelően, korrekten használják a “tartalmazhat” felsorolást. Ehhez képest gyakran két véglettel találkozunk: a) Nincs “tartalmazhat” felirat, mert nem kötelező használni. Egyre kevésbé írják rá a termékekre a “nyomokban” tájékoztatást. Ekkor az ember könnyelműen megveszi a terméket, és lehet tőle tünete. (Mi… Tovább »

Nehogy allergént varázsolj az ételbe! Íme egy kis tananyag

Kijöhet valaki az élelmiszeripari iskolából  úgy – akár pékként, akár szakácsként vagy cukrászként – hogy nem is ismeri az alapvető allergéneket! A legfőbb allergéneket minden élelmiszercímkén kötelező feltüntetni. Még a “kimérős” termékekről is kell a boltoknak tájékoztatást nyújtaniuk. Sokszor ez elmarad, illetve csak legyintenek a pékségben: ugyan, nem tartalmaz tejet! Semmilyen allergént! Közben meg a pogi tetején ott… Tovább »

A legelső kérdés: Kinőheti az allergiát?

A legelső és legfontosabb kérdés, ha ételallergiával diagnosztizálták a gyermekünket: Kinőheti az allergiát? Nem biztos hogy jó hírt hozok, de mindenképpen segítség ezt tudni! Az amerikai ételallergiásoknak szóló szakblogja összefoglalta a legfontosabbakat:  A gyerekek kicsit több, mint negyede —26.6%-a — kinövi az allergiáit átlagosan 5,4 éves korára. A tej, tojás, vagy szójaallergiások növik ki leginkább az… Tovább »

Valóban allergiás? Vagy csak úgy néz ki?

Sokaknak vannak allergiás tüneteik, de az allergiateszt gyakran nem mutat ki semmit. Mi lehet a gond? Rengeteg dolog okozhat allergiás tüneteket:  a fel nem ismert lisztérzékenység is lehet az alapbetegség ilyenkor (felszívódási zavarokat, ezzel allergiás tüneteket, és egyéb társbetegségeket is okoz), de akár csak rosszul tárolt ételek is lehetnek a problémák forrásai. Gyakran előfordul az is,… Tovább »

A baba hozzátáplálás buktatói: allergia, lisztérzékenység

Ha baba hasfájás miatt sír, sokat hány, puffad, nem növekszik, nem fejlődik a mozgása, vagy sebes a teste: a szülő tudja, érzi dianózis nélkül is: baj van! De talán nincs tisztában azzal, hogy a lisztérzékenység okozhat elmaradást a fejlődésben, akár a mozgás-, vagy szellemi fejlődésben, az autizmushoz is lehet köze, és az allergia pedig akár… Tovább »

Van a paleo diétának létjogosultsága?

A szkeptikusok szerint röviden áltudományos cafrang a paleolit diéta. A tudományosan hangzó magyarázat, étkezés-történeti fejtegetések mind-mind “sántítanak”, többnyire féligazságok. Mégis egy csomó embernél, akik egészségügyi, és emésztési panaszokkal küzdöttek már évek óta – megoldást jelentett, hogy beléptek a népszerű diétarendszerbe, és szigorúan betartják a paleolit diéta követelményeit. Hogy is van ez? Miért is tud akkor a… Tovább »

Nagyon furcsa tünetek! Alvajárás allergia miatt? Igen.

Ha ételélallergiáról vagy ételérzékenységről beszélünk, általában a nyilvánvaló fizikai tünetekre gondolunk.  De az ételallergiának, ételintoleranciának, és a kakukktojásnak számító autoimmun jellegű lisztérzékenységnek (cöliákia) is vannak meglehetősen furcsa tünetei. Talán nem is gondolnád, hogy a fizikai problémák mellett akár súlyos pszichiátriai gondokat is okozhat egy rosszul beállított diéta a fenti betegségek esetében. Például a nem cöliákiás… Tovább »
Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!