Allergia és életmód

Így viheted otthonról az ételt allergiás gyermekednek!

Márpedig a gyermeked viheti otthonról az ételét az óvodába/iskolába! (Köszönet az alul idézett részletes magyarázatért a NÉBIH Jogsegélynek!) A legtöbb intézmény még mind a mai napig azonnal elutasítja a lehetőséget, hogy otthonról vigye be a gyerek az ételt: többek között az igazán veszélyesen allergiás gyermekek otthonról hozott ételeit sem engedik bevinni. Az a kifogás, hogy… Tovább »

Fontos tudnivalók: Allergiáról pedagógusoknak

Egyre több allergiás és ételérzékeny gyermek van, lassan nem lesz olyan osztály vagy óvodai csoport, ahol nincs egy ételérzékeny gyermek sem. A pedagógusoknak meg kell barátkozni a ténnyel, hogy nem csak a gyerekek viselkedését és okosodását kell felügyelniük, hanem az étkezését is. A pedagógusok feladata az is, hogy az ételérzékeny gyermekekre kiemelten vigyázzanak, hiszen akár… Tovább »

Így süt őzet a Gluténmentes Séf

Variációk egy témára –  az őzcomb   Az előző írásomban már említésre került a szomszédom és az általa elejtett őz. Erre térnék most vissza, ahogy azt ígértem. Felszerelkeztem a szükséges eszközökkel és „elfoglaltam” a szomszédasszonyom konyháját. Mivel teljesen másként szerettem volna elkészíteni, mint ahogy eddig megszokták a szomszédaim, ezért a natúron sütésre gondoltam, hogy kipróbálom…. Tovább »

A védőnők tévednek a korai gluténbevezetéssel kapcsolatban!

Tévhit, hogy a korán- még szoptatás ideje alatt – bevezetett glutén megelőzi a lisztérzékenység (cöliákia) kialakulását! A védőnők régi kutatásokra alapozott, elavult irányelvek alapján járnak el, amikor szinte kötelezővé teszik, hogy a gyermeknél már 4-6 hónapos korban kezdjük a glutén bevezetését pl. egyéb adalékanyagokat is tartalmazó háztartási keksszel. Mint kiderült, teljesen fölöslegesen. Mindenek előtt hadd… Tovább »

Minden címkét elolvasunk, mégis becsaphatnak?

Az élelmiszerek címkézésével foglalkozó cikksorozatunk harmadik részében összegyűjtöttünk néhány meglehetősen elszabott, és ezért életveszélyes címkét, címketípust. Lássuk, mi a különleges bennük! (Cikksorozatunk első részében a kötelezően feltüntetendő összetevőkről, a másodikban pedig a nyomokban tartalmazhat felirat megfejtéséről olvashat.) Fotó.Allergiásként naponta számtalan címkét kell ahhoz végigolvasnunk, hogy össze tudjuk állítani napi étkezéseinket. A sok címke között mindig… Tovább »

Hülyeség tortázni az oviban!

Fellobbant a vita: Az óvodába milyen szülinapi sütit lehet vinni? Szerintem jobb lenne, ha nem édességgel ünnepelnének. Sokkal jobb megoldás is van! A intézmények jó része már megengedi, hogy otthon sütött tortát vigyenek be a gyerekek. Sok intézményben pedig az ünneplésre kizárólag számlával igazoltan bolti sütit lehet bevinni. Az intézmény maga dönti el mit enged és mit… Tovább »

Segíthetsz végzős dietetikusoknak a Semmelweis Egyetemről

A Semmelweis Egyetemen hamarosan végez egy évfolyamnyi dietetikus. Rengeteg diétázni kényszerülő betegnek fognak segíteni. Most ketten tőlem kértek segítséget. A szakdolgozatukhoz kérdőíveket szerkesztettek, melyek statisztikai eredményeit felhasználnák a munkájukban. Segíts Te is nekik! Fenyvesi Kata Zita az élelmiszerjelölések szerepéről ír majd a szakdolgozatában, és ehhez szerkesztett kérdőívet ételallergiások és laktóz intoleranciával küzdők részére. Kattints ide: Kata kérdőívét ide… Tovább »

Betartják a menza-rendeletet diétások esetében? Magyar körkép

Nem hiányzik, hogy diétatévesztés miatt a gyermekünknek akár egy hétig is hiányoznia kelljen az óvodából vagy az iskolából! Valóban betartják a “menza-rendelet” szabályait a közétkeztetésben? Megkérdeztem az érintett szülőket. Vegyes, meglepő kép bontakozott ki.   2015. szeptember 1-től Magyarországon életbe lépett a “menza-rendelet”, a 37/2014. (IV. 30.) EMMI rendelet. Ebben nem csak azt szabályozzák, hogy az egészséges… Tovább »

Érdemes küzdeni. Érdemes kommunikálni.

Érdemes megfelelően, részletesen kommunikálni az intézménnyel, ahová speciális diétát folytató gyermekünk megy. Fontos, hogy megfelelő ételeket biztosítsanak neki, tévesztésmentesen, biztonságosan tálalva. Kiemelten fontos, hogy az óvónéniken, tanárokon kívül az étkeztetést végzők is ismerjék a gyermeket, és azt is tudják, hogy vészhelyzet esetén mi a teendő. Allergiásoknál fontos, hogy felismerjék az allergiás reakció jeleit, formáit is…. Tovább »

Bölcsikezdés? Ovikezdés? Az allergiások hogyan esznek majd?

A legtöbb szülő csak az általános dolgok miatt aggódik évkezdéskor – milyen lesz a gondozónéni, óvónéni, a tanárnéni, az új életritmus. Az allergiás, speciális diétás gyerekek szülei extra stresszben élnek, főleg, ha a gyermek először lépi át egy intézmény kapuját. Vajon az ott dolgozók megértik, hogy az allergia / cöliákia / egyéb diétát követelő egészségügyi… Tovább »
Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!