Allergia és életmód

A kokainban van glutén?!

Nem bírom ki szó nélkül. Egy gluténmentes csoportban mutatta valaki ezt a kérdést, mely a gyakorikerdesek.hu oldalon jelent meg. Egy egészségtudatos ember a glutén miatt aggódik a kokainban. Viccnek is rossz. Ne fogyassz kokaint, ha aggódsz az egészséged miatt!  Kérdezed: A kokainban van glutén? A válaszom röviden: Igen. Van rajta allergén információ? Bármilyen információ a… Tovább »

Egy ember miatt diétázzon a család?

Egy ember miatt nem elvárható, hogy mindenki diétázzon egy ünnepen. Vagy mégis? Nálunk a szűk családi körben diétázunk. A kislányom allergiás elég sok ételösszetevőre, így csak olyan ételféleségek kerülnek az asztalunkra, melyekből ő is biztonsággal ehet. Ha akar. De nagyon rosszul esne neki, ha a családban bárki “csalna”, olyat enne, amiből ő is enne szívesen, de veszélyes lenne… Tovább »

Akarnál magadról genetikai profilt készíttetni?

A közeljövőben akár a teljes genetikai profil is elérhetővé válik. De akarunk az esetleges betegségeinkről tudni? Talán meglepő, de pár betegségre már most is viszonylag olcsón elérhető genetikai szűrővizsgálat Magyarországon is. Csak nem nagyon élünk vele, talán mert az orvostudomány sem tudja, hogy miért jó előre tudni mindezt. Pedig sok betegség korai stádiumában elcsíphető lehetne,… Tovább »

Fontos tudnivalók: Allergiáról pedagógusoknak

Egyre több allergiás és ételérzékeny gyermek van, lassan nem lesz olyan osztály vagy óvodai csoport, ahol nincs egy ételérzékeny gyermek sem. A pedagógusoknak meg kell barátkozni a ténnyel, hogy nem csak a gyerekek viselkedését és okosodását kell felügyelniük, hanem az étkezését is. A pedagógusok feladata az is, hogy az ételérzékeny gyermekekre kiemelten vigyázzanak, hiszen akár… Tovább »

Gluténérzékeny lesz-e a gyerekem?

Az új ajánlás alapján azoknak a gyerekeknek, akiknek van közvetlen rokonságában cöliákiás (lisztérzékeny), a glutént nem korán – 4-6 hónapos korban – érdemes bevezetni, hanem inkább később érdemes, akkor is fokozatosan, kis mennyiségekkel. A glutén korai adása ugyanis nem előzi meg a cökliákia kialakulását. (Itt korábban kifejtettem, ha érdekel, ide kattintva elolvashatod ezt.) Annál, aki… Tovább »

A védőnők tévednek a korai gluténbevezetéssel kapcsolatban!

Tévhit, hogy a korán- még szoptatás ideje alatt – bevezetett glutén megelőzi a lisztérzékenység (cöliákia) kialakulását! A védőnők régi kutatásokra alapozott, elavult irányelvek alapján járnak el, amikor szinte kötelezővé teszik, hogy a gyermeknél már 4-6 hónapos korban kezdjük a glutén bevezetését pl. egyéb adalékanyagokat is tartalmazó háztartási keksszel. Mint kiderült, teljesen fölöslegesen. Mindenek előtt hadd… Tovább »

Refluxra savlekötő gyógyszer? Vigyázz!

A háziorvosok a kötelező szintentartó továbbképzéseiken sokféle aktuális trendről hallhatnak, ami érintheti a szakmájukat. Az egyik a reflux volt, mely már vagy 8-10 éve “slágerbetegség”. Valóban döbbenetes, hogy a reflux mind a babáknál-kisgyerekeknél, mind pedig a felnőttek körében mennyi egészségügyi problémának az okozója. Az állandó gyulladás a köhögésen – szívtáji fájdalmon kívül még akár rák… Tovább »

Nevess velem: Ó, ezek a lisztérzékenyek!

Amíg nem volt muszáj utánaolvasnom, én is csak hülyeségeket gondoltam a lisztérzékenységről. Annyit hittem, hogy pont úgy mint a laktózérzékenység, a cöliákia is némi hasfájással, hasmenéssel jár, és az allergiával ellentétben nem okozhat életveszélyes állapotot, csak hosszú távon lesz baja az embernek, ha minden nap sok liszteset fogyaszt. Meg voltam győződve arról, hogy a tévesztés nem nagy bűn, maximum… Tovább »

A frissen sütés újabb trükkjei a Gluténmentes Séftől

Még a legkönnyebben elkészíthető húsételeknél is lehet hibázni. Gyorsan, egyszerűen elkészíthető húsételekről írok, hogy a sülted tökéletes legyen! (Átol Tibor korábbi tippjeit e témában ide kattintva olvashatod.) Csirkecomb Csonttal és csont nélkül (csirkecomb filé) szinte ugyanaz elkészíthető belőle frissen sütéssel, mint a csirkemellből, de mivel  szaftosabb húsrész, ezért a csonttal, sütőben sütésre is alkalmas. Sokkal… Tovább »

A legelső kérdés: Kinőheti az allergiát?

A legelső és legfontosabb kérdés, ha ételallergiával diagnosztizálták a gyermekünket: Kinőheti az allergiát? Nem biztos hogy jó hírt hozok, de mindenképpen segítség ezt tudni! Az amerikai ételallergiásoknak szóló szakblogja összefoglalta a legfontosabbakat:  A gyerekek kicsit több, mint negyede —26.6%-a — kinövi az allergiáit átlagosan 5,4 éves korára. A tej, tojás, vagy szójaallergiások növik ki leginkább az… Tovább »
Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!