Allergia és életmód

Mi is eszünk fagyit! Kisokos a vásárláshoz

 

Itt a nyár! És mi, allergiások is imádjuk a fagyit! Szerencsére a gyártók felfedezték ezt a piaci rést, és számunkra is készítenek jégkrémeket, fagyikat. Alapvetően kétféle csemegével találkozhatunk: utcán/cukrászdában árult tölcséres vagy kelyhes fagylalttal, illetve a boltban, mélyhűtőpultban kínált jégkrémekkel.

1.) Jégkrémek

 

Ami a jégkrémeket illeti, csakúgy, mint minden más termék esetén, ezeknél is alaposan el kell olvasni az összetevőket. Ideális esetben háromszor: először a vásárláskor, másodszor akkor, amikor betesszük a hűtőbe, harmadszor pedig a fogyasztáskor. Ha több nyelven is értünk, olvassuk át az idegen nyelvű címkéket is, nehogy úgy járjunk, mint ebben a cikkben, amikor is. pl. a szlovák nyelvű címkén szerepel a tej, a magyarban nem. Gyakran látjuk majd, hogy tejet stb. nyomokban tartalmazhat, ennek a titokzatos kifejezésnek a megfejtését itt írtuk le

Az általunk gyakran látogatott ételallergiás Facebook-csoport  tagjaival a következő, sokmindenmentes jégkrémeket gyűjtöttük össze és teszteltük:

Free from jégkrém. Lelőhely: Spar, Auchan, Aldi

free from 2

Kép forrása: aldi.hu és facebook

 

Free from tölcséres jégkrém. Lelőhely: Spar, Auchan, Aldi

aldi fagyi2

Kép forrása: aldi.hu és facebook

  

Tej-, tojás-, szójamentes kézműves fagyik. Lelőhely: bioboltok

nomilk1

Kép és információ forrása: Biosétány. Az összetevők: a csokisnál: víz, almakivonat, kakaópor, maltitol, xylitol, bambuszrost, növényi zsír (kókusz), zselatin, szentjánoskenyérmag-liszt, tápióka keményítő, kókuszkivonat, inulin, gyümölcskivonat (alma), szőlőmagkivonat. A kókuszosnál a kakaópor helyett kókusz van, a meggyes-fahéjasnál meggy+fahéj, a málnásnál málna+citromlé.

Caféblogos bloggertársunk megkóstolta a terméket, személyes véleménye itt olvasható

 

 

Hideg Nyalat. Lelőhely: bioboltok

 

hideg nyalat

Kép forrása: http://hidegnyalat.hu/ Az összetevőket ld. itt: http://hidegnyalat.hu/jegkremeink/ , alapvetően a sok termékben van kesudió (allergén) , néhány azonban kesudiómentes.

Caféblogos bloggertársunk személyes véleménye itt olvasható

 

Tej-, tojásmentes, de szójatartalmú “Swedish Glace”. Lelőhely: Tesco, Spar

 

laktozmentes swedish glace

Kép forrása:  tesco.hu. A vaníliaízű jégkrém összetevői: vizes szójakivonat, cukor, dextróz, növényi olajok (pálma, kókusz), aroma, emulgeálószerek (zsírsavak mono- és digliceridjei, zsírsavak mono- és digliceridjeinek citromsav-észterei), só, stabilizátorok (szentjánoskenyérliszt, guargumi, karragén), vanília darabkák, színezék (karotinok). A málnaízű termék összetevői: vizes szójakivonat, cukor, dextróz, növényi olajok (pálma, kókusz), málnapüré (5,5%), emulgeálószerek (zsírsavak mono- és digliceridjei, zsírsavak mono- és digliceridjeinek citromsav-észterei), só, Stabilizátorok (szentjánoskenyérliszt, guargumi, karragén, pektinek), céklalé sűrítmény, aroma, savanyúságot szabályozó anyag (citromsav)

Tej-, tojás-, szójamentes gyümölcsjégkrémek, sörbetek. Lelőhely: Lidl

 

passionfruit

Maracujaízű jégkrém doboza és összetevői. Hasonló, tej-, tojás-, szójamentes összetevőkkel kapható a mangóízű, citromízű és a ribizliízű jégkrém. Fotó: saját

 

fruitlolly

Pálcikás jégkrémek többféle gyümölcsízben, doboz és összetevők.  Fotó: saját

 

space-runners

Space Runners néven futó pálcikás jégkrém. Fotó: Lidl  és facebook.


IMG_1384

Fotó: saját

2.) Fagylaltok a cukrászdából, utcai árustól

 

Itt különösen vigyázni kell, mert 3 különféle módon találkozhatunk allergénnel.

1.) A fagyigombóc. Ne szégyelljük megkérdezni az összetevőket! Nagyon udvariasan és körültekintően kell kérdeznünk, mert sokszor előfordulhat, hogy a fagyiárus nincs tisztában például a tejmentes és a laktózmentes közti különbséggel. (Egyszer egy ilyen sajtárussal is találkoztam! – azóta már bezárt az a sajtszaküzlet…).

Egy bizonyos V. cukrászdáról a következőket olvastam a Facebookon egy olyan majdnemvevőtől, aki épp arra járt: “kár, hogy nem fotóztam le az egyik fagyi táblácskáját: “epres joghurtos fagyi. Allergén: – ” Ezek után nyilván nem merünk semmit enni a kiírás alapján. A kevésbé rutinosok kedvéért: a gyártók kötelesek feltüntetni az allergén összetevőket (bővebben itt) , és a JOGHURTos fagyiban nyilván van TEJ, amelyet itt elmulasztottak kiírni. 

2. ) Tölcsér.  Ez is külön figyelmet érdemel. A tölcsér is tartalmazhat, tejet, tojást, szóját, glutént pedig egészen biztosan tartalmaz. Erős érzékenység esetén az ún “sétálókehely” lehet a megoldás, azaz egy eldobható pohárba méri ki a fagyis a csemegét. Vagy pedig visszük magunkkal a diétánknak megfelelő tölcsért.

Szupermarketben is vásárolhatunk ilyet, ld. pl. ezt:

tolcser1

Fotók: facebook

    tolcser2

 

Vagy webáruházban is rendelhetünk.

3.) Fagyiskanál – ez remek melegágya a keresztszennyeződésnek. Ha a kanállal allergéntartalmú fagyit adagoltak, akkor az allergén természetesen rajta marad a kanálon, amíg csak folyó vízben alaposan el nem öblítik. Figyeljétek meg, hogy a kanalakat sokszor egy fagyimaradékos vizet tartalmazó bödönben tárolják! Ilyenkor rajta marad a tej, pisztácia és egyéb allergén. Külön élmény, ha egyik családtagunk allergiás egy összetevőre, míg a másik nem, és egymás után vesszük nekik a fagyikat, ilyenkor külön kell figyelni, hogy Gergőkének kimért diós fagyi után még egyszer le kell mosatni a kanalat, mielőtt nekikezdenek Lilike eperfagyijának a kiméréséhez. Ennél a pontnál már nagyon “szeret” minket az eladó… De ha visszatérő vevők vagyunk, és már sokadszorra is mosolyogva szolgál minket ki, akkor nyert ügyünk van 🙂 Mi ezért szívesen járunk vissza a szegedi Csillag téri Casablanca cukrászdába, ahol minden faksznis kérdésünket türelmesen fogadják, én pedig biztos lehetek benne, hogy a gyermekeim nem betegednek meg a finom csemegézés után.

Nem minden fagyizó ilyen profi sajnos, ez esetben kénytelenek leszünk saját fagyit készíteni.

 

3.) Óvodai, iskolai közös fagyizás

 

Ez minden szülő rémálma: a fent leírt elővigyázatossági kérdések itt is érvényesek, ugyanakkor nem várhatjuk el gyermekünk óvónőjétől, tanárától, hogy ugyanolyan árgus szemmel fogja felügyelni a gyerekünk fagyiját, mint mi tesszük, és tisztában legyen a laktózérzékeny-tejallergiás közti különbséggel és a fagyiskanalas keresztszennyeződéssel is!!! 

Nagyon nagy dilemma, hogy megengedjük-e ezt. A gyerekünk is szeretne a többiekkel fagyizni, de szeretnénk biztosak lenni, hogy nem találkozik allergénnel. 

Nálunk az a módszer vált be leginkább, hogy én magam is segítek a közös fagyizás megszervezésében. Ilyenkor mi, szülők vesszük meg az iskolában elfogyasztandó jégkrémeket, hűtőtáskában szállítjuk be a suliba. A saját gyerekemnek én magam veszem meg azt a terméket, amelyet biztonságosnak vélek, ezt viszem be és a gyerekem ezt kapja. 

Az a módszer, hogy lebeszélem, lelevelezem a tanárral, mit ehet a gyerek, egyszer nem vált be, épp ezért nem ajánlom senkinek. Fiam egy jutalomkiránduláson vett részt több iskolástársával és néhány tanárával. A programban szerepelt fagyizás is, így jóelőre írtam a kirándulást vezető tanárnak, hogy tejet, tojást, szóját és olajosmagvakat nem ehet a fiam, fagyiban sem. Betanítottam őkelmét is. A kirándulásról hazajőve azonban rosszullétre panaszkodott, majd utána 24 órán keresztül hasmenése volt. Érdekes módon a tej, tojás, szója fogyasztása után jellemző ekcémát nem láttam rajta. Fiacskám “nem emlékezett”, hogy milyen fagyit evett, míg a barátja szerint vaníliafagyit kapott. Tej-, tojásmentes vaníliafagyi????!!! Elég ritka az ilyen! Sajnos a cukrászdát nem tudtam elérni, mert nincs weblapjuk, nincs elérhetőségük a neten, odautazni pedig nem tudtam, így az egy éve kínált vaníliafagyi összetevőit továbbra is jótékony homály fedi. Idén izgatottam várom, hogy másik gyermekem ugyanezen kiránduláson vajon milyen diétahibát fog elkövetni.

Update: lezajlott az idei kirándulás, diétahiba nélkül, mivel elővigyázatosságból a csemetémnek nem vettek semmilyen fagyit. Ő emiatt nem érezte rosszul magát, hanem az ő szavaival: “Finomat éreztem, mert a szendvicsemet ettem!” 

 

fagyizas2

 

Hálásan köszönjük a ételallergiás Facebook-csoport  segítségét a képanyag összegyűjtésében.

A további cikkekért kövesd Életmódunk – Egészség, diéta, allergia blogok – hitelesen Facebook oldalunkat!  

Ha van személyes történeted, amit szeretnél megosztani, vagy csak kiírni magadból, hogy jobban érezd magad, esetleg tapasztalatokkal, receptekkel segítenél ételallergiás/érzékeny sorstársaidon – várjuk a leveled az allergia.cafeblog@gmail.com-ra. Akár meg is jelenhet az oldalunkon az írásod!

Köszönettel:  Noiro, Lin és Tibor

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!