Ha ételélallergiáról vagy ételérzékenységről beszélünk, általában a nyilvánvaló fizikai tünetekre gondolunk.
De az ételallergiának, ételintoleranciának, és a kakukktojásnak számító autoimmun jellegű lisztérzékenységnek (cöliákia) is vannak meglehetősen furcsa tünetei. Talán nem is gondolnád, hogy a fizikai problémák mellett akár súlyos pszichiátriai gondokat is okozhat egy rosszul beállított diéta a fenti betegségek esetében.
Gluténra érzékeny betegek egy része beszámol egy tipikus érzésről, melyet “ködös elmeállapotként” írnak le. Glutén tartalmú ételek fogyasztása után gyakran jelentkezik a gluténra érzékeny embereknél. (Természetesen nem csak a gluténérzékenyeknél jelentkezhetnek a “ködös agy” tünetei, jelentkezhet más allergiáknál és intoleranciáknál is – pl. laktózérzékenységnél, illetve egyéb egészségügyi problémákra is utalhat – cukorbetegség, kialvatlanság, menopauza, hormonzavarok – csak hogy néhányat említsek.)
“Ködös agy”: zavarodottság, feledékenység, nem tiszta gondolkodás – gyakorlatilag úgy érzed, hogy képtelen vagy gondolkozni. (Nem csak ételintolerancia okozhatja, mindenképpen vizsgáltasd ki az okát!)
Összefüggésbe hozzák az autisztikus spektrumzavart, megkésett idegrendszeri fejlődést, illetve a hiperaktivitást (ADHD) is ételekkel, ételintoleranciával. Hasonló gondok esetében érdemes gasztroenterológián is kivizsgáltatni a gyermekeket. A gyermek a hagyományos terápia (pl. mozgásterápia) mellett sem fog valószínűleg megfelelően fejlődni, amennyiben a kiinduló probléma ételintolerancia, gluténérzékenység volt. A hiperaktivitással összefüggésbe hozták a mesterséges ételszínezékek használatát is.
A kislányomnál alvászavarok fordultak elő. Diagnosztizáltan ételallergiás, és tartottuk a diétát. Olyan tápszert kapott, amit tej-, tojás- és szójaallergiásoknak, és gluténérzékenyeknek ajánlanak. Mivel ezen kívül alig evett valamit, ez volt a fő tápláléka. A növekedésével nem voltak gondok, viszont éjjel nagyon nehezen tudott elaludni, éjszaka rengetegszer felébredt, csikorgatta a fogait, rémálmai voltak, és majdnem minden éjszaka alva járt (felugrott, és miközben nem ébredt fel, kiabált és szaladgált a szobában). Valahol ráéreztem, hogy a tápszer okozhatta a gondokat. Pár nappal az után, hogy nem kapott belőle, javulni kezdett az állapota. Végre 4 évesen először átalussza az éjszakát…
A hagyományos orvoslás nem mindig tud segíteni. Senki sem gondolná, hogy egy “mindenmentes” tápszer valakinél ilyen gondokat okozhat. Az ételintoleranciát, mint a nem-cöliákiás glutén intoleranciát is leginkább csak úgy tudják kiszűrni, ha a beteg teljes diétát tart legalább 3 hétig, és tünetmentessé válik ezen időszak alatt. Majd kap a “gyanús” élelmiszerből, és a tünetei ettől előjönnek. (Az intoleranciákkal ellentétben az ételallergia vérteszttel, karcolásos teszttel, és kóstolási próbával általában kiszűrhető, a cöliákia is vérteszttel, illetve bélbiopsziával egyértelműen diagnosztizálható.)
Éppen ezért nehéz okosat javasolni. Ha a fentiekhez hasonló tünetekkel találkoznék, gasztroenterológus szakorvoshoz fordulnék. Az egyetlen bökkenő, hogy – mint minden szakterületről – sok jól képzett szakorvos hiányzik, akik az állami egészségügyben dolgoznak, nagyon leterheltek, és akár hónapokat kell várni egy-egy vizsgálatra. A klinikákon pedig nem elérhető sok vizsgálat.
Személy szerint én azt gondolom, hogy pár hétig egyszerű allergén-szegény diétát tartani – és amennyiben a tünetek csökkennek, vagy akár el is múlnak, érdemes ételallergiára vagy intoleranciára gondolni. Talán ez a legegyszerűbb, legolcsóbb és a leggyorsabb. Viszont a jó diéta beállítására és a helyes diagnózis megadására mindenképpen gasztroenterológus szakorvoshoz kell fordulni.
Amit semmiképpen sem javasolok: Ismerve az egészségügy helyzetét egyre több ál-orvos, ál-diagnoszta és gyógyító hirdeti magát, akár cégszerűen, zengzetesen ígérve, hogy kiszűrik a betegségek okait, sőt, akár meg is gyógyítják. Alapvetés, hogy nem szabad abban hinni, hogy “4 kezelés és elmúlik az allergiája, egyéb betegségei”. Bár a placebo van, hogy a betegek 15%-is meggyógyítja, én nem élnék a placebohatással – főleg, hogy a diétatévesztéseknek, vagy egy helytelen diétának súlyos következményei is lehetnek.
Ezek az elkerülendő, félrevezető, bizonyítást nem nyert vizsgálatok:
– Alkalmazott kineziológia
– Citotoxicitás teszt
– Vega teszt (bőrelektromosság mérés)
– Nambrudipad Allergia szétválasztó teszt (NEAT) – más néven Természetes Szétválasztás Allergia Kezelés (akupunktúrán alapul)
– IgG/IgG4 teszt
– Haj ásványi anyag analízise
– Pulzusmérés-teszt (étel elfogyasztása után)
Pályázaton indulok ezen írásommal, ide kattintva olvashatsz még pályaműveket
A további cikkekért kövesd Allergia Blog Facebook oldalunkat!
Ha van személyes történeted, amit szeretnél megosztani, vagy csak kiírni magadból hogy jobban érezd magad, esetleg tapasztalatokkal, receptekkel segítenél ételallergiás/érzékeny sorstársaidon – várom a leveled az allergia.cafeblog@gmail.com -ra. Akár meg is jelenhet az oldalunkon az írásod!
Köszönettel: Lin
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: