Allergia és életmód

“Tejmentes” (???) tejszármazék, avagy a fából vaskarika – a laktoferrin

Cikkünk röviden összefoglalva: 

    • A laktoferrin egy népszerű étrendkiegészítő, többnyire vaspótlás céljából fogyasztják. Tehéntejből állítják elő. Anyatejben és más állati tejben is megtalálható. A gubancot az okozza, hogy nem mindenki számára egyértelmű, hogy a  LAKTOFERRIN = A TEJ EGYIK FEHÉRJÉJE.
    • Tejallergiás facebook-csoportokban találkoztam az elterjedt és veszélyes tévhittel, miszerint a laktoferrint fogyaszthatják a tejallergiások.
    • Ezzel szemben a laktoferrin a tejfehérjék egyik fajtája, a szakirodalom szerint allergén
    • Távolból nem lehetséges megmondani, hogy valaki, aki úgy általában a tejre (tehát: a tej 25 fehérjéje közül egyre vagy többre) allergiás/ intoleranciás tünetekkel reagál, vajon pont a laktoferrinre is érzékeny-e vagy pont arra nem érzékeny
    • Éppen ezért, ha a tejallergiás ismerősünk esküdözik, hogy a laktoferrint tünet nélkül fogyasztja, az nem garancia arra, hogy egy másik tejallergiás személy is biztonsággal fogyaszthatja

     

Több alkalommal is belefutottam a tejallergiás facebook-csoportokban abba a kérdésbe, hogy egyesek a laktoferrin fogyasztását javasolták tejallergiásoknak  (pl. vaspótlás vagy egyéb kedvező hatás miatt). Némelyeknek jót is tett a laktoferrin, de sajnos sokan kellemetlen tünetekkel reagáltak, és nem értették miért: hiszen az ő olvasatukban a gyártó szerint “nem tartalmaz tejfehérjét”.

Ez azért megdöbbentő feltételezés, mert a laktoferrin 100% tejfehérje, mégpedig a tejsavó egyik jellegzetes fehérjéje, de ez csak azoknak egyértelmű, akik évekig lelkesen tanulták az élelmiszerkémiát. És ez nem várható el mindenkitől.  Cikkünk segít tisztázni a laktoferrin allergén tulajdonsága körüli rejtélyt. 

Honnan származik az ötlet, hogy a tejből gyártott laktoferrin nem okoz tünetet a tejallergiásoknak?

 

Az egyik laktoferringyártó a következőket írja a weblapján a termékéről: 

A laktoferrin az a fehérje“… , továbbá az allergénlistában korrekt módon megjelöli, hogy nem allergénmentes és nem tejtermék- és laktózmentes.

Ez eddig világos is lenne. Viszont néhány fogyasztó számára talán félreérthető volt a “nyomokban tejfehérjét tartalmazhat”  kifejezés. Talán ez utóbbi lehetett az oka, hogy az úgynevezett “táplálkozási tanácsadók” illetve “funkcionális terapeuták” is ajánlgatták a tejallergiásoknak…. ??? (Ha kedves olvasóinknak jobb ötletük van arra, hogy honnan ered a tévhit, kérjük, írják meg nekünk 🙂 ) 

 

Mit mond a tudomány: allergén a laktoferrin vagy nem? 

Mielőtt jóízűen elnyammognánk a laktoferrint, érdemes tudományos platformokon is utánanéznünk ezen élelmiszer allergén tulajdonságainak. 

A következő forrásokat ajánlom: 

  • Jean-Michel Wal: Cow’s Milk proteins/allergens -azaz : A tehéntej fehérjéi, allergénjei (Allergy Asthma lmmunol, 2002 )  – ez a cikk is egyértelműen a tej fehérjéi közé számítja a laktoferrint.  A szerzők azt találták, hogy a páciensek teljesen változó kombinációkban allergiások a fehérjékre, még a laktoferrinre is (melyet Lf rövidítéssel jelölnek.) A konklúzió szerint: “all milk proteins appear to be potential allergens-even those that are present in milk in trace amounts (Lf)” – azaz: “mindegyik tejfehérje potenciális allergén, még azok is, amelyek nyomnyi mennyiségben fordulnak elő a tejben (Lf)“.  Tehát: LAKTOFERRIN = ALLERGÉN
  • A Coscia , S Orrù, P Di Nicola, F Giuliani, I Rovelli, C Peila, C Martano, F Chiale, E Bertino: Cow’s Milk Proteins in Human MilkTehéntej fehérjéi női tejben.   Idézem: “Cow’s milk contains more than twenty five different proteins, but only whey proteins alpha-lactalbumin, beta-lactoglobulin, bovine serum albumin (BSA), and lactoferrin , as well as the four caseins, have been identified as allergens“. magyarul: a tehéntej 25-nél is több különböző fehérjét tartalmaz, de csak a savófehérjék:  alfa-laktalbumin, béta-laktoglobulin, BSA szérumalbumin és a laktoferrin, valamint a négyféle kazein számít allergénnek.  – kiemelés tőlem.  Tehát: LAKTOFERRIN = ALLERGÉN
  • Cow’s milk allergens identification by two‐dimensional immunoblotting and mass spectrometry  (A CosciaS OrrùP Di NicolaF GiulianiI RovelliC PeilaC MartanoF ChialeE Bertino ) – azaz: Tehéntej allergénjeinek kétdimenziós immunoblotting és tömegspektrometriája . Idézem: “... In our group of patients, the prevalence of CMP allergens, i.e., the total number of subjects sensitized to CMP divided by the total number of the subjects enrolled in the study, was: … 50% lactoferrin …”  azaz az általunk vizsgált páciensek a következő arányban voltak allergiásak a tejfehérjékre: … 50%-uk a laktoferrinre – kiemelés tőlem.  tehát: LAKTOFERRIN = ALLERGÉN
  • D. D. Metcalfe, H.A. Sampson, R.A. Simon (szerkesztők) remek szakkönyve: Food Allergy – Adverse Reactions to Foods and Food Additives – azaz: Ételallergia –  ételre és élelmiszer-ipari adalékanyagokra jelentkező nemkívánatos hatások. Idézem:  “Transferrin family . Transferrins … members of the family that have been identified as minor food allergens include milk lactotransferrin (lactoferrin) and hen  egg white ovotransferrin” – azaz: Transzferrin – ezen család tagjait kevésbé gyakori  ételallergénként azonosították, idetartozik a tej laktotranszferrinje (laktoferrin) és a tyúktojásfehérje ovotranszferrinje.tehát: LAKTOFERRIN = ALLERGÉN

Eme források tehát egyértelműen allergén tulajdonságú fehérjeként jelölik meg a laktoferrint. De ez nem azt jelenti, hogy mindenki allergiás rá, hanem azt, hogy lehetnek laktoferrinre allergiás egyének.

 

Honnan tudhatom, hogy a sokféle tejfehérje közül pont a laktoferrinre allergiás vagyok-e?

 

Ma már több helyen elérhető a molekuláris komponens alapú allergiavizsgálat. Ezt azon tejallergiásoknak érdemes elvégeztetni, akiknek az IgE alapú tesztje néhány allergénre, jelen esetben a tejre pozitív lett. Sok esetben ugyanis, érzékenység ide vagy oda, nem mutatja az IgE-t vizsgáló teszt az allergiát, pedig tünetel a páciens.  (Egy érdekes magyar nyelvű cikk erről Dr. Csáki Csillától : https://www.facebook.com/gyerekallergia/photos/pcb.1969031646489180/1969023216490023/

A tej fehérjéi közül a z ún. f334 nBos d lactoferrin komponensre adott reakció  mutatja a laktoferrinre való érzékenységet. Ha kedves olvasónk vérvizsgálati eredménye 0-t mutat ezen komponensre, ekkor elképzelhető, hogy valóban fogyaszthatna laktoferrint. 

Ha nem végeztettünk ilyen vizsgálatot, akkor természetesen nem lehet tudni, hogy mi magunk érzékenyek vagyunk-e pont a laktoferrinre vagy nem.

Az alábbi képet egy olvasómtól kaptam. Itt látható, hogy  járt egy óvodáskorú tejallergiás gyermek, miután a jóhiszemű, magát szakembernek valló illető javaslatára kipróbálta a laktoferrint. Sajnos súlyos bőrtünetek jelentkeztek. 

 

Tejallergiás gyermek karja, combja, miután a ‘táplálkozási tanácsadó’ javaslatára laktoferrint fogyasztott. Ő láthatóan érzékeny a laktoferrin komponensre is. A képet az édesanya engedélyével osztom meg.

 

A szerencsésebbek viszont nem érzékenyek a laktoferrinre, ők gond nélkül ehetik. A fent említett molekuláris vizsgálattal illetve a terheléssel (megkóstoljuk a laktoferrint és várjuk a tüneteket) lehet csak kideríteni, hogy egy adott egyén érzékeny-e erre az anyagra. 

A fenti hosszú eszmefuttatás miatt:  ha a tejallergiás ismerősünk esküdözik, hogy a laktoferrint tünet nélkül fogyasztja, az nem garancia arra, hogy Kedves Olvasónk is biztonsággal fogyaszthatja!!! Nagyon észnél kell minidg lennünk, ha allergiásak vagyunk!

Kiemelt kép forrása: Fortepan. 

A további cikkekért kövesd Életmódunk – Egészség, diéta, allergia blogok – hitelesen Facebook oldalunkat!  

Ha van személyes történeted, amit szeretnél megosztani, vagy csak kiírni magadból, hogy jobban érezd magad, esetleg tapasztalatokkal, receptekkel segítenél ételallergiás/érzékeny sorstársaidon – várjuk a leveled az allergia.cafeblog@gmail.com-ra. Akár meg is jelenhet az oldalunkon az írásod!

Köszönettel:  Noiro és Lin 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!