Befizetsz egy drága molekuláris allergiatesztre, és kiderül, hogy “olcsósítottat” kapsz… A teljesen negatív eredmény gyanús lett. Kontrollt kértem. Spoiler: Jó volt a megérzésem.
A labor többször sugallta, hogy teljesen fölösleges aggódnom, ők minőségbiztosítottak, megbízhatóak:
“A gyermek panel teszt és a molekuláris allergia teszt különbségét az adja, hogy utóbbi az adott allergén több komponensét is vizsgálja, további értékes információkkal segítve a diagnosztikai folyamatot, de ez nem azt jelenti, hogy a gyermek panel allergia vizsgálat ne lenne megbízható.A laboratóriumi méréseink, folyamataink minőségbiztosítottak. Belső és külső szigorú minőségellenőrző rendszert működtetünk, amelyről tanúsítványokkal rendelkezünk.”
“Kontrollmérés az előző vizsgálatokból nem indokolt. A mérés minőségbiztosítási szempontból megfelelő volt.”
Ezek után kértem mégis a kontrollt, kifizettem rá a 18000 forintot. És meglepő lett az eredmény. Az olcsóbb molekuláris allergiateszt negatív, az ImmunoCap módszeres, korábban használt, sokszor bizonyított, szakirodalmakban ajánlott teszt eredménye pozitív lett ugyanabból a vérmintából.
“A minőségbiztosítási folyamatok teljesen megfelelőek, ügyfél panasz a végzett teszttel kapcsolatban nem érkezett felénk ez idáig.” – Írták erre ők. De vajon miért nincs panasz? Mert nincs kontroll, a labor pedig mossa a kezeit, mert minőségbiztosított.
Ugyanaz a magánlabor, ugyanazon vérmintából két teljesen különböző teszteredményt mutatott fel földimogyoró allergiás gyermekem esetében. Gyanús volt az új módszer, gyanús volt, hogy teljesen negatív az eredmény. Az új magyar tesztmódszer alapján a lányom egyáltalán nem allergiás földimogyoróra, a Németországban – ugyanazon laborcsoportban a szakirodalomban ajánlott módszerrel ellenőrzött vizsgálat lelete alapján pedig mégis csak allergiás a lányom!
Nem két külön vérvétel volt, ugyanazt a mintát elemezték. Egy eredmény ugyan nem releváns, de melyik szülő költene ilyen sokat csak arra, hogy ellenőriztesse a negatív laboreredményt egy másik, megbízható módszerrel- miután a labor többször e-mailben próbálja erről lebeszélni? Mi megtettük. Megdöbbentünk.
A biztonságosnak hitt magyar molekuláris vizsgálat teljesen negatív eredménye alapján bármely allergológus megkóstoltatta volna a lányommal a számára talán halálos földimogyorót!
Az allergiatesztek arany-standardja az étel kóstolásos (terheléses) teszt: Lesz bajod, ha megkóstolod az allergént? Kis bajod lesz, vagy nagy bajod lesz? Földimogyoró esetében életveszélyes is lehet egy kóstolás, ha valaki erősen allergiás.
Az ImmunoCap molekuláris tesztek a kockázatfelmérésben hathatós segítséget nyújthatnak.
Viszont a korábban megbízható molekuláris alapú allergiateszteket forgalmazó nemzetközi laboratórium más, szakirodalomban nem javallott olcsóbb vizsgálati módszerre tért át Magyarországon. Ha földimogyoró allergiás a gyermeked, és a megbízható molekuláris módszerrel vizsgáltatnád, szeretném felhívni rá külön a figyelmed, hogy a kérőlapon külön ki kell emelni a földimogyoró résznél, hogy a németországi ImmunoCap módszerrel kéred a tesztet!
Magyarországon új labor is indult/indul, így végre lesz más hely, ahol biztos módszerrel vizsgálnak… De mindig rá kell kérdezni a módszerre.
Éves vizsgálat előtt álltunk. Már rég nem várunk az állami finanszírozott tesztekre. Sajnos az eredmények hosszú hónapok alatt jönnek meg, és a speciális tesztet nem is finanszírozzák. Tehát marad a drága, magánlaboros vizsgálat, hogy a gyermekünket ha lehet, ne kelljen kitenni egy kórházi ellátást igénylő allergiás betegségnek… Eddig jól bevált a magánlabor.

Karcolásos bőrteszt. 56%-os pontosságú. Nem mindig alkalmazzák, földimogyoró allergént pedig nem mindig vizsgálnak.
Kezdem az elejéről, miről is van szó:
A földimogyoró allergia lehet életveszélyes, de lehet csak pollenallergia miatti enyhe, “orális allergia szindrómával”, azaz múló szájviszketéssel, pirosodással járó betegség is. Az ételallergiás gyerekeket évente ellenőrzik, hogy kinőtték-e már az allergiát. A biztos módszerek: karcolásos bőrteszt (pontossága 56%, de sok helyen egyáltalán nem alkalmazzák), labor (IgE – immunválaszt néznek -ha néznek, de itt nem lehet különbséget tenni a keresztallergia és valódi, életet veszélyeztető allergia között), és a terhelés, amikor az allergént meg is kell kóstolni. Ez utóbbi földimogyorók és diófélék esetében nagyon veszélyes is lehet. Viszont van már jó és biztonságos vérvételi módszer, amivel megtippelhetik, életveszélyes reakció várható-e. Az ImmunoCap molekuláris vizsgálati módszerrel nagyon nagy valószínűséggel tudták megjósolni az anafilaxiás reakciók lehetőségét. (Szakirodalmi forrás ide kattintva elérhető.)
Fontos különbséget tenni az allergén komponensek között: Ha reagál is a szervezet egy adott allergénre -IgE immunválaszt ad – (pl. mogyoróra vagy földimogyoróra), reagálhat pollenallergia miatt is, akkor nem kell annyira szigorú diétát tartani. A tej és a tojás lehet, hogy sütve biztonsággal fogyasztható, és csak nyers formájában kell elkerülni. Ha pedig valaki a veszélyes komponensekre allergiás, akkor teljesen el kell kerülni a “nyomokban”-os élelmiszereket is. Nagyon nem mindegy, mennyire kell szigorúan diétázni. Kell-e rettegni. Kell-e EpiPen – életmentő adrenalin autoinjektor?
Itt egy jelenlegi példa arra, hogy orvosnál is kerülhet életveszélybe gyermek földimogyoró terhelés miatt. Ez talán elkerülhető lett volna, ha előbb az orvos a kockázatokat megfelelően feléméri:
Az egyik nagy magánlaboratórium nemrég elkezdett kifejezetten gyermekek részére tesztcsomagot árulni a legfontosabb allergének vizsgálatához, a tej, tojás és földimogyoró allergia ellenőrzéséhez, komponens alapú, más néven molekuláris módszerrel. Korábban ők Németországba küldték ki a vérmintákat, és a szakirodalom által ajánlott legbiztosabb módszerrel, az ImmunoCap módszerrel vizsgálták meg a vért. Az újonnan bevezetett molekuláris gyermekpanel esetében elkezdtek más módszert alkalmazni! Sehol nem jelezték, hogy a korábban kizárólag Németországban végzett módszer helyett olcsó rendszert vezettek be, ami korántsem olyan biztos eredményű, klinikai kutatásban sem alkalmazzák.
A legtöbb “halálos” allergiás reakciót a földimogyoró okozza, terheléses tesztet is is nagyon veszélyes lehet egy gyereknél alkalmazni. Az új tesztmódszerről nem tájékoztatták az orvosokat, így ők elképzelhető, hogy egy fals negatív teszt alapján terhelést javasolnak, mert úgy hiszik, még mindig a megbízható ImmunoCap teszt biztos eredményeit tartják a kezükben.
Íme a magyar, földimogyoróra teljesen negatív leletünk:
Az ImmunoCap módszerrel – ugyanabban a laborban kapott lelet ugyanakkor pozitivitást mutat:
Kérdezd a labort, ha befizetsz egy ilyen drága tesztre, hiszen csak a megfelelően biztonságos, elismert ImmunoCap módszer ad megfelelően érzékeny eredményt!
Az eredményektől függetlenül az orvos megkockáztathatja a terheléses (étel kóstolásos) tesztet, hiszen csak az ad biztos eredményt, de nem mindegy, milyen kockázatra készül. Adrenalin bekészítése nélkül életveszélyes lehet…
A labor jelenleg kiemelten vizsgálja az esetünket, és az olcsóbb “gyermek” teszt forgalmazójától várnak választ. Ez majd minket is érdekel.
Remélem az a minimum, hogy visszautalják azt az összeget, amit csak amiatt költöttem el náluk, hogy a tesztet “teszteljem”, amiről többször próbáltak e-mailben lebeszélni, hiszen “A minőségbiztosítási folyamatok teljesen megfelelőek, ügyfél panasz a végzett teszttel kapcsolatban nem érkezett felénk ez idáig.”
A további cikkekért kövesd Életmódunk – Egészség, diéta, allergia blogok – hitelesen Facebook oldalunkat!
Ha van személyes történeted, amit szeretnél megosztani, vagy csak kiírni magadból, hogy jobban érezd magad, esetleg tapasztalatokkal, receptekkel segítenél ételallergiás/-érzékeny sorstársaidon – várjuk a leveled az allergia.cafeblog@gmail.com címre. Akár meg is jelenhet az oldalunkon az írásod!
Köszönettel: Lin és Noiro
Fotók: Saját képek
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: