Márpedig a gyermeked viheti otthonról az ételét az óvodába/iskolába! (Köszönet az alul idézett részletes magyarázatért a NÉBIH Jogsegélynek!)
A legtöbb intézmény még mind a mai napig azonnal elutasítja a lehetőséget, hogy otthonról vigye be a gyerek az ételt: többek között az igazán veszélyesen allergiás gyermekek otthonról hozott ételeit sem engedik bevinni. Az a kifogás, hogy az ÁNTSZ vagy a NÉBIH nem engedi. Pedig ez egyáltalán nem igaz.
Emiatt rengeteg gyermek éhezik az intézményekben. Esetleg szendvicseken tengődnek egész nap, vagy az allergiás/ ételérzékeny gyerekek egészségkárosodás kockázatát vállalva részt vesznek a közétkeztetésben. Azért kockázatos ez utóbbi, mert a közétkeztetésben nem minden diéta pontosságát tudják 100%-ig garantálni, már csak a humánerőforrás tényezők miatt sem (emberi hibák, szabadságolás, konyhai személyzet képzetlensége, stb.).
(Lásd a NlCafe tényfeltáró cikkét példaként: https://www.nlcafe.hu/szurd_ki_cikkek/20180517/vegetarianus-etelallergia-kozetkeztetes/ )
Pedig vihetjük a biztonságos ételt otthonról. Az viszont tény, hogy az intézményvezetővel együttműködve kell kialakítani a biztonságos étkeztetés stratégiáját. Megfelelően kommunikálva, és a biztonságos tálalási lehetőséget külön átbeszélve kell az összes alkalmazottal megteremteni a feltételeket. A gyerekek otthonról behozhatják az ételt, viszont a konyhától elkülönítve, külön hűtőben kell tárolni azt, külön mikrohullámú sütőben lehet melegíteni. Ehhez az intézménynek szüksége van ezekre a külön eszközökre, és talán az érintett szülőknek kell ezeket beszerezni. Nem egyszerű külön tálalni a gyerekeknek: Pluszmunkát, és odafigyelést követel az alkalmazottak részéről, hogy az allergiás gyerekek ételét melegítgessék, külön tárolják.
Sokkal egyszerűbb rákényszeríteni a gyerekekre a leginkább nem változatos, vagy nem garantáltan biztonságos “mentes” közétkeztetést, amit olcsó alapanyagokból oldanak meg.
Emiatt kértem segítséget, hogy jogilag is támogassák meg a kérésem, hogy továbbra is saját konyhából főzhessek a gyermekemnek:
A NÉBIH Jogsegélytől az alábbiakat kérdeztem:
“Az Ombudsman levele alapján egyértelmű, hogy a szülők vihetnek be az iskolákba a saját gyermekeik számára ételt a közintézményekbe:
(Link az ombudsman levelére: http://www.parlament.hu/irom39/11470/11470-0001.pdf)
Sajnos az általános iskolák számára nem egyértelmű a szabályozás. Így ha meg is engedik, hogy a gyermekek vigyenek be ételt, de nem minden iskola hajlandó a többi gyermekhez hasonló módon bánni azon gyerekekkel, akik otthonról viszik be az ételt.
Módszertani leírást szeretnénk kérni azzal kapcsolatban, hogy az otthonról hozott ételt az iskolában hogyan lehetne hivatalosan tárolni és megmelegíteni, illetve tálalni.”
A NÉBIH Jogsegély magyarázata a következő volt:
A gyermekintézményekben a gyermekek szervezett étkeztetésének biztonságosságáért az intézmény felel, ahol az étkeztetést szabályozottan, ellenőrizhető és nyomon követhető módon, élelmiszer-vállalkozó igénybevételével oldják meg.
Abban az esetben, ha a gyermek nem tud, nem kíván élni a gyermekintézményben nyújtott közétkeztetés lehetőségével, akkor a gyermekek étkezését, meleg étel fogyasztását a gyermekintézményben a közétkeztetés mellőzése esetén is lehetővé kell tenni. Nem tiltja jogszabályi előírás a gyermekintézményben az otthonról hozott ételek intézményben történő elfogyasztását.
A háztartásban készült ételekre nem vonatkoznak a közfogyasztású élelmiszerekre előírt szabályok, így azok sem tárolási-, sem melegítési célból nem engedhetők be a főző- és tálalókonyhákra. Az ilyen ételek tárolását és melegítését a szervezett étkeztetéstől elkülönítve kell megoldani.
A közétkeztetéstől eltérő étkezés feltételeinek (hűtőszekrény, mikrohullámú sütő, ebédlő-helyiség használata) megteremtése a szülő (gondviselő) és a gyermekintézmény illetékes vezetőjének megállapodásától függ. A nem szervezett étkeztetésből származó étel gyermekintézmény ebédlőtérben való elfogyasztása – a konyha takarítási utasításában foglaltak betartásával – nem jelent élelmiszerbiztonsági kockázatot.
Tisztelettel:
Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal
ugyfelszolgalat@nebih.gov.hu
http://www.facebook.com/nebih.hu
A további cikkekért kövesd Életmódunk – Egészség, diéta, allergia blogok – hitelesen https://www.facebook.com/Eletmodunk/ Facebook oldalunkat!
Ha van személyes történeted, amit szeretnél megosztani, vagy csak kiírni magadból, hogy jobban érezd magad, esetleg tapasztalatokkal, receptekkel segítenél ételallergiás/-érzékeny sorstársaidon – várjuk a leveled az allergia.cafeblog@gmail.com címre. Akár meg is jelenhet az oldalunkon az írásod!
Köszönettel: Lin és Noiro
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: