A cikkünk összefoglalva:
- Az alapvető élelmiszerekre allergiás illetve gluténérzékeny gyermekek szülei anyagi juttatásokban részesülnek. Hogy mely konkrét allergiák esetén járnak a juttatások, az innen bogarászható ki
- Ételallergiásnak 2 éves kor után számít a gyermek. 2 éves kor előtt ekcémára lehet hivatkozni, feltéve, hogy van ekcéma
- Tartós betegség után járó juttatások a cikk írásának idejében (2018 január):
- emelt összegű családi pótlék (https://jogvadasz.com/2016/09/11/a-tartosan-beteg-gyermek-magasabb-csaladi-potlek/)
- azaz ételérzékeny gyermek 10 éves koráig GYES
- a GYES-en levő szülő munkáltatója pedig a Munkahelyvédelmi akcióterv keretében 3 évig járulékkedvezményt kaphat. Ezt jeleznünk kell a munkáltatónk felé.
- utazási kedvezmény: az ételérzékeny gyermek + 1 fő (felnőtt vagy gyermek) kísérő helyi tömegközlekedésben ingyen, helyközi viszonylatban 90%-os kedvezménnyel utazhat. (Telekocsira nem érvényes.)
- egyes múzeumokba ingyen vagy kedvezménnyel léphet be az utazási kártya felmutatásával, ezt mindig a helyszínen meg kell kérdezni
- ingyenes tankönyvellátás
- 50%-os kedvezmény az iskolai étkeztetésben – itt külön kell igényelni a diétás étkeztetést
- közgyógyellátás – bővebben itt: https://www.babanet.hu/iranytu/kozgyogyellatas/
- minden tartós beteg gyerek után 2 nap pótszabadság jár a szülőnek
- A támogatások nagy részét igényelni kell, mert az állam nem tudja magától, hogy a gyermekünk allergiás. Ebben a cikkünkben írjuk le az elektronikus úton történő igénylés menetét
Ki számít tartósan betegnek?
Jelen cikk az ételérzékeny olvasókhoz íródott, ebből a szemszögből tárgyaljuk tehát a törvényt. Az ételérzékenyek közül “tartósan beteg” az ételallergiás illetve –intoleranciás, gluténérzékeny, súlyos ekcémás és veleszületetten laktózérzékeny. (Természetesen az ételérzékenységeken kívül rengeteg más, ételérzékenységgel nem összefüggő tartós betegség is létezik, amelyeket most cikkünk nem tárgyal.)
Az ételallergiás, ételérzékeny, gluténérzékeny gyermek a törvény értelmében a „tartósan beteg” kategóriába sorolandó, és a „tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos” kifejezést tartalmazó törvények, szabályozások érvényesek rá – amennyiben a betegséget szakorvosi papírral igazolni tudja.
A tartós betegségnek minősülő nyavalyákat az 5/2003. (II. 19.) ESzCsM rendelet írja le. A rendelet szerint (2018. januárjában) a következő allergiás gyermekek minősülnek tartósan betegnek, hivatalosan „K52.2 allergiás és nutritionális gastroenteritis és colitis”-esnek: „Ha az ételallergia 2 éves koron túli fennállását eliminációt követő terheléssel is igazolták, és az allergia alapvető élelmiszerre (tejre, tojásra vagy búzára) vonatkozik, valamint többszörös allergia esetén, mely a következőket is érinti: szója, olajos magvak.
Tehát aki egyedül a halra, mogyoróra allergiás, nem igényelhet támogatást. De aki allergiás tejre VAGY tojásra VAGY búzára, az igényelhet, illetve az is, aki ugyan tejre, tojásra, búzára nem, de ezeken kívül több mindenre allergiás, KÖZÖTTÜK szójára, mogyorófélékre – ha több dió-, mogyorófélére, akkor is.
Két éves kor alatt nem jár az „étellallergiára” igazolás illetve kedvezmény. De ha gyermekünk súlyosan atópiás ekcémás pl. az allergia mellékhatásaként, akkor bőrgyógyász szakorvos kiállíthatja az igazolást: „L20.9, Atópiás dermatitis súlyos formái” betegségre.
Laktózérzékeny gyermekek egy része is kedvezményre jogosult, amennyiben „E73 – Veleszületett laktázhiány” nevű betegséget állapít meg a gasztroenterológus szakorvos.
Gluténérzékeny/cöliákiás gyermekeknél a „K90.0-K90.8 – Intestinalis malabszorptiok” betegségre hivatkozva állítja ki a gasztroenterológus szakorvos az igazolást.
(Az Intestinalis malabszorptio hatáskörébe tartozó betegségek:
- Coeliakia
- Trópusi sprue
- Vak bélkacs (blind loop) szindróma, m.n.o.
- Steatorrhoea pancreatica
- Felszívódási zavar intolerancia miatt, m.n.o.
- Egyéb felszívódási zavar
- Felszívódási zavar k.m.n.
(Forrás: https://hu.wikipedia.org/wiki/BNO-10-11_%E2%80%93_Az_em%C3%A9szt%C5%91rendszer_betegs%C3%A9gei )
Hogyan kapjuk meg a támogatást?
Az állam nem tudja magától, hogy egy gyerek allergiás, tehát nem küldi automatikusan a pénzt, ezt az állapotot papírokkal, kérvényekkel kell igazolni.
- Első lépésként meg kell szereznünk az egy évig érvényes orvosi igazolást az allergiáról.
- Majd ezt be kell nyújtanunk a hivatalnak személyesen, postán vagy elektronikusan.
1. Hogyan jutunk igazoláshoz?
- A formanyomtatvány erről az oldalról tölthető le. Kitöltjük a gyerek és a szülő adataival, kinyomtatjuk 2-3 példányban. Dátumot még nem írunk rá
- Bejelentkezünk egy szakorvoshoz, tipikusan gasztroenterológushoz, esetleg allergológushoz, és rászánunk néhány délelőttöt a vizsgálatra. Az első találkozásra értelemszerűen minden eddigi leletet érdemes elvinni, amely az allergia meglétét bizonyítja. Ha jellemző bőrtünet szokott lenni az allergén fogyasztása után, érdemes fotókat vinni kinyomtatva vagy telefonon.
- Kérünk a gyermek háziorvostól egy beutalót a szakorvosi vizsgálatra, amelynek érvényesnek kell lennie a vizsgálat napján! (Ne fél évvel korábban kérjük a beutalót…) Ez csak első vizsgálat esetén szükséges, éves vagy más kontrollvizsgálatnál nem – de a mindenképpen tájékozódjunk a konkrét orvosnál.
A) verzió: állami rendelés: hónapokat, esetenként fél évet kell várni az időpontra. Hívjuk fel az orvost, jegyezzük fel, mit mond pontosan, lehet, hogy kér pl. székletmintát. A telefonon adott időpontban a gyerek jelenlétében menjünk el a rendelésre és vigyük a kért mintát. Ha esélyes, hogy bőrtesztet, más néven Prick-tesztet is végeznek, vigyünk Fenistil gélt a viszketés enyhítésére. Ne szűk hosszujjú felsőbe öltöztessük a gyereket, hanem rövidujjúba vagy bő hosszúujjúba.
B) verzió: magánrendelés: várhatóan pár héten belül kapunk időpontot. Szintén vigyünk mindent, amit az orvos a telefonbeszélgetés során kér, székletmintát vagy bármit, a gyereket pláne. Ilyenkor a magánrendelőben csak megbeszélés lesz, komolyabb vizsgálatok még nem. Nagyon részletesen kikérdez az orvos, megnézheti a gyerek bőrét, súlyát, magasságát is. Mindent a számítógépbe ír. Később visszarendel a kórházba/klinikára a szokványos vizsgálatok elvégzésére, további pár héten belül
Akár magánúton, akár állami rendelésen keresztül kerülünk orvoshoz, végül mindenképpen a kórházban/klinikán levű szakrendelőben kötünk ki. Itt a vizsgálat várhatóan a következőkre terjedhet ki:
- bőrpróba, más néven Prick-teszt , leírást ld. itt.
- vérvétel az IgE szintek meghatározására, leírást ld. itt.
- akár kézröntgen is lehet
- gluténérzékenység gyanúja esetén lehet, hogy bélbiopsziát is végeznek
- laktózérzékenység esetén kilégzéses tesztre lehet számítani.
Ezekre az egész délelőtt rámegy. Lehet, hogy a vérvétel eredményéért telefonálni kell, lehet, hogy kiküldik postán, pláne, ha magánrendelésen evickéltük át magunkat. Van olyan orvos, aki először bőrpróbával kezdi, ha az pozitív, akkor nincs további vizsgálat, ha negatív, akkor vérvétel következik. Ez a konkrét betegségtől és az orvostól is függ.
- Terhelés: ha mind a vérteszt, mind a bőrteszt negatív, akkor be kell feküdni a kórházba terheléses vizsgálatra, addig kell bennmaradni, amíg a bőr- vagy emésztési tünetek jelentkeznek. Előfordulhat, hogy az orvos felajánlja, hogy a gyermek a magánrendelőbe menjen be terhelésre, ott több óra leforgása alatt megkapja az orvos által előírt allergént (tejet, tojást vagy bármit) orvosi felügyelet mellett, és pár napig vissza kell menni délelőttönként. Az allergént mi magunk visszük. A fenti tartósan beteg igazolást hamar elkészíti, ha igazolódik az allergia.
4. A vizsgálat végén, amikor az orvos szájából elhangzik az „Ez bizony ételallergia!” kifejezés, máris átnyújtjuk az előre kitöltött tartós betegségről szóló igazolást 2-3 példányban.. Az orvos aláírja, lepecsételi. Egyet megtart magának. Ad egy leletet is, hogy milyen vizsgálatot végzett, milyen eredménnyel zárult (a vérvizsgálat eredménye hetekkel később érkezik meg).
A vizsgálatról tehát a következő papírokkal távozunk:
- tartósan beteg igazolás
- lelet
- ha gyermekünk intézményben étkezik, és közétkeztető szállítja az ételt, akkor aláírt, lepecsételt igazolást kell íratni a szakorvossal a diétás étkeztetés szükségességéről, pl. a következő szöveggel: „X.Y étkeztetésében tej-, tojás-, glutén-, stbstbstb. -mentes diéta javasolt.”
Megvan tehát a kincset érő tartósan beteg igazolás. Fénymásoljuk le 1-2 példányban, szkenneljük/fotózzuk be! A következőkre fogjuk használni:
- magasabb összegű családi pótlék igénylése + esetleg GYES + utazási kártya (ezek egy füst alatt mennek) – itt az eredeti papírt fogják kérni személyes vagy postai ügyintézésnél
- diétás menü igénylése gyermekintézményben + 50%-os díjkedvezmény igénylése az iskolában – itt elfogadják a másoltat is, pláne, ha elektronikusan levelezünk a közétkeztetővel, akkor megelégszenek a szkennelt verzióval
2. Emelt összegű családi pótlék igénylése:
Ezt minden évben újra kell igényelni, miután lejárt az előző évi szakorvosi igazolás érvényessége. A fenti tartós betegségről szóló igazolás eredetijét be kell vinni (vagy postán beküldeni) a kormányablakba illetve a családtámogatási ügyintézőhöz. Újabban lehet elektronikusan is igényelni, ennek menete itt olvasható. Rászánt idő: személyesen: pár óra, elektronikusan max kb. 45 perc.
Kb. egy hónapon belül megérkezik a levél, hogy elfogadták a kérvényt és utalják/küldik a pénzt. A levelet archiválni kell, mert kérhetik a gyermekintézményben. Praktikus a GYES-igényléssel együtt intézni (szerencsére a GYES-t nem kell évente újra igényelni.) .
3. Ingyenes utazási igazolvány igénylése – régi nevén MÁK-kártya
Ezen ingyenes utazási igazolvány birtokában az allergiás gyermek + 1 fő (felnőtt vagy gyermek) kísérő helyi tömegközlekedésben ingyen, helyközi viszonylatban 90%-os kedvezménnyel utazhat.
A kártya mellé csatolt irat a következőkről tájékoztat: “a kedvezmény a vasúti személyszállításban 2. kocsiosztályra vehető igénybe, ezen kívül érvényes helyközi közlekedés, menetrend szerint közlekedő helyközi autóbusz, HÉV, elővárosi autóbusz, komp és rév, valamint a helyi közlekedés járatain. “
A kártyát a magasabb összegű családi pótlék megítélésével egyidejűleg automatikusan megítélik, de nem biztos, hogy ugyanabban a levélben küldik a kártyát és a családi pótlékról szóló határozatot. Kb. 3-4 hét alatt alatt megérkezik postán. A kártya hiányában nem tudunk ingyen utazgatni, hiába volnánk rá jogosultak, a legtöbb ellenőr nem fogadja el, hogy már beadtuk az igényt. (Ugyanis az utazási feltételek között szerepel, hogy fel kell tudni mutatni a kártyát a járművön, és ha a kártya még a hivatalban van, nem tudjuk felmutatni…) A kártya tipikusan nem használható telekocsiban, taxiban és sétahajó-járatokon.
FONTOS! A kártya a gyermek nevére szól és csak az ő jelenlétében érvényes. A gyermek személyazonosságát fényképes igazolvánnyal (pl. a gyermek személyi igazolványával vagy a gyermek diákigazolványával) kell igazolni. Bárki kísérheti a gyereket, nem csak a szülő. NEM ÉRVÉNYES, ha a szülő (vagy bárki) a gyermek nélkül utazik.
4. GYES igénylése
A tartósan beteg gyermek 10 éves koráig jár a GYES, mellette tetszés szerinti óraszámban lehet dolgozni. Első alkalommal a szabványos GYES-igénylőlapon történik, amely innen letölthető. Ez a „Kérelem gyermekgondozást segítő ellátás megállapítására” igénylőlap.
A GYES-t nem kell évente igényelni, ugyanis amikor egy olyan gyerekre vonatkozólag adjuk be a friss szakorvosi igazolást az emelt összegű családi pótlék végett, aki után már eleve kaptuk a GYEST, akkor automatikusan feltételezni fogják, hogy továbbra is kérjük az eddigi GYEST. Úgyszintén kormányhivatalban, családtámogatási hivatalban vagy elektronikusan lehet igényelni.
Kb. egy hónapon belül postán megérkezik a határozat, hogy megítélték a GYES-t, célszerű ezt is archiválni.
5. Diétás étkezés intézése:
- A mentes étkezéshez egyrészt bizonyítani célszerű, hogy valóban tartós beteg a gyerek (hiszen ekkor jár 50% támogatás), tehát benyújtjuk az iskolai közétkeztetőhöz a tartós betegségről szóló igazolást, minél hamarabb, annál jobb, amíg a családi pótlék és a GYES ügye a hivatalban dekkol.
- Továbbá be kell nyújtanunk az „X.Y étkeztetésében tej-, tojás-, glutén-, stbstbstb. –mentes diéta javasolt.” szövegű igazolást. Ha véletlenül elfelejtettük volna ezt megíratni a szakorvossal , akkor sincs ok a pánikra, a tartós beteg igazolást és a szakorvos által adott leletet bemutatjuk a gyermek háziorvosunknak, aki minden bizonnyal meg fogja írni ezt az igazolást az általunk bemondott allergénekre vonatkozólag.
- az iratokat úgy kell beadni, ahogy a közétkeztető kéri: az intézményben vagy az ügyfélszolgálaton személyesen, vagy jó esetben emailben, elektronikusan is el lehet küldeni.
- készüljünk fel, hogy a közétkeztető egy ehhez hasonló iratot is ki fog velünk töltetni. http://ngsz.hu/images/pdf/etkezes/KE-01.pdf
Fontos! Figyelemmel kell kísérni a szakorvosi igazolás lejártát, és előtte időben megszervezni a következő vizsgálatot!!!!!! Különben a juttatások egy ideig elmaradnak.
Mit igazoljunk a munkáltatónak?
A tartósan beteg gyerek után a szülő 2 plusz nap szabadságra jogosult. Munkáltatónk minden év elején kitöltet velünk egy nyomtatványt arról, hogy hány gyermekünk van, és közülük mennyi a “fogyatékos“. Itt van a kutya elásva, ugyanis ezen a nyomtatványon nem feltétlenül a fogyatékosnak minősülő gyermekeink számát kell megadni, hanem azt, hogy hány gyermekünk után kapunk emelt családi pótlékot, azaz hány csemeténk tartósan beteg. Forrás itt.
Továbbá a GYES-en levő szülő munkáltatója a Munkahelyvédelmi akcióterv keretében 3 évig járulékkedvezményt kaphat. Ezt jeleznünk kell a munkáltatónk felé, állásinterjún mindképpen érdemes elsütni. (Tudunk olyan esetről, amelyben valaki ennek köszönhetően tudta megtartani az állását. )
Mi jöhet még?
Néhány apróság jár még a tartós betegség mellékhatásaként.
Közgyógyellátás: bővebben itt.
Nem kell a bölcsődében gondozási díjat fizetni.
Ingyenes tankönyvellátás – az iskolával kell intézni, ha releváns. Jelenleg az általános iskolások eleve ingyen kapják a tankönyveket.
Ingyenes vagy kedvezményes belépő bizonyos múzeumokba. A tartós betegséget igazoló utazási kártya felmutatásával igényelheti a beteg gyermek. Teljesen változó, hogy melyik kiállítóhely fogadja el és melyik nem, ez a vezetőség egyéni döntése. Az sosem árt, ha udvariasan rákérdezünk! Mi nemrég a gyönyörű keszthelyi Festetics-kastélyba illetve a hegyestűi geológiai parkba látogattunk kedvezménnyel ezzel a kártyával.
Mi nem jár a szimplán ételallergiásoknak?
Ételallergiás, de nem fogyatékos tartós beteg gyerekek után NEM jár gépjárműadó-kedvezmény, mozgáskorlátozottak parkolási igazolványa.
NEM jár adókedvezmény sem a tartósan beteg gyerek után, indoklás itt.
Ápolási díj – nem igazán releváns. Ha a tartósan beteg gyermekünk 10 éves lesz, lejár a GYES. Az ápolási díjat egy máskülönben egészséges gyermek esetén nem biztos, hogy meg fogják ítélni, mivel ennek feltétele, hogy “állandó és tartós gondozásra szoruló” legyen nagy lakli gyermekünk. Források itt és itt.
A további cikkekért kövesd Életmódunk – Egészség, diéta, allergia blogok – hitelesen https://www.facebook.com/Eletmodunk/ Facebook oldalunkat!
Ha van személyes történeted, amit szeretnél megosztani, vagy csak kiírni magadból, hogy jobban érezd magad, esetleg tapasztalatokkal, receptekkel segítenél ételallergiás/-érzékeny sorstársaidon – várjuk a leveled az allergia.cafeblog@gmail.com címre. Akár meg is jelenhet az oldalunkon az írásod!
Köszönettel: Noiro és Lin
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: