Allergia és életmód

Egy kicsitől úgysem lesz baja – foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés

Szerintetek van különbség abban, hogy egy óvónő hipós vizet ad a gyermeketeknek vagy pedig allergént?

 

Értelmetlen a kérdés? Nem az.

Rendszeresen előfordul az egyik.

Találjátok ki, melyik.

Hipós vizet szerencsére ritkán itatnak az ovisokkal, legutóbb idén tavasszal Pápán, azelőtt pedig tavaly nyár végén Bősárkányban. Hál’istennek.

A pápai óvodában sajnálatos tévedés folytán híg hipós vizet adtak inni a gyerekeknek. Az összes gyereket kórházba szállították. Szerencsére nem lett bajuk, így hazaengedték őket. A Pápai Rendőrkapitányság foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés miatt vizsgálja az ügyet, a Pápa Városi Óvodák pedig belső vizsgálatot indított. 

És mi a  helyzet az allergén etetésével?

Fotó: Unsplash.com, Danelle Macinne

 

Ha a gyermeked allergiás, közölnöd kell azt a pedagógusával – egyrészt az allergia tényét, a szigorúan kerülendő élelmiszereket, a tüneteket és azt, hogy mi a teendő diétahiba esetén, kell-e pl. mentőt hívni. (Egy kis segítség a pedagógusoknak itt:  https://allergia.cafeblog.hu/2016/08/17/fontos-tudnivalok-allergiarol-pedagogusoknak/ ). Blogunk szerzői és az általunk ismert szülők ezt mind megtettük. Enélkül hogy is várhatnánk el, hogy a pedagógus segít betartani a diétát?!

Havonta kapunk azonban olyan híreket olvasóinktól, hogy egyes óvónők, kisgyermekgondozó- és nevelők, konyhások  stb. valami miatt SEMMIBE VESZIK a szülő kérését, és rendszeresen megkínálják a gyermeket allergéntartalmú étellel, csemegével, hiszen „egy ilyen kicsitől úgysem lesz baja”!

 

Nagyon hangsúlyozom: akinek nem inge, ne vegye magára!!! Szerencsére a legtöbb pedagógus megérti, miért kell egy allergiásnak diétázni. Az a kevés azonban, aki többszöri jelzés után sem érti meg, súlyos bűncselekményt követ el: egyrészt foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetést leírás pl. itt, másrészt intézményi veszélyeztetést.

 

Melyik a rosszabb? A hipó vagy az allergéntartalmú csemege?

MIT TEGYÜNK ?

 

Ha azt tapasztaljuk, hogy a gyermekünkkel az intézményben a) hipós vizet itattak, vagy  b) allergént etettek és tudták, hogy ezt kifejezetten nem szabad, a következő menetrendet érdemes követni:

  • Személyesen elbeszélgetünk a pedagógussal és a vezetővel, igazgatóval is.
  • Szinte biztos, hogy a hibát INFORMÁCIÓHIÁNY okozta. Újra be kell tehát tanítanunk a pedagógust azzal kapcsolatban, hogy mely allergéneket és miért kell kerülni. Jó esetben ennek van foganatja és gondtalanul élhetjük tovább allergiás életünket. Nagyon fontos, hogy a beszélgetés/tréning építő jellegű legyen. Emlékezzünk vissza: amikor mi elkezdtük a diétát, sokszor bizonytalanok voltunk, és magunk is többször tévesztettünk. Részletes, írott listát is készíthetünk a pedagógusoknak a kerülendő allergénekről. Vagy bármilyen leírást, ami az adott esetben segíti a gyermekünkkel foglalkozó felnőtteket, hogy a gyermekünk biztonságban lehessen. Ezek az emberek azért mennek be minden nap a bölcsődébe/óvodába/iskolába/táborba, hogy ott vigyázzanak a gyerekekre és tanítsák őket, és nem azért, hogy direkt ártsanak nekik. 

 

Ámde ha diétahiba újra és újra megismétlődik, és a tréningjeink hatástalanok maradnak, akkor súlyosabb a helyzet, mivel ez  a hiba nemtörődömségből adódik. Megtehetjük azt is, hogy intézményt váltunk, ami a mi gyerekünknek jó, de az ott maradt allergiás gyermekek ugyanúgy veszélyben maradnak.

Mit tegyünk ismétlődő nemtörődömség esetén?

 

Egy lehetséges menetrend:

1.) Orvoshoz visszük a kis beteget, aki látletetet vesz. Ha vannak “látványos” tünetek, akkor érdemes azokat lefotózni (tipikusan a bőrtüneteket).

2.) Ezek után tértivevényes levélben és emailben leírjuk a történteket, csatoljuk a leleteket, esetleg fotókat, ha vannak. Érdemes mellékelni (korábbi) orvosi igazolást is a gyermek már régebben megállapított ételallergiájáról. Állami intézmény esetén egy másik példányt küldhetünk a jegyzőnek is. Levelünkben kérjünk segítséget a pedagógustól – és a jegyzőtől – , hogy adjanak tanácsot, mit tehetnénk, hogy az allergia miatti étrendet az intézményben be tudják tartani.

3.) Várjuk a fejleményeket.

4) Közben azonban intézkednünk kell, hogy másnap ne kínálhassák meg a gyermeket allergéntartamú csemegével! Ez sok kreativitást kíván, amit a hátunk közepére sem kívánunk. Pl. ideiglenesen kivesszük a gyereket, ideiglenesen saját ebédet viszünk, ideiglenesen elhozzuk ebéd után stb. Ez az egyik legnehezebb fázis.

5.) Ha szükséges, kérhetünk ápolót is, aki a gyermek étkezését felügyeli.

6.) Ha nem jutunk semmire, feljelentést tehetünk: a rendőrségen foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés miatt, a gyermekvédelemnél intézményi veszélyeztetés miatt.

Cikkünknek nem célja, hogy a szülők a rendőrségre rohangáljanak, miután az óvónénik allergént adtak a gyereknek. Cikkünk célja az, hogy közösen segítsünk az ételallergiás, ételérzékeny gyermekeknek, akik még kicsik ahhoz, hogy magukra főzzenek és maguk eldöntsék, melyik készételt ehetik meg biztonsággal. Vigyázzunk a gyerekeinkre!

Egy gyermekintézményben mindig nagy a diétahiba veszélye. (A képen látható intézményben szándékos tévesztés soha nem fordult elő.)

A további cikkekért kövesd Életmódunk – Egészség, diéta, allergia blogok – hitelesen Facebook oldalunkat! 

Ha van személyes történeted, amit szeretnél megosztani, vagy csak kiírni magadból, hogy jobban érezd magad, esetleg tapasztalatokkal, receptekkel segítenél ételallergiás/-érzékeny sorstársaidon – várjuk a leveled az allergia.cafeblog@gmail.com címre. Akár meg is jelenhet az oldalunkon az írásod!

Köszönettel:  Noiro és Lin

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!