Gondoltátok volna, hogy időnként “előnyös” súlyos ételallergiásnak lenni? Mi nem gondoltuk.
Informátorunk azonban egy meglehetősen szürreális esetről számolt be. A történetből kiderül, hogy egy munkavállalót azért tartott meg a munkáltatója kirúgás helyett, mert tartósan beteg gyermeket nevel !
Kezdjük az elején! Egy nagy cég, nevezzük A Kft-nek, a munkatársai egy részét egy munkaerő-közvetítő cégen keresztül, B Kft-n keresztül alkalmazza. Ezek a dolgozók részben nappali tagozatos diákok, kisebb részben pedig nem diákok (nappali tagozatos jogviszonnyal nem rendelkező egyének). Ez ezért jó a cégeknek, mert a diákok jellemzően a tanóráik után illetve éjjel érnek rá dolgozni, míg a főállásúak inkább a délelőtti, esetleg délutáni műszakokat szeretik elvállalni. A dolgozók munkaszerződésén a B Kft. szerepel munkáltatóként, munkavégzés helyszíne pedig az A Kft. telephelye.
Informátorunk elmondása szerint nemrégiben az A Kft. 2 telephelyén összehívták a B Kft. főállású, nem diák dolgozóit, és tömegesen felmondtak nekik. Csak pár főállású dolgozó nem kapott felmondólevelet, illetve a diák kollégák sem.
Fotó: Pixabay
Gondolhatjátok, hogy az elküldött és megtartott dolgozók erősen törték a fejüket azon, hogy mi alapján válogatottak köztük…!
Az elbocsátott dolgozók felmondólevelében az szerepelt az elküldés okaként, hogy megszűnt a szerződés A és B Kft. között. Mindenki fejében felmerült, hogy ha egyszer megszűnt a szerződés, akkor az ottmaradtak ugyan mit keresnek A Kft épületében… Az elküldött és a megmaradt dolgozók tehát összedugták a fejüket, hogy megpróbálják kitalálni, mi volt a valós oka annak, hogy egyeseknek menniük kellett, mások pedig maradhattak. Titokzatos informátorunk privát véleménye szerint szakmai okok valószínűleg nem szerepeltek az okok között: B Kft. nem is találkozott a dolgozókkal, ezért nem tudhatta, milyen szakmai színvonalon végzik a munkájukat. Az elküldött dolgozók között rengeteg kifejezetten rutinos, ügyes kolléga is szerepelt. A diákok teljes létszámban megmaradtak. Rájuk jellemző, hogy az aktuális félévi órarendjükbe próbálják beleilleszteni a munkát, de ha megváltozik a leterheltségük az órarendjük, stb., akkor pár hónap után fel kell mondaniuk. Így ők praktikusan nem tesznek szert akkor szakmai tudásra, mint a több éve ott dolgozó főállásúak, akik között nem egy igen rutinos “öreg róka” is szerepelt.
…Ééés: BINGÓ! A dolgozók végül addig-addig rágódtak a dolgon, míg rá nem jöttek a rejtély nyitjára: mindegyik megtartott dolgozó után járulékkedvezményt kap a munkáltató! És egyik elküldött dolgozó után sem kapna járulékkedvezményt…
Ugyanis a néhány megmaradt főállású kolléga legtöbbje 25 év alatti, az az egy szem kolléga, aki jócskán elmúlt már 25 éves, a törvény szerint tartósan betegnek minősülő (konkrétan ételallergiás) gyermeket nevel és GYEST is kap utána. (Pontosabban: “gyermekgondozást segítő ellátást“.)
Az úgynevezett Munkahelyvédelmi akcióterv nevű kormányzati program leírja, hogy (többek között) a 25 év alatti munkavállalók után a cég járulékkedvezményt kap, csakúgy, mint az anyasági ellátásban részesülő munkavállaló után. Az esetünkben szereplő B Kft. által megtartott összes munkavállaló után jár járulékkedvezmény!
A Munkahelyvédelmi akciótervről bővebben pl. itt vagy itt.
A megmaradtak tehát vagy fiatal koruknak köszönhetik, hogy egy darabig nem kell állást keresniük, vagy az ételallergiás gyermeknek. Ez esetben a hátrány, az élethosszig tartó diéta kivételesen előnnyé változott.
2018. tavaszi update: a szóban forgó munkáltató úgy döntött, hogy az összes főállású dolgozójától megválik. A cég vezetője személyesen intézett szózatot az kirúgott dolgozókhoz, melyben kiemelte, hogy “a teljesítményeteknek semmi köze nincs az elbocsátáshoz”. Ezután egy-egy fiatalabb munkatárs úgy döntött, hogy villámgyorsan beiratkozik egy OPJ-s tanfolyamra, ezzel nappali tagozatos diák jogviszonyt szerezve, őket másnap boldogan vissza is vette a cég. Informátorunk nem ezt az utat választotta, hanem másik állás után nézett. Két héttel később fel is vették őt jelenlegi új munkahelyére, ahol nem az utána járó kedvezményekre voltak kíváncsiak, hanem a képességeit nézték.
Blogunk nem kíván foglalkozni munkaügyi és munkajogi kérdésekkel, és ebben a konkrét esetben sem szeretne állást foglalni. Pusztán az allergia egy váratlan, és kevéssé köztudatban levő “előnyét” szerettük volna taglalni.
A tartósan beteg avagy súlyosan fogyatékos gyermek (kritériumok itt: https://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=a0300005.esc ) után járó kedvezményeket többek között itt vagy itt is olvashatjátok.
A további cikkekért kövesd Életmódunk – Egészség, diéta, allergia blogok – hitelesen Facebook oldalunkat!
Ha van személyes történeted, amit szeretnél megosztani, vagy csak kiírni magadból, hogy jobban érezd magad, esetleg tapasztalatokkal, receptekkel segítenél ételallergiás/-érzékeny sorstársaidon – várjuk a leveled az allergia.cafeblog@gmail.com címre. Akár meg is jelenhet az oldalunkon az írásod!
Köszönettel: Noiro és Lin
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: