A keresztallergia nem gyakori jelenség, és csak akkor kell vele foglalkozni, ha tüneteket okoz. Szigorú diétára nem feltétlenül van szükség.
A keresztallergiákra gyakran a részletes allergiateszteken derül fény, amikor például az almára, barackra, búzára, dinnyére, tökre, zabra, rozsra bejelez az ételallergia teszt (IgE vérvételi teszt, és/vagy karcolásos teszt). Ilyenkor sokan feleslegesen szigorú diétába kezdenek úgy, hogy tüneteket nem produkáltak ezen allergének fogyasztása során.
A nyírfapollen keresztrallergia a leggyakoribb (ide kattintva erről olvashat).
Ide kattintva olvashat részletes leírást a keresztallergénekről.
Nagyon gyakori jelenség, hogy az allergiatesztek a pollenallergia miatt tévesen jeleznek be gabonák, zöldségek és gyümölcsök esetén, és mutatnak ki allergiát – amikor nincs is igazi allergia. Érdemes pollenallergiatesztet is végeztetni ilyenkor, és az eredmény nem lesz meglepő: valamelyik virágpor okozza az álpozitivitást. (Nagyon gyakran a nyírfa, illetve fűfélék, parlagfű a ludas.)
Gyakori tévhit, hogy azért kell kihagyni zöldségeket vagy gyümölcsöket az étkezésből, mert erősíthetik a pollenallergiát. A keresztallergének nem erősítik fel a pollenallergiákat, pollenszezonban nem kell messzire elkerülni a dinnyét például, mert nem befolyásolja a parlagfű-allergiát.
Néha – nagyon ritkán – okozhatnak kellemetlen tüneteket a keresztallergének. A leggyakoribb tünet ilyenkor a gyorsan múló szájviszketés, szájbizsergés, bőr kipirosodás – ahol hozzáért a nyers étel. A legtöbb esetben fél órán belül maguktól elmúlnak ezek a tünetek. Ilyen esetben sem kell kihagyni például az alma/dinnye/barackevést. Csak abban az esetben kell szigorúan kerülni a keresztallergéneket, ha súlyosabb tünet volt érzékelhető (például nyelv bedagadása, köhögés, nehézlégzés).
A keresztallergiás tünetek leginkább csak akkor jelentkeznek, amikor az ember nyers állapotban fogyaszt zöldségeket/gyümölcsöket. Főve/sütve/lekvárnak a keresztallergiások a legtöbb esetben tünet nélkül fogyaszthatják azokat az élelmiszereket, melyek nyersen viszketést okoztak.
És mi a helyzet a gabona allergiával?
A búza/rozs/zab/árpa allergia legtöbbször fűpollen keresztallergia miatt mutat pozitivitást a teszteken, így kenyérként / főzve általában semmilyen tünet sem észlelhető, és nem kell rá szigorúan diétázni. Abban az esetben szükséges a szigorú diéta, ha olyan komponensre allergiás az illető, mely hőstabil – de ekkor általában azonnali tünetek jelentkeznek a sütött verzió fogyasztása után is. Segíthet a magán úton elérhető komponens alapú allergiateszt abban, hogy eldönthessük, hogy a normál teszten kimutatott búzaallergia csak keresztallergia-e, szükséges-e szigorú diéta az esetleges komolyabb allergiás reakciók elkerülése miatt, vagy sosem kell ettől tartani, és nyugodtan lehet sütve fogyasztani mindent, ami búza alapú. Fontosnak tartom kiemelni, hogy a gabona allergia nem keverendő össze a gluténérzékenységgel/cöliákiával. A cöliákiások soha, semmilyen formában nem fogyaszthatnak glutént, sem sütve, sem főve, egy életen át szigorú diétát kell tartaniuk. Ha valakinek tünete van gabona fogyasztás után (puffadás, hasmenése gyakori, illetve vashiánya /egyéb hiánybetegsége alakult ki – fontos lenne cöliákia tesztet végeztetni).
Amennyiben megosztanád a véleményed, várom! (allergia.cafeblog@gmail.com)
Ha tetszett a cikk, kérlek kövesd a Facebook oldalunkat, melyet ide kattintva érhetsz el!
Üdv.: Lin, és Noiro
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: