Nem csoda, ha viszket a szemed, a torkod, és folyik az orrod. Beindult a pollenszezon a fafélék virágzásával. Gyors segítséget nyújtok, hogy lehetőleg kevés tünettel éld túl ezt az időszakot!
Meglepő, de általában nem a gyümölcsfavirágok okozzák a legtöbb panaszt, hanem a sokkal apróbb virágporú fák/barkás virágzatok, melyekre nem is mindig gondolunk allergénként. Egyre több fa virágzik, és a levegőben nő a fűzfapollen, eperfapollen, nyírfapollen, tölgyfapollen, plantánpollen koncentrációja, az ország bizonyos részein egyenesen pollen vörösriadó van.
Az alábbi tanácsokat érdemes megfogadni azoknak, akik allergiás tüneteket tapasztalnak:
- Ne félj antihisztamint szedni. Megelőzi az asztma kialakulását, és élhetővé teszi a hétköznapokat. Természetesen modern antihisztamint válassz, melynek kevés a mellékhatása! (Itt olvashatsz erről, ez a cikk segíteni fog a választásban. Magyarul: Fenistilt NE válassz.) Ha fulladsz, érdemes orvossal felíratni szteroidos inhaláló sprayt, mely mindig legyen nálad. Ne feledd, a kalcium nem allergiaellenes szer, de jó a csontritkulás megelőzésére.
- Ha természetbe mész sétálni (ha ez elkerülhetetlen), hordj szemüveget, és az orrod elé rakj kendőt.
- Mindig vigyél magaddal nedves törlőkendőt. Ha elönt a könny, vagy ha tüsszögési rohamot kapsz, ideiglenesen segíthet, ha letörlöd magadról az allergéneket.
- Segít az olaj – ha az orrnyálkahártyádat allergént nem tartalmazó pl. szemészeti glicerinnel kezeled, akkor kevésbé szárad ki, kevesebb allergénnel érintkezik a nyálkahártyád közvetlenül, így a gyulladás is kevésbé jelentkezik. (Vigyázat, a gyakran ajánlott A és E vitaminos orrolaj földimogyoró és szója olajból készült, rendkívül allergén!)
- Az orrmosás is jó hatású. Fül-orr-gégész ajánlása alapján érdemes végezni, nagyon hatásos! (Vegye meg a patikában található gyári készítményt, az a biztos.) (Videó itt érhető el róla!)
- Nyálkahártya összehúzó orrspray helyett allergiás gyulladás, szénanátha esetén inkább szteroidos orrsprayt használj az allergén-szezonban. Ezt háziorvos is felírhatja. Nagyon gyorsan rá lehet szokni a nyálkahártya összehúzó szerekre, és allergén szezon után is ugyanúgy fog dugulni az orrod, ha ezeket nem használod nap mint nap. Magyarország kb. harmada orrsprayfüggő.
- Ha hazaérsz, azonnal tusolj le, ha lehet minden nap moss hajat, majd öltözz át otthoni ruhába. A ruhán és a hajon rengeteg pollen tud megtapadni.
- Ne teregess az erkélyen, udvaron. Bármilyen vonzó is a gyors és ingyenes száradási lehetőség, a ruháid tele lesznek allergénekkel. Ha nem megoldható, legalább az ágyneműidet szárítsd bent.
- Moss magas hőfokon (min. 60 fok), és vasalj mindent. A magas hőmérséklet a ruhákon lévő pollenek allergizáló erejét csökkenti.
- Ha lehet, csak pollenszűrős ablakon keresztül szellőztess. Az autódban se tekerd le menet közben az ablakot.
- Kültéren lehetőleg ne sportolj, vagy csak “védőfelszereléssel”. Nagy szélben különösen veszélyes, jobban száll a virágpor. Ha sportolsz, mindig vigyél magaddal gyorsan ható allergia ellenes szert, ha kell szteroid inhalátort, nedves törlőkendőt (pl. hipoallergén baba popsitörlő kendőt). A fapolleneket nem nagyon lehet elkerülni, hiszen a legallergénebb fákat használják legtöbbször díszfaként (nyírfa, vagy platán majdnem minden iskola és kórház környékén van, mert szép, igénytelen – csak rendkívül allergén a pollenje…)
- Sportolj, élj egészségesen. A tüdő kapacitását javítja, és jó értelemben véve méregtelenít. Például a rendszeres úszás nagyon jót tesz! Az egészséges életmód is sokat segít: dohányzás, alkohol kerülése, friss ételek fogyasztása (az a bizonyos “mediterrán diéta”), elhízás kerülése… Az életminőség is rengeteget javul. (Figyelem: A széles spektrumú antibiotikumok a bélflóra felborításával, illetve a savlekötők a felszívódás gátlásával – valódi allergiákat képesek kiváltani! Ugyancsak ide sorolom a kezeletlen cöliákiát, laktóz-intoleranciát, ételallergiákat is – ha nem megfelelő az emésztés, felszívódás, ha gyulladás van a bélrendszerben, egyéb allergiás tünetek is jelentkezhetnek. Mindenképpen érdemes lenne az allergia okát is vizsgálni, sokszor az életmód és egyéb tünetek vizsgálatával erre fény derülhetne.)
- Ha tudod mire vagy allergiás, figyeld a pollenjelentéseket, és így fel tudsz készülni akár védőfelszereléssel, akár rohamoldó szerekkel. Pl. itt nyomon követheted: http://www.met.hu/idojaras/humanmeteorologia/pollenjelentes/terkep/
Érdemes felkeresni fül-orr-gégész/allergológust. Abban az esetben ez mindenképpen ajánlott, ha erősebb allergiás tünetek, asztmás tünetek is jelentkeztek már. Azon túl hogy karcolásos és vérvételes teszttel ki tudja mutatni az allergéneket, segíthet felkészülni a pollenszezonokra, javasolhat kezelési módokat, és akár immunterápiát is, mely jelentősen és hosszú távon képes csökkenteni az allergiás tüneteket. (Hátránya, hogy sokba kerül, néha allergiás mellékhatásai vannak, és a fenntartó kezelést egy életen át folytatni kell. Ide kattintva többet olvashatsz erről a lehetőségről.)
A további cikkekért kövesd Életmódunk – Egészség, diéta, allergia blogok – hitelesen Facebook oldalunkat!
Ha van személyes történeted, amit szeretnél megosztani, vagy csak kiírni magadból, hogy jobban érezd magad, esetleg tapasztalatokkal, receptekkel segítenél ételallergiás/-érzékeny sorstársaidon – várjuk a leveled az allergia.cafeblog@gmail.com címre. Akár meg is jelenhet az oldalunkon az írásod!
Köszönettel: Lin és Noiro
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: