Amikor ételallergia miatt több alapélelmiszer elkerülésére kényszerülünk, akkor legjobb tudásunk szerint igyekszünk tartani a diétát. Alaposan tájékozódunk a számunkra veszélyes allergénekről, a lehetséges forrásairól, hosszasan böngésszük az élelmiszerek címkéit.
De mi történik, ha a címke nem informál az allergénekről? Néhány tipikus esettel szeretném bemutatni, miként lehetséges ez.
A történet egy olyan településen játszódik, amelyről Móra Ferenc azt állította, hogy „nagyváros is meg falu is, az ország kincsesládája”. E városban süt egy pékség – nevezzük XY pékségnek – igen finom, jó minőségű kenyereket.
A helyi tejallergiások hamar felfedezték a pék termékeit, megnézték az összetevőlistát, amelyben nem szerepelt a tej, és hosszú ideig jó egészségben fogyasztották a pékárukat.
2016 novembere körül jelen sorok tejallergiás írója, szintén tejallergiás családtagjai és más tejallergiás ismerősünk mind azt tapasztaltuk, hogy az XY pékség kenyerétől, zsömléjétől, pogácsájától allergiás tüneteink jelentkeztek. Tejallergiás társainkat a Facebookról ismerjük, egy tematikus csoportban tartjuk a kapcsolatot. A pékség nevével fémjelzett boltok eladóit többször megkérdeztük az összetevőkről, váltig állították, hogy nincs tej benne. Próbaképpen abbahagytuk a termékek fogyasztását, a tünetek pedig megszűntek!
2016. december közepén egyik tejallergiás társunk felhívta a péket, aki elismerte, hogy újabban tejsavót ad a termékeihez.
Ugyanezen a napon az egyik boltjukban egyik tejallergiás társunk megkérdezte az eladót, aki nem tudott a tejsavóról, szerinte a régi, tejmentes összetevőlista az érvényes.
Ekkor, 2016. decemberében egyik társunk levelet írt a péknek, de nem kapott választ.
Eltelt 3 hónap.
2017. március 8-án az egyik XY boltban az egyik társunk újra megkérdezte az eladót, aki nem tudott a tejsavóról, szerinte a régi, tejmentes összetevőlista az érvényes. Társunk elmondta az eladónak, hogy a pék telefonon beismerte a tejsavót. Az eladó elmondta, ő csak elad, nem feladata a péktől kérni új listát! Javasolta, hogy írjuk a péknek. Nem baj, hogy már egyszer írtunk és nem kaptunk választ, hát írjunk még egyszer! Úgy tűnt, egyáltalán nem szeretne közvetíteni a pék és a fogyasztók között.
Egyik társunk 2017. március 8-án az XY pékségnek írt Facebook-üzenetben érdeklődött a tejsavóról, azóta sem kapott választ.
Eltelt 3 hét.
2017. március 31-én társunk telefonon érdeklődött a pékségben. A pék elismerte, hogy 100 kg kenyérhez 2 dl tejsavót adnak, és azért nem tüntetik fel az összetevőlistában, mert ez annyira kevés, hogy nem okozhat gondot… Társunk elmondta, hogy neki, családjának és sokaknak gondot okozott azért, mert egy rendszeresen fogyasztott termék…
Eltelt 10 perc… (a helyzet fokozódik!)
A telefonhívás után 10 perccel, tehát még mindig 2017. március 31-én egyik társunk elment az egyik boltba. Éppen ott volt a főnök is. A főnök is elismerte, hogy 100 kg kenyérhez 2 dl tejsavót adnak, és azért nem tüntetik fel az összetevőlistában, mert ez annyira kevés, hogy nem okozhat gondot. A beszélgetést az eladó csodálkozva hallgatta….Nem is mindig használnak tejsavót, folytatta a főnök, az élesztő minőségétől függ, hogy szükség van-e rá. Társunk cáfolta azt a hiedelmet, hogy ennyi nem okozhat gondot, felsorolta a tejallergiás ismerősök által elmondott emésztési és bőrtüneteket. A főnök ezen nagyon csodálkozott és sajnálkozott. Elmondta, hogy céljuk, hogy ne használjanak savót. Társunk azt felelte, ezt senki sem kéri, csak annyit, hogy korrekt módon feltüntessék az összetevőket.
Tény, hogy a tejsavóban kevés a fehérje, 0,85 g/100 g (forrásom: https://en.wikipedia.org/wiki/Whey ) . Nekünk sajnos ez is több volt a tolerálhatónál!
UPDATE!!!!! 2017. júniusában, azaz 3 hónappal a legutóbbi megkeresés után a pék válaszolt a levelemre és elismerte azt, amit szóban meg is beszéltünk:
Tanulság:
1.) A törvény előír egy bizonyos határértéket, amely fölötti allergéntartalmat fel kell tüntetni. De előfordulhat, hogy az allergiás fogyasztó az ennél kisebb mennyiséget is megérzi. Különösen minden nap fogyasztott termék esetén. Amennyiben valaki tejre diétázik, és ismeretlen eredetű allergiás tüneteket tapasztal, mindenképpen javasoljuk a pékáru alapos ellenőrzését, netán lecserélését teljesen biztonságosra, akár házi készítésűre is, mert a fenti eset bármikor megtörténhet bármelyik pékkel!
2.) Jelen esetben a pék malmai nagyon lassan őröltek, a vevők 2 telefonhívására és 2 levelére sem reagáltak. Ezenközben az eladók gyanútlanul adták el a tejes pékárut, amelyben a nyomnyi mennyiségű tejfehérje alattomosan fejtette ki a hatását.
3.) Egészen példaértékű a tejallergiás Facebook-csoportban tanúsított segítőkészség a társaink részéről. A gyors információáramlás többeket megmentett a fölösleges allergiás reakcióktól.
A további cikkekért kövesd Életmódunk – Egészség, diéta, allergia blogok – hitelesen Facebook oldalunkat!
Ha van személyes történeted, amit szeretnél megosztani, vagy csak kiírni magadból, hogy jobban érezd magad, esetleg tapasztalatokkal, receptekkel segítenél ételallergiás/-érzékeny sorstársaidon – várjuk a leveled az allergia.cafeblog@gmail.com címre. Akár meg is jelenhet az oldalunkon az írásod!
Köszönettel: Noiro és Lin