Allergia és életmód

Refluxra savlekötő gyógyszer? Vigyázz!

A háziorvosok a kötelező szintentartó továbbképzéseiken sokféle aktuális trendről hallhatnak, ami érintheti a szakmájukat. Az egyik a reflux volt, mely már vagy 8-10 éve “slágerbetegség”. Valóban döbbenetes, hogy a reflux mind a babáknál-kisgyerekeknél, mind pedig a felnőttek körében mennyi egészségügyi problémának az okozója. Az állandó gyulladás a köhögésen – szívtáji fájdalmon kívül még akár rák kialakulásához is vezethet. Tehát mindenképpen kezelendő.

Babáknál a reflux “bukással” jár, etetések utáni fájdalmas sírással, étvágytalansággal, a fejlődés lassulásával, leállásával, vérszegénységgel, felszívódási zavarokkal. Mindenképpen kezelni kell, viszont mindenképpen meg kell találni a kiváltó okot is!

A refluxról röviden itt olvashatsz még.

Amit nagy hibának tartok, hogy a legtöbb háziorvos valamint gyermekgyógyász a reflux diagnózis után azonnal savkekötőkkel kezel. Ezek valóban egyszerűen és gyorsan megszüntetik a sav okozta tüneteket, rövid távon nagyon hatásosak, viszont hosszútávon jelentősen rontják a táplálékok felszívódását, nem megfelelő mennyiségű gyomorsav termelődik, és az emésztőenzimek mennyisége is csökken. Több kutatással bizonyították, hogy savlekötő adása növeli az ételallergia kockázatát.

gastroesophageal_reflux

Mi a megoldás?

Rövid távon felnőtteknél valóban jó megoldást jelenthetnek a savlekötők – illetve a lúgos Ph értékű italok. De hosszú távon, minden nap történő alkalmazás helyett egy a nyilvánvaló okokon túli diagnózist igényelne – ki kellene zárni az ételallergiákat, intoleranciákat, illetve a cöliákiát és a nem cöliákiás glutén szenzitivitást is. Mind felnőtteknél, mind gyermekeknél fontos lenne olyan étrend és életmód kialakítása, mely csökkenti a reflux megjelenését – például alvás előtt nem lenne szabad enni, különös tekintettel a zsíros, nehezen emészthető ételekre.

eszik

Rengeteg emésztőrendszeri zavar és betegség létezik, mely túlzott savasodást, refluxot idéz elő, természetesen az az első, hogy megfelelő orvosi diagnózis után sikerüljön egy személyre szabott diétát kialakítani. A reflux maga sokszor nem alapbetegség, hanem csak tünet. Például a cöliákiásoknak minden glutén tartalmú élelmiszert el kell kerülniük – egy életen át, a tejallergiásoknak minden tejterméket, a tejcukor érzékenyeknek pedig a tejcukrot, a tojásérzékenyeknek mindent, amiben tojás van, stb.

A megfelelő diéta kialakítása után a tünetek jelentősen csökkenthetők, ha még pár általános diétás szabályt betartunk

El kell kerülni a nagy mennyiségű, zsíros ételeket, koffeint, alkoholt, csokoládét, egyéb cukros ételeket, erősen fűszeres ételeket, savanyú vagy erősen mentolos ételeket, citrusféléket, paradicsomot, szénsavas üdítőket, magas savtartalmú gyümölcsleveket.

 
A kizárólag anyatejes babáknál sokkal nehezebb megállapítani, mi okozza a gondokat a nyilvánvaló gyomor záródási problémákon túl – mely rengeteg baba anatómiai sajátossága (nem minden gyomorszáj záródási rendellenességgel született babának vannak durva tünetei!). Azon kívül, hogy fektetés előtt közvetlenül nem érdemes etetni a babát, illetve 30 fokos dőlésszögben – a fejét megemelve érdemes altatni, az anyai diéta rengeteget segíthet. Érdemes az anyának kipróbálni olyan diétát, melyben elhagyja az alap allergéneket: pl. tejtermékek, tojás, földimogyoró, mák, diófélék – illetve egyéb puffasztó ételek fogyasztását. Az allergének az anyatejbe átjutva allergiás tüneteket idézhetnek elő a babánál. Elképzelhető, hogy megfelelő anyai diéta megkezdése után a baba gyomra is sokkal jobban lesz akár pár héten belül. Megfelelő módszerek és diéta bevezetésével valószínű hogy savlekötő, anyatejet sűrítő pép adása sem lesz szükséges.
 
dp4fyV
 
Itt megnézheted, hogy mit tanulnak az orvosok még ma is a refluxról. Sajnos a reflux tünetei nagyon hasonlóak lehetnek a cöliákia és egyéb intolerancia, ételallergia tüneteihez, még sincs iránymutatás arra vonatkozólag, hogy a kapcsolható betegségeket kizárják!
 
Véleményem szerint ez hatalmas szakmai hiba. Nagyobb hangsúlyt kellene helyezni a differenciáldiagnosztikára a tüneti kezelés helyett. Kevesebb ember fordulna sarlatánokhoz, álgyógyítókhoz, “biorezonanciás” orvosokhoz, akik átvágják a gordiuszi csomót azzal, hogy egy általános diétát ajánlanak (igaz, megfelelő iránymutatás, okok megnevezése nélkül), mely csodák csodájára akár működhet is, meghozva a sok éve fennálló, gyógyszerekkel feleslegesen kezelt betegségekre az enyhülést, és tünetmentességet.
 
Könnyebb bevenni pár szem gyógyszert, mint betartani akár egy életen át a szigorú diétát. Talán még szenvedni is könnyebb az állandó tünetektől. Sokan megvárják a komolyabb betegséget, mint hogy lemondjanak az étkezési és alkoholfogyasztási szokásaikról.
 
De mégis… Egyre többen vannak, akik diétáznának, valódi megoldást keresnének. Ha az orvosok jobban odafigyelnének ezekre az igényekre, az ál-gyógyítók kevésbé tudnának érvényesülni. Az orvosit végzett “alternatívaknak” szánva: Nem lenne szükség hamis módszerekbe burkolni a megtanultakat. Miért teszitek? Azt hiszitek, hogy az emberek csak a varázslásra kíváncsiak?
 
 
Milumil
 

A további cikkekért kövesd Allergia Blog Facebook oldalunkat! 

Ha van személyes történeted, amit szeretnél megosztani, vagy csak kiírni magadból hogy jobban érezd magad, esetleg tapasztalatokkal, receptekkel segítenél ételallergiás/érzékeny sorstársaidon – várom a leveled az allergia.cafeblog@gmail.com -ra. Akár meg is jelenhet az oldalunkon az írásod!

Köszönettel: Lin, Noiro és Tibor

 
 
 
 
 
 
 

Kommentek

Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!