Kijöhet valaki az élelmiszeripari iskolából úgy – akár pékként, akár szakácsként vagy cukrászként – hogy nem is ismeri az alapvető allergéneket!
A legfőbb allergéneket minden élelmiszercímkén kötelező feltüntetni. Még a “kimérős” termékekről is kell a boltoknak tájékoztatást nyújtaniuk.
Sokszor ez elmarad, illetve csak legyintenek a pékségben: ugyan, nem tartalmaz tejet! Semmilyen allergént! Közben meg a pogi tetején ott virít a sajt, és szinte sosem veszik figyelembe a sütés közben használt zsiradékot: abban is lehet allergén. A valóban biztonságos gluténmentes konyhának is komoly feltételei vannak.
Miért lehet így? Mert nem tananyag.
Azt, hogy mik az allergének, minden élelmiszeripari munkakör tananyagának kötelezően tartalmaznia kellene!
Az élelmiszerek címkézésével kapcsolatos cikksorozatunk első részében a címkék jogi hátterével foglalkozunk
Allergiásként sokat olvasgatjuk az élelmiszerek címkéit, a számunkra veszélyes allergének után kutatva.
Nézzünk most utána, milyen törvényi szabályozás segít nekünk abban, hogy ezeket az információkat meg is találjuk a címkéken!
Jelen pillanatban az Európai Parlament és a Tanács 1169/2011/EU Rendelete (2011. október 25.) írja le részletesen az élelmiszerek címkéinek követelményeit. A rendelet online itt olvasható.
Ennek II. mellékletében sorolják fel azokat az allergéneket, amelyeket az élelmiszergyártóknak kutya kötelességük feltüntetni. Idézem:
ALLERGIÁT VAGY INTOLERANCIÁT OKOZÓ ANYAGOK ÉS TERMÉKEK
1.) Glutént tartalmazó gabonafélék, azaz búza (például tönkölybúza vagy khorasan búza), rozs, árpa, zab, illetve hibridizált fajtáik, valamint a belőlük készült termékek, kivéve:
a) búzából készült glükózszirup, beleértve a dextrózt is ( 1 );
b) búzából készült maltodextrin ( 1 );
c) árpából készült glükózszirup;
d) alkoholpárlatok – így például mezőgazdasági eredetű etil-alkohol – készítéséhez használt gabonafélék.
2.) Rákfélék és a belőlük készült termékek.
3.) Tojás és a belőle készült termékek.
4.) Hal és a belőle készült termékek, kivéve:
a) vitaminok vagy karotinoidkészítmények hordozójaként használt halenyv;
b) ) a sör és a bor derítőanyagaként használt halenyv vagy vizahólyag.
5.) Földimogyoró és a belőle készült termékek.
6.) Szójabab és a belőle készült termékek, kivéve:
a) teljes mértékben finomított szójababolaj és zsír ( 1 );
b) szójababból származó természetes vegyes tokoferolok (E306), természetes D-alfa tokoferol, természetes D-alfa tokoferol-acetát, természetes D-alfa tokoferol-szukcinát;
c) szójabab olajából nyert fitoszterolok és fitoszterol-észterek;
d) szójabab olajából nyert szterolokból előállított fitosztanol-észter.
7.) Tej és az abból készült termékek (beleértve a laktózt), kivéve:
a) alkoholpárlatok – így például mezőgazdasági eredetű etil-alkohol – készítéséhez használt tejsavó;
b) laktit.
8.) Diófélék, azaz mandula (Amygdalus communis L.), mogyoró (Corylus avellana), dió (Juglans regia), kesudió (Anacardium occidentale), pekándió (Carya illinoinensis [Wangenh.] K. Koch), brazil dió (Bertholletia excelsa), pisztácia (Pistacia vera), makadámia vagy queenslandi dió (Macadamia ternifolia) és a belőlük készült termékek, kivéve az alkoholpárlatok – így például mezőgazdasági eredetű etil-alkohol – készítéséhez használt csonthéjasok.
9.) Zeller és a belőle készült termékek.
( 1 ) És a belőlük készült termékek, amennyiben a rajtuk elvégzett eljárás során nem növekszik az előállítás alapjául szolgáló termék EFSA által megállapított allergizáló hatás szintje.
10.) Mustár és a belőle készült termékek.
11.) Szezámmag és a belőle készült termékek.
12.) Kén-dioxid és az SO 2 -ben kifejezett szulfitok 10 mg/kg, illetve 10 mg/liter összkoncentrációt meghaladó mennyiségben; a számítást a fogyasztásra kész termékekre vagy a gyártó utasítása alapján elkészített termékekre vonatkozóan kell elvégezni.
13.) Csillagfürt és a belőle készült termékek.
14.) Puhatestűek és a belőlük készült termékek.
Ez a cikk az élelmiszerek címkézésével kapcsolatos cikksorozatunk első része. A további cikkekért kövesd Életmódunk – Egészség, diéta, allergia blogok – hitelesen Facebook oldalunkat!
Ha van személyes történeted, amit szeretnél megosztani, vagy csak kiírni magadból, hogy jobban érezd magad, esetleg tapasztalatokkal, receptekkel segítenél ételallergiás sorstársaidon – várom a leveled az allergia.cafeblog@gmail.com -ra!
Köszönettel: Noiro és Lin
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: