A legelső kérdés: Kinőheti az allergiát?

A legelső és legfontosabb kérdés, ha ételallergiával diagnosztizálták a gyermekünket: Kinőheti az allergiát? Nem biztos hogy jó hírt hozok, de mindenképpen segítség ezt tudni!

Az amerikai ételallergiásoknak szóló szakblogja összefoglalta a legfontosabbakat: 

Fotó: Freeimages

Más tényezők is befolyásolják az ételallergiák kinövési lehetőségeit: például ha csak enyhe vagy középsúlyos allergiás reakciója van a gyermeknek, vagy ha csak egyféle ételre allergiás, vagy az egyetlen tünet az ekcéma – könnyebb kinőni az ételallergiát. Ezzel szemben, ha a gyermeknek súlyos allergiás tünetei vannak (pl. nehéz légzés, bedagadás, anafilaxia), vagy ahol a gyermek több mindenre allergiás, kevésbé esélyes, hogy az allergént később majd tolerálja.

(Eredeti kutatás: study)

Nemzetközi standard az ételallergia diagnosztizálására

A földimogyoró allergia kinőhető egyáltalán?

Amerikában a földimogyoró allergia az egyik leggyakoribb ételallergiák között van. 1997 és 2008 között megtriplázódott a földimogyoró allergiás gyermekek száma.

A földimogyoró allergia leggyakrabban élethosszig tart: csupán a gyermekek 20%-a olyan szerencsés, hogy kinövi.

Egy kanadai kutatócsapat jelentése alapján a gyerekek leginkább hat éves korukig nőhetik ki a földimogyoró allergiát. 10 éves kor felett a spontán gyógyulás (lásd: az allergia kinövése) – sokkal kisebb eséllyel következik be.

(Eredeti kutatás:  study)

Fotó: Freeimages

1998 és 2011 között 202 földimogyoró allergiás gyermeket vizsgáltak kora gyermekkortól (18 hónapos vagy annál fiatalabb kortól, felnőttkorig). A kutatás végére csupán 51 gyermek – a gyerekek 25%-a nőtte ki az allergiát. Ebből a csoportból a gyermekek 80%-a földimogyoró allergén-mentesen táplálkozott 8 éves koráig. Ezen gyerekeknek földimogyoró IgE antitest szintje végig alacsony volt. Azon gyerekeknél, akik allergiásak maradtak, a földimogyoró IgE szint emelkedett az évek során.

Az orális immunterápiával gyógyítható a földimogyoró allergia is!

A legújabb módszer a földimogyoró allergiát is gyógyítja: Az orális immunterápia segítségével a gyermekek elkezdik tolerálni az allergént úgy, hogy kezdetben minimális mennyiségű allergént adnak a páciensnek kizárólag szigorú orvosi felügyelet mellett.

Olyan minimális mennyiséget kaphatnak egyszerre, hogy az allergén maximum nagyon enyhe tünetet okozhat. Az allergént minden nap fogyasztania kell a betegnek. Az első nap után haza is mehet a páciens, és otthon folytatnia kell minden nap az allergén-evést a szigorúan meghatározott mennyiségekkel. 3-7 hetente növelik a mennyiséget addig, hogy a páciens egy idő után egyre jobban tolerálja az allergént. Egy idő után akár egy mogyorós sütemény se okoz gondot. Egy “buktatója” van a módszernek: Az allergént sokáig, évekig minden nap kell fogyasztani. Ha nem eszik a páciens gyakran az allergénből, a páciens ugyanolyan erősen allergiás lesz nagy valószínűséggel, mint az induláskor. Tehát az orális immunterápia végleges gyógyuláshoz nem vezet.

Magyarországon tejre és tojásra végeznek már orális immunterápiát, de még nem nagy gyakorlattal. 

Az orális immunterápia működik! #OITWORKS

Girl vs. peanut

Fotó: Facebook

A lisztérzékenységet – cöliákiát viszont nem lehet kinőni. Teljesen más betegség, bár néha allergiás jellegű tünetekkel jár. Aki cöliákiás, soha életében nem fogyaszthat glutén tartalmú dolgokat, gabonákat. Egyelőre nincs rá gyógymód, viszont teljesen tünetmentes lehet a lisztérzékeny beteg, ha jól tartja a diétáját.

Pályázaton indulok ezen írásommal, ide kattintva olvashatsz még pályaműveket

(http://1000tipp1000nap.hu/)

A további cikkekért kövesd Allergia Blog Facebook oldalunkat! 

Ha van személyes történeted, amit szeretnél megosztani, vagy csak kiírni magadból hogy jobban érezd magad, esetleg tapasztalatokkal, receptekkel segítenél ételallergiás/érzékeny sorstársaidon – várom a leveled az  allergia.cafeblog@gmail.com -ra. Akár meg is jelenhet az oldalunkon az írásod!

Köszönettel: Lin

Címkék: , , , , , , , , , , , , , , , ,
Tovább a blogra »