Nemrég szembesültem azzal a problémával, hogy ételallergiás gyermekeim társai nemigen értik, mit is jelent az ételallergia. Mivel a gyerekeket mesén keresztül lehet a leghatékonyabb (és legszórakoztatóbb módon) tanítani, nem pedig hegyibeszéddel, ezért utánanéztem, milyen mesék léteznek erről a témáról.
A helyzet Magyarországon
Röviden: magyar mesét e témában nem találtam – csak egy határesetet, külföldit annál többet. Ha Ti, Kedves Olvasók ismertek ilyen meséket, kérlek, küldjétek el, és kibővítem a listát. Addig is mindannyiunknak saját kútfőből kell mesélnünk a gyerekeinknek és barátaiknak e témáról.
Részletesebben:
Az egyetlen, általam megtalált és kicsit a témához illeszkedő magyar nyelvű mese (videofilm) a kanadai óvodás, Caillou esete a cukorbeteg kis barátnőjével, Emma pótuzsonnája címmel. Videó formában nem találtam fent az interneten, de ebben a cikkben elolvashatjátok a tartalmát, a képeket pedig itt tekinthetitek meg az 01:48 perc után.
Sem ételallergia, sem lisztérzékenység témájában nem találtam egyetlen magyar nyelvű mesekönyvet sem, holott Magyarországon sok jó érzékenyítő mesekönyv kapható különféle témákban magyar és külföldi szerzőktől is. Lássuk akkor tehát az elsősorban egészségügyi vonatkozású mesekönyveket:
Atópiás ekcéma: Astellas Pharma (gyógyszergyár): Tangó, a viszketős teknős. E kis könyvecske egy ekcémás teknősgyerek kalandjait meséli el, aki a bőrgyógyász által adott zsírozó krémmel és szteroidos krémmel kitartóan kenegeti magát, és végül jócskán enyhülnek a tünetei. (Nyilván az Astellas által gyártott krémekkel…)
Autizmus: (előkészületben) Dr Stefanik Krisztina: Másként látó gyerekek – Mese Dorkáról, Misiről és az autizmusról, Bartos Erika rajzaival
Cukorbetegség: Finy Petra: Szárnyak és paták. A kötet bemutatóján az írónő arra hívta fel a figyelmet, hogy bár sok segítő mesekönyvet írt már, ez mégis különösen közel áll a szívéhez. „Reménykedem benne, hogy a történetemmel sikerül eloszlatni a cukorbetegséggel kapcsolatos félelmeket és tévhiteket” – fűzte hozzá. Erős Antónia, az Egy Csepp Figyelem Alapítvány alapítója pedig úgy fogalmazott: a cukorbetegség nem a szárnyalásról szól, inkább valamiféle szárnyszegettségről – legalábbis egy átlagos felnőtt szemében. Véleménye szerint egy gyerek soha nem érzi magát szárnyszegettnek, csak akkor, ha mások ezt éreztetik vele.
Daganatos, leukémiás megbetegedések: Őrzők Alapítvány: A bátorságpróba, Bartos Erika rajzaival.
Down- szindróma: Agnès Lacor – Lili
Lombikbabáknak: Árvai Nóra: Lombikbaba vagyok
Mozgáskorlátozottság, vakság, halmozott fogyatékosság, siketség: Bartos Erika: Őrangyal. A szerző különleges érzékenységgel fektet hangsúlyt a sérült társainkra való odafigyelésre, az elfogadásra, egymás segítésének fontosságára, a szeretet erejére. Az érzékenyítő, szép kötet természetes hangon, könnyedén szól korántsem könnyű élethelyzetekről. A négy mesét a szerző egyedi ízű, kedves grafikái teszik a legkisebbek számára is érthetővé. A bizonyos területen korlátozott képességű gyerekek nem kis szentek vagy áldozatok, hanem pontosan olyanok, mint a többiek: gyerekek.
Örökbefogadás: Ungvári Bélyácz Betti: Égből pottyant boldogság és Tündérkerti mesék (ez utóbbiból egy részlet itt ) és Tündérkerti kalandok. Az írónő oldala itt. Egy másik könyv e témáról, másik szerzőtől: Tóth Krisztina: A lány, aki nem beszélt
Siketség: Ungvári Bélyácz Betti: A Málna utca hangjai. Egy kedves, szerethető történet barátságról, feltétel nélküli szeretetről és arról, hogyan is hallja-látja-érzékeli zajos világunkat egy sérült kisgyermek. A kedves történetből ugyanis kiderül, hogy az emberek sokfélék ugyan, de a maga módján mindenki egyedi. Az írónő maga így vall erről: „Őszintén hiszem, hogyha vállaljuk bármilyen fajta különbözőségünket, óriási lépést teszünk a szemléletváltásban, a megítélés formálásában. A Málna utca hangjai című mese egy újabb mérföldkő lehet ezen az úton mindenki számára.” Mert – ahogy Lilla anyukája a mesében fogalmaz – a mező virágai is nagyon különbözőek: az egyik kicsi, a másik nagyobb, az egyik felemeli, a másik lehajtja a fejét. Van szúrós és kellemetlen, de van köztük illatos és gyönyörű is. Ám míg az utóbbi mérgező, előbbiről kiderülhet, hogy valójában gyógynövény.”
Szervátültetés: (előkészületben) Magyar Nephrológiai Alapítvány: Új élet, új mosoly. Bartos Erika rajzaival.
Szívbetegség: Gottsegen György Kardiológia Intézet: Szívkatéterezésre várok és Meggyógyult a szívem.
Terápiás kutyák: Loványi Eszter: Kuku és barátai
És mi a helyzet határainkon túl?
Külföldön, angol nyelvterületen számtalan ételallergiával kapcsolatos mese van forgalomban, néhány, mindössze húsz példát adok közre ebben a táblázatban. A példákat szubjektíve válogattam, ezeken kívül más kiadványok is léteznek. Különös, vagy talán nem is annyira különös, hogy a szerzők többsége a saját tapasztalatából merített ihletet, ugyanis sokuk maga is allergiás gyermeket nevel.
A könyveken kívül játékot is találtam. Az American Girl játékbaba gyártója újabban műanyag játékételt + játék epipent is kínál „allergénmentes ebéd” néven, potom 28 dolcsiért, illetve diabetes kitet, azaz cukorbeteg játékbabáknak való felszerelést is vércukormérővel, szőlőcukortablettával, inzulinpumpával stb.) 24 dollárért.
De külföldön sem minden fenékig tejfel! A cikkhez anyagot gyűjtve megtaláltam az egyik legbugyutább online játékot: a kicsi Barbie allergiás rohamot kap a kertben viráglocsolás és pillangókergetés közben. A roham után oxigént és gyógyszereket ad neki Barbie-anyuka. Inkább ne próbáljátok ki. Ez vajon mennyire szolgál a gyerekek épülésére?
Térjünk tehát vissza a kezdeti témához: nincs magyar nyelvű, ételallergiáról szóló mesekönyv. Kedves Olvasóink! Ki érez magában bátorságot, hogy megírja az elsőt?
A további cikkekért kövesd Életmódunk – Egészség, diéta, allergia blogok – hitelesen Facebook oldalunkat!
Ha van személyes történeted, amit szeretnél megosztani, vagy csak kiírni magadból, hogy jobban érezd magad, esetleg tapasztalatokkal, receptekkel segítenél ételallergiás sorstársaidon – várom a leveled az allergia.cafeblog@gmail.com-ra!
Köszönettel: Noiro
Köszönjük az ajánlást, Péter!
hello, a Szárnyak és paták az alábbi webáruházban is kapható 500 Ft-ért:
https://www.tkkonline.hu/szarnyak-es-patak
Ha minden igaz, a Viktória által említett mű Jelinkó Orsolya:Történetek óvodásokról c. könyv volt.
Sziasztok! A Viktória cfve által küldött link, nem mutat ilyen könyvet. Valaki emlékszik, hogy mi volt a címe? Köszönöm előre is.
Köszönöm szépen a linkeket! Bartos Erikát említettem is. Egyébként épp most olvassuk a Bartos Erika daganatos betegségekről szóló könyvét, bár nem vagyunk érintettek, de kölcsönkaptuk.
Illetve Lackfi Jánostól egy versike:
http://www.lackfi-janos.hu/ekcema-fenyegeto/
Bartos Erika könyvei:
http://www.bartoserika.hu/konyvek/segito-konyvek
Bartos Erika könyvei:
http://www.bartoserika.hu/konyvek/segito-konyvek
és Lackfi Jánostól egy versike:
http://www.lackfi-janos.hu/ekcema-fenyegeto/
egy allergiás facebook csoportban írtak erről, nekünk nincs még meg sajnos: http://www.szalaykonyvek.hu/konyvek/konyv/6583
Ebben több mese is szól ételallergiás gyerekekről