Az ÁNTSZ legújabb jelentése alapján elkezdett virágozni a parlagfű, itt a parlagfűszezon. Ez még csak a kezdet, pár héten belül érkezik el a parlagfűvirágzás csúcsa. Az eső kitisztította némileg a levegőt, viszont a folyamatosan virágba boruló növények egyre több allergiás tünetet fognak okozni az érzékeny embereknél.
Mi a külön felhajtás a parlagfű körül?
Rengeteg növény virágpora okozhat allergiás tüneteket, de a parlagfűről mindig külön hírek szólnak. Arról nem hallunk sokat, hogy “itt a nyírfavirágzás”, vagy “a fűfélék durván elkezdték ontani a virágporukat”. Pedig gyakorlatilag bármelyik fa, virág vagy gyom pollenje (virágpora) okozhat allergiás tüneteket. A parlagfű okozza a szezonális allergiák nagy részét, a parlagfűre allergiásak talán a legtöbben. Augusztustól-októberig rengeteg ember küzd megfázásos jellegű tünetekkel: orrdugulás, orrfolyás, szemviszketés, szemhéjdzzanat, tüsszögés, köhögés, asztmatikus tünetek, zihálás, nehézlégzés. Sokan nem tudják, hogy allergia okozza a tüneteiket: azt gondolják, hogy csak elkaptak valamilyen betegséget.
Azért érdemes elmenni allergológushoz hogy pontosan tudjuk, mit kell elkerülni, hogyan, milyen gyógyszerekkel enyhíthetünk a tüneteken. Az allergológus hiteles tesztekkel igazolja, milyen allergiában szenvedünk, így időben felkészülhetünk a “szezonra” . Bizonyos gyógyszereket, például antihisztaminokat már szezon kezdetekor érdemes szedni, hogy a tünetek ne legyenek túl erősek.
Mit tehetsz, ha pollenallergiás vagy?
– Tüneteidet csökkentheti az orvos által javasolt gyógyszer, antihisztamin, speciális allergiásoknak szánt orrspray és szemcsepp.
– Kend be az orrod belsejét zsíros patikai kenőccsel, a pollenek kevésbé jutnak el a nyálkahártyáig.
– Kültéren használj mindig nagyobb szemüveget – akár sima lencséjű nem dioptriás szemüveget, akár “jól záró” napszemüveget. Gondoskodj arról, hogy ne száradjon ki a szemed.
– Ha hazaértél, azonnal öltözz át otthoni ruhába. A kinti ruháid tele vannak pollenekkel, és szétszórod őket a lakásban. Ezt jó elkerülni!
– Lehetőleg autóval járj, a pollenszűrőjét rendszeresen takarítsd ki. Mindig legyen zárt az autód ablaka, használj légkondit, ha túl meleg van.
– Otthon se szellőztess, maximum ablakra szerelt pollenszűrőkkel. Ha meleg van, megfelelő szűrőjű légkondival csökkentsd a hőmérsékletet. Érdemes jó minőségű légcserélős split klímát szereltetni, a levegőt tisztítja, szárítja. Ezzel viszont bizonyos esetekben több kárt okozhat a klíma, mint hasznot: a túl száraz levegő miatt a nyálkahártyák kiszáradhatnak, érzékenyebbek lehetnek, sérülékenyebbé válnak az allergénekkel szemben.
– Amikor hazaértél, moss minden nap hajat. A hajban rengeteg pollen tapad meg, és folyamatosan irritálhat, ráadásul a párnádra is kerül az allergénből.
– Moss legalább hetente ágyneműt, a párnahuzatod lehetőleg naponta cseréld. Ne kintre teregess, szerezz be egy szárítógépet.
– Takaríts sűrűn, használj HEPA filteres porszívót.
– Ha sétálni mennél a természetbe, hordj nagyobb méretű szemüveget és orr+szájmaszkot. Készülj sürgősségi szerekkel, ha mégis befulladnál.
– Lehetőleg ne sportolj kültéren.
– Kertészkedni csak hosszú ujjú ruhában, hosszú nadrágban, szájmaszkkal, szemüvegben érdemes – a kertészkedés során használt ruhákat érdemes otthon műanyagzsákban tartani külön a többi ruhától. A kerti ruhák allergénekkel erősen szennyezettek.
– A legnagyobb allergén-szezonban aki megteheti, érdemes tisztább levegőjű tengerpartra utazni. (Pollentérképeken érdemes tájékozódni, hogy mely területek-mikor számítanak tisztábbnak.) Rossz hír, hogy a pollenek a szél szárnyán nagy távolságokat is meg tudnak tenni – de vannak helyek, ahol kisebb a pollen-koncentráció, mint Magyarországon.
Szezon után lehet elkezdeni a szakorvos által felügyelt immunterápiát
Az allergiát az immunterápiával lehet gyógyítani. Keress meg egy immunterápiát is végző allergológus szakorvost! Az immunterápia során minimális mennyiségű allergént kap a páciens nap mint nap, hosszabb időn (akár több éven) keresztül. Az immunrendszer megtanulja tolerálni az allergént, így a szezonban is kevesebb reakcióra számíthatsz. Az immunterápia végére akár teljesen tünetmentessé, gyógyszermentessé is válhatsz. Az orvos kontrollálja, hogy a megfelelő – minimális mennyiségű allergén ne okozzon túl kellemetlen tüneteket. Muszáj pontosan, megfelelően beállítani a szervezetbe juttatott napi allergén-mennyiséget, egyéb esetben lehet, hogy az allergén-szezonhoz hasonlóan elviselhetetlenül kellemetlen az immunterápia is. Jelenleg ez az egyetlen allergia-ellenes gyógymód létezik. Erről ide kattintva olvashatsz bővebben.
Ha tetszett amit itt láttál, és érdekelnek az allergiával és egyebekkel kapcsolatos írásaim, kérlek csatlakozz a Facebook oldalamhoz is, itt: Allergia Blog
Ha van személyes történeted amit szeretnél megosztani, vagy csak kiírni magadból, hogy jobban érezd magad, esetleg tapasztalatokkal, receptekkel segítenél ételallergiás sorstársaidon – várom a leveled az allergia.cafeblog@gmail.com -ra!
Köszönettel: Lin
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: