Allergia és életmód

Nem allergiás, csak a lelke beteg? Nem igaz!

Egyre több tanfolyamot és holisztikus gyógyítást adnak el azzal, hogy az ember teste nem is beteg valójában, hanem csak a lelke. Allergia esetében az immunrendszer túlreakciója is kizárólag “pszichoszomatikus”? Egyesek szerint ha a testi tünetektől teljesen elvonatkoztatott lelki dolgainkat megoldjuk, akkor hipp-hopp el is múlik a betegség. Mert “te magad tehetsz a betegségedről” – ha meg a gyereked beteg, akkor leginkább az anya tehet róla, mert a kicsik az “anya aurájában élnek”. 

Az allergia csupán pszichoszomatikus betegség lenne?

Persze, beképzeljük? Kizárólag a stressz miatt alakulhat ki puffadás? Ha ügyesen lazítunk, akkor nem lesz “stressz-hasunk”?… Ha a tünetek megmaradnak, az is a mi hibánk, nem csináltuk elég jól a gyakorlatokat?! Eljárjunk a végzettség nélküli vagy hétvégi tanfolyamokon “diplomázott” lelki gyógyítókhoz az IBS-el és cöliákiával is? Na meg azért, mert az immunrendszerünk/emésztésünk nem működik megfelelően, csak magunkat okolhatjuk?

Na ne. Ne. Nem. 

Kérlek, ne kezdd el az allergiás ismerősödet arról győzködni hogy csak beképzeli a tüneteit, és csak képzelt betegsége van! Sokszor épp fordítva van: Okozhat akár depressziót, álmatlanságot, viselkedészavarokat például a lisztérzékenység, és az allergia miatti magas IgE szint is!

A cöliákiás betegek csak úgy lehetnek tünetmentesek, ha szigorúan gluténmentes diétát tartanak.  Az légúti allergiát is kell kezelni szakorvos segítségével a lélekgyógyászat mellett! Ételallergiát pedig úgy kezelhetsz, hogy az allergént teljesen kihagyod az étrendből. Az ismerősöd étrendjéből is, ha te főzöl neki! Ne akard bebizonyítani, hogy ő csak képzelődik, soha ne rejts számára allergént az ételébe!

Fontos a lélek, de ott van a test is! Fotó: Freeimages

Fontos a lélek, de ott van a test is! Fotó: Freeimages

Több helyen is olvastam már, most a Lelki Titkaink Mentálhigiénés Stúdió oldaláról idézem a számomra elfogadhatatlan és szakmaiatlan “magyarázatokat”: 

“Az allergia tipikusan pszichoszomatikus betegség. Jelentkezhet a bőrön, akkor baj van a határainkkal, a kapcsolatainkkal, a gyengédség adásának, kapásának képességével. Ha a tüdő, a lélegzés működésével kapcsolatos az allergia, az szintén kapcsolati problémára, kommunikációs gondokra, a szabadságunk el nem érésére utal. Az emésztőrendszerben jelentkező allergiás tünetek a befogadással kapcsolatos hiányainkat mutatják, a világ megemészthetetlen, a szexualitás, a férfi – női szerepek nem tudnak a helyükre kerülni az életünkben.

Az allergia a légzőszervi megbetegedések pszichoszomatikus formája. Amikor az újszülött elválik az anyai szervezettől, legelőször is lélegeznie kell, az első felsírás a gyermeki szervezet első önálló életmegnyilvánulása. Így a légzés és az autonómia kapcsolata kiolthatatlanul vésődik be a tudattalanunkba.”

Nem azt állítom, hogy a lélek nincs befolyással a testre. A gyógyulni akarás, a gyógyulásban való hit, a változás jóságában való hit sokat segít, és az allergiás hajlam ellenére enyhülhetnek a tünetek. Például az allergiában is a placebó bizonyos embereknél tud segíteni, hiszen ezért is működhetnek bizonyos betegségeknél például a homeopátiás bogyók, melyekben semmilyen hatóanyag sincs, csak “rezgések”. (Mielőtt nekem esel: Homeopátiás bogyók mellett a “szabályok” szerint telefonálni se lehetne, mobil meg mindenhol van. Szóval semmiképp se lehetnek hatásosak ezek a készítmények.)

Nem ítélem el a lélekgyógyászok törekvéseit, hiszen szükség van lelki harmóniára, hogy a testünk is rendben legyen.

De sértőnek és megalázónak tartom, hogy az allergiát ennyien elbagatellizálják, és nem is minden esetben kap a panaszos teljes, átfogó és szakmailag korrekt orvosi kivizsgálást. Az ilyen szövegeket olvasgatók közül jönnek ki azok az emberek, akik lenézik az allergiás és ételintoleranciában szenvedő betegeket. Néha egyszerűen lesajnálják, sőt hibáztatják is őket a betegségük miatt! Ráadásul a valós orvosi segítség, életvezetési és diétás tanácsok is késnek, ha csak a lélekkel foglalkoznak.

Dr. Valló Ágnes belgyógyász a Patika Magazin cikkében szintén holisztikusan nyilatkozott az allergiákról. Úgy sejtem, az ő tudása mélyebb a témában. Viszont még mindig nem gondolom, hogy rávetíthetőek lennének az általa kifejtett gondolatoka azokra, akik  allergiásan illetve élelmiszer-érzékenyen születettek, gyermekekre sem vonatkoztatható szerintem. (Nem is tudom, hogy egyáltalán etikus-e bárkire vonatkoztatni?)

Íme a számomra kissé furcsa, megkérdőjelezhető sorok:

“Elfojtott agresszivitás

Elképzelhető, hogy az allergia az elfojtott agresszivitásnak a jele, amit az ember nem mer megélni, kifejezni, sőt olyan mélyen elrejti magában, hogy nem is tud róla. Ezért kénytelen testi tünetekben kifejeződni. Másrészről lehet az allergia fel nem ismert, elfojtott szorongás kifejezője is. Ha egyetlen anyagról van szó, akkor gyakran megtalálható a beteg élettörténetében egy olyan rég elfelejtett epizód, amikor az allergén valamilyen ijesztő, félelmetes helyzethez kötődött, és ezáltal valamilyen jelentést kapott. Ez minden betegnél más és más, egyéni, és gyakran csak módosult tudatállapotban férhető hozzá. Mégis összefoglalhatunk néhány jellemző, általánosnak tekinthető vonást. A macskaszőrhöz a simogatást, az érintést, a becézgetést, az intimitást asszociálhatjuk, a macskaszőr-allergiásoknál gyakran ez a terület az a lélekben, ami szorongásokkal terhelt.

A lélek és test homályos kapcsolódásai

Ugyanezt a területet szimbolizálja a virágpor, a szénanáthások “kedvelt” allergénje: a termékenység, a megtermékenyítés jelképe. A házipor-allergiában nemegyszer a tisztátalantól, a piszkostól, a mocskostól való félelem nyilvánul meg. Gyakran az allergén eredeti jelentése már elmosódott, sőt el is tűnt, az immunrendszerben a hibás kapcsolat mégis megmaradt. Az allergiások nagy része nem egyetlen anyagra, hanem nagyon sokra, egyre többfélére reagál. Az ilyen ember a test nyelvén tulajdonképpen azt mondja: “A világ veszélyes, nem védekezhetem elég erősen ellene.” S csodálkozhatunk-e az egyre terjedő bűnözés, a háborúk, a terrorizmus árnyékában az allergiák szaporodásán?”

Fotó: Freeimages

Fotó: Freeimages

Ideiglenes allergia?

Allergiás, étel-intoleranciás tünetei jelentkezhetnek bárkinek ideiglenesen. Való igaz, hogy ha valaki nem tud pihenni, kikapcsolódni, állandó stresszben él, ráadásul nem figyel oda a táplálkozásra, mozgásra, egy idő után a szervezete jelez, az immunrendszere túlreagálhat. Antibiotikumos kezelések után jelentkezhet a bélflóra nemmegfelelősége miatt például ideiglenesen tejcukor és fruktózérzékenység, és más intoleranciák is kialakulhatnak. 

Gyermek és ifjúsági klinikai szakpszichológus olvasónk szerint:

KIZÁRÓLAG felnőtteknek segíthet a szakember által végzett pszichoterápia, ételallergia illetve cöliákia esetén nem alkalmazható! Szűnhet meg allergia pszichoterápiával akkor, ha az allergia egy tünet. Ha a mögötte álló okok szépen felszínre és átdolgozásra kerülnek, akkor nem lesz többé szükség a tünetre. A valóságban ez nem úgy néz ki, hogy “majd meggyógyítom az allergiád a pszichoterápiával”, hanem diagnosztika után terápiás szerződést kötünk az elérendő célokra, amik lelki, kapcsolati szinten az adott személynél problémaként fent állnak és ezeken dolgozunk (nem az allergián!). Az allergia megszűnése következmény tehát. Egy gyógyító folyamat következménye, és ez a felnőttkorban kialakuló allergiáknál lehet út, nem is minden esetben (sőt inkább kevesebb esetben), és nem is mindenkinek!

A képzett szakembernek kötelessége a pácienst szakorvosi kivizsgálásra küldeni abban az esetben, ha fizikai tünetei vannak. 

Tájékozódjon a lélekgyógyász végzettségéről, akihez a problémáival fordul! Nem mindegy, hogy évekig egyetemen képzett szakemberrel áll szemben, vagy csak rövid és nem hiteles tanfolyamokon végzett “gyógyásszal”.

A tudomány feltételezései szerint más tényezők állnak az allergiák kialakulása mögött: 

Ha erről olvasnál bővebben, ide kattints:

Allergiák kialakulásának okai (az egyik orvosi feltételezés)

A túlzott higiénián kívül még “gyanúsítják” az allergiák kialakulásáért a korai és gyakori antibiotikum-adást, a genetikai – örökletes tényezőket, a nem anyatejes táplálást, a császármetszéssel való szülést is, valamint a környezetünkben található túl sok tartósítószert/adalékanyagot, és egyéb környezetszennyezést is – magát a modern iparosodott társadalmi rendszert.

Ha úgy érzed, étel vagy más allergia okozhatja a problémáidat, akkor keress fel gasztroenterologóus vagy allergológus szakorvost!

Ha tetszett amit itt láttál, és érdekelnek az allergiával és egyebekkel kapcsolatos írásaim, kérlek csatlakozz a Facebook oldalamhoz is, itt: Allergia Blog

Ha van személyes történeted amit szeretnél megosztani, vagy csak kiírni magadból, hogy jobban érezd magad, esetleg tapasztalatokkal, receptekkel segítenél ételallergiás sorstársaidon – várom a leveled az allergia.cafeblog@gmail.com -ra!

Köszönettel: Lin

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!