Vajon tényleg jó az allergiára és az asztmára az, ha minél tovább szoptatják a gyermekeiket az anyák? A WHO 2001-es ajánlása szerint a baba 6 hónapos koráig érdemes kizárólagosan szoptatni, és több portál is a minél tovább tartó szoptatás mellett kardoskodik, kiemelve hosszan tartó egészségügyi hasznát. De vajon van ennek alapja? A kutatók szerint igen.
Svájci kutatók szerint a megelőzésben segíthet az anyatej a gyermekkori asztma esetében.
Forrás: Swiss Med Wkly. 2014 Dec 24;144:w14036. doi: 10.4414/smw.2014.14036. eCollection 2014.
A gyermekkori asztmába beletartozik több betegségtípus is, melyeknek hasonló a klinikai megjelenése. Ilyen a hízósejtek és eosinofil-beszűrődés okozta hiperérzékenység, a gyulladás, és légúti obstrukció is. Több tényező befolyásolja, hogy létrejön-e az asztma – genetikai, környezeti okok, immunrendszerben bekövetkezett fejlődési problémák: IgE immunválasszal létrejövő allergia, vagy eosinophil beszűrődés is asztmás tüneteket válthatnak ki.
A környezeti tényezők már születés előtt, születéskor, és korai gyermekkorban determinálhatják az asztma kialakulását, vagy segíthetnek az asztma elleni védekezésben. A szülés módja, antibiotikumok használata, oxidatív stressz, dohányfüstös környezet, és iparosodott környezet is részt vesz a gyermekkori asztma megjelenésében.
Az anyatej stimuláló hatású: az anya szervezetének antitesteit megkapja a gyermek is az anyatejen keresztül. Ez segít, hogy gyulladás-ellenes citokineket termeljen a gyermek szervezete, mely megelőzi az asztma kialakulását.
Anyatej-allergia?
Az anyatejen keresztül átszűrődik szinte minden, amit az anya fogyaszt. Szoptatás során érdemes magas minőségű ételeket fogyasztani, és kerülni a mesterséges színezékeket, méreganyagokat tartalmazó szereket, ételeket. Amennyiben az anyatejtől allergiás tünetei vannak a babának, az anyának is érdemes allergén-mentes diétát tartani. Persze ki kell tapasztalni, hogy a gyermeknek mitől vannak tünetei. Leggyakrabban a tehéntej okoz gondot, de sokszor problémát okoz a tojás, szója, földimogyoró, gabonafélék, tengeri halak/herkentyűk, diófélék, olajos magvak, és egyes gyümölcsök fogyasztása is. Ki kell tapasztalni eliminációs diétával… Amennyiben az anya az allergénből semennyit sem fogyaszt, gyakran a baba tünetei is megszűnnek. Hozzátápláláskor persze újra előjön az allergia, érdemes ezért egyesével bevezetni az allergéneket, hogy gyorsan kiszűrhető legyen: okoz-e problémát? Kéthetetne egyféle tápanyagot érdemes kipróbálni, hogy biztosan lássuk: okoz-e tüneteket?
Viszont a legújabb kutatások nem támogatják a sokáig tartó kizárólagos szoptatást. Ezek szerint nem érdemes az allergének bevezetésével akár éveket várni, mert az allergia kialakulásának lehetősége ettől nem csökken. Ha allergiás tünetek (bedagadás, arcduzzanat, arc vörösség, test vörösség, hasmenés, hányás, reflux, hasfájás, puffadás, kiütések, viszketés, ekcéma, alvászavarok, étvágytalanság…) jelentkeztek az étel bevezetésénél, érdemes szakorvoshoz fordulni, hogy tanácsot adjon! Az allergiát, és kellemetlen tüneteket okozó tápanyagot pedig ki kell hagyni az étrendből, és orvosi tanács alapján érdemes csak próbálkozni az étrendbe történő visszavezetéssel!
Angolul jól beszélőknek az alábbi szakirodalmakat javasolom a témában:
A szoptatás természetes dolog… És Tammy Nicole fényképész fotói motiválnak a szoptatásra!
Fotósorozat: Tammy Nicole
Ha tetszett amit itt láttál, és érdekelnek az allergiával és egyebekkel kapcsolatos írásaim, kérlek csatlakozz a Facebook oldalamhoz is, itt: Allergia Blog
Ha van személyes történeted amit szeretnél megosztani, vagy csak kiírni magadból, hogy jobban érezd magad, esetleg tapasztalatokkal, receptekkel segítenél ételallergiás sorstársaidon – várom a leveled az allergia.cafeblog@gmail.com -ra!
Köszönettel: Lin
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: