Rengetegen hiszik azt, hogy a diétás termékek egyben fogyókúrásak is. Aztán nagyot néznek, amikor rájönnek, hogy a mentes termékek nem kalóriaszegények! Csak az összetételük más. Ettől függetlenül ezek lehetnek egészséges dolgok, és egy kiegyensúlyozott étkezés fontos részét képezhetik – leginkább akkor, ha valaki bizonyos tápanyagféléket nem fogyaszthat. Ne felejtsük el: a friss gyümölcsök között is vannak magas cukortartalmúak!
13 éves koromban az első találkozásom a cukormentes csokival kisebbfajta sokkot okozott: Enyhén túlsúlyos voltam, és hihetetlen örömmel töltött el, amikor egyszer csak megláttam a boltban “A” cukormentes csokit. Akkoriban ez ritkaság volt. Azonnal lecsaptam rá, már a bolt előtt meg is ettem az egész táblát. Örültem, hogy most ettől aztán nem hízom. Véletlenül rátévedt a szemem a kalóriatáblázatára, és igencsak kalóriadús volt! De késő volt: már jóízűen elfogyasztottam a terméket. Ekkor döbbentem rá először, hogy a diétás termékek nem biztos, hogy jók fogyókúrára! Innentől kezdve vagyok szkeptikus, és körültekintő…
Diéta, túl a fogyókúrán
A diéta étrendet jelent. Rengeteg típusú diéta létezik, melyet orvosi elrendelésre szigorúan kell követni. Csak hogy néhányat említsek: cukorbetegek diétája, fruktóz-intoleranciában szenvedők fruktózszegény diétája, 160 grammos szénhidrát-diéta, tejmentes, tojásmentes, diófélementes-diéta, egyéb allergén-mentes diéta, gluténmentes diéta, tejcukormentes diéta, vesebeteg diéta, fehérjeszegény diéta, hisztaminszegény diéta… És persze néha több diétát is szükséges egyszerre tartani ezek közül. Nem fogyókúra miatt, és nem is divatból fontos ez. Orvosi indoka van, nem pedig divathóbort, vallás, vagy súlyvesztés-vágy az oka. Aki az elrendelt szigorú diétáját nem tartja, akár hetekig rosszul lehet egy-egy diétatévesztés miatt.
A kislányomnak persze egyszerre több diétát is kell tartania. És fontos, hogy jól is lakjon! Fotó: Freeimages
Vegetáriánus diétát (lakto-ovo, vagy vegán) általában vallási megfontolásból, erkölcsi okok miatt, vagy egyszerűen amiatt a hit miatt szoktak követni, hogy ez nagyon egészséges. (Ez utóbbiban nem vagyok meggyőződve.) Valaki a nyers ételek híve, pedig szerintem azok sem egészségesebbek a többieknél. Bio-bio… De ugyanazon a földön élünk! A nyers ételekben több lehet az allergén. (Például a lányom az allergiája miatt nem is ehetne nagyon nyers gyümölcsöket, zöldségeket.) A paleo diéta érdekes: szerintem sok nem diagnosztizált ételallergiás és étel-intoleranciában szenvedő embernek javított az életminőségén. A cöliákiások például tápláló ételek közül válogathatnak a paleós és biztonságosan gluténmentes, divatos és sajnos csillagászati áron ajánlott kínálatból. (Ha már dietetikus, vagy gasztroenterológus orvos nincs a közelben, aki elmagyarázná, és diagnosztizálná, hogy pontosan mely összetevőt nem tolerálja az ember szervezete – akkor legalább a divat-paleózás segíthet… Paleo diétában nyilván akár fölöslegesen, akár okkal ki kell hagyni egy csomó olyan összetevőt, melyre sok ember allergiás, vagy nem tolerál.)
Fogyókúra diétás ételekkel?
Tegnap pedig a Dívány cikke “döbbent meg” azon, hogy bizonyos termékek nem fogyókúrásak. Számomra furcsa, hogy a cikkíró egyáltalán hogyan is tekintheti például a tejfehérje és gluténmentes rizstejet fogyókúrás terméknek, amikor senki sem állította, hogy az. A lényeg, hogy valami tejszerűt fogyaszthassanak azok is, akik allergiásak a valódi tejre.
Fotó: Dívány http://divany.hu/galeria/divany/alapkonyha/2015/07/28/ennyi_cukor_van_az_egeszseges_etelekben_es_italokban/5
A cikk másik nagy tévedése, hogy normál cukorrépából készült kockacukrokat raktak a termékek alá. Pedig még magyaráztak is a cukorfajtákról! Cukor-cukor, kalóriatartalma természetesen mindnek van. A friss gyümölcsöknek is! Nem mindegy pedig, hogy egy termékben milyen fajta cukor illetve szénhidrát található meg! A cikk csak a termékek a szénhidráttartalmát/cukortartalmát elemzi, és a lepakolt kockacukrokkal szimbolizálja, mennyire nem fogyókúrásak. Például a nagyon cukrosnak beállított rizsital egyáltalán nem tartalmaz hozzáadott cukrot. Nyilván kalóriadús, persze. Édeskés, de a csíráztatott rizs természetes édességtartalma miatt. Aki cukorbeteg és diétázik, nagyon jól tudja, hogy mik a lassan felszívódó és gyorsan felszívódó szénhidrátok, mit szabad, hogyan-mikor kell, és mit nem szabad fogyasztania.
Mi a “mindenmentes”?
A “mindenmentes” kifejezés csalóka, mert nem mindegy, hogy mi az a minden, ami hiányzik belőle. Általában a glükóz-cukor, tej, tojás és gluténmentes ételekre vonatkozik a mindenmentes kifejezés. Ezek sem fogyókúrás termékek. A mindenmentes azt sugallja, hogy semmilyen allergén nincs benne. Pedig lehet: Sokszor nem veszik bele ebbe a kategóriába olajos magvakat, a húst, a gyümölcscukrot sem. Igazából olyan nincs, hogy mindenmentes.
Most családosan vagyunk diétásak, de nem fogyókúrázunk. Csak mindent “sokmindenmentesen” eszünk. Nagyon örülök, hogy ennyi helyettesítő termék van. Ráadásul a kislányomnak nagy energiatartalmú ételekre van szüksége, hiszen sportol. Sportolás előtt pedig fontos, hogy gyors szénhidrátokat fogyasszon, hogy bírja is a terhelést. Tehát éljenek a gyümölcslevek, sütik, “mentes” ám kalóriabomba kekszek. Ő bírja, eheti, nem kell fogyókúráznia, sőt. A fejlődéshez kellenek a gyors szénhidrátok is.
De hogy ne okozzak csalódást, a fogyásról is írok, ez a véleményem:
Fogyni nem különleges szerekkel, cukormentes vagy tejmentes, szénhidrát-mentes, vagy zsírmentes ételekkel lehet. Először is kell hozzá megfelelő bélműködés, hogy egyensúlyban legyen a szervezetünk. Aki hízékony, az a kalóriamentes, vagy “negatív kalóriás” ételektől is hízik. Nagyon érdekes feltevés, hogy hízást okozó baktériumflóra áll ennek a hátterében. Pre- és probiotikumokkal fogyni lehet, nem csak energia-csökkentett, vagy egyszerűen kiegyensúlyozott étrenddel. (Erről itt olvashatsz bővebben.) Jó hír azoknak, akik nem tejfehérje allergiások: Az egyszerű élőflórás kaukázusi kefir bővelkedik probiotikumokban! Kutatások alapján segíti a fogyást is. Ha az emésztés rendben van, akkor a legtöbb esetben a súly is rendben lesz. Az evési rohamokat – kényszerevést ismerd fel. A kényszerevéssel rengeteg fölösleges kalóriát szerezhetsz, valamilyen érzelmet pótolsz, stresszt vezetsz le. Jöjj rá, mi hiányzik az életedből: tedd tartalmassá a hétköznapjaidat, hogy ne legyen a gyötrő hiányérzeted, a feszültséget pedig vezesd le mással. Jó, ha szakember segítségét kéred!
A fogyáshoz természetesen nem mindig elég a kiegyensúlyozott, élelmi rostokban gazdag étrend, hanem kellenek hozzá a keringést, anyagcserét gyorsító, karbantartó sportok is. Túlsúlyos emberek persze ne kocogással, és ne nagy aktivitást igénylő sportokkal kezdjenek bele az edzésbe, hiszen a túlsúly miatt ezek megterhelik a szívüket, és az ízületeiket is. Kezdetben érdemes akár minden nap sétálni, lazán úszni. Még az is lehet, hogy nem kell ennél aktívabb mozgás sem. Ha úszás: A hátúszás talán jobb, mint a mellúszás, mert kevésbé terheli a gerincet. Fokozatosan kell bevezetni a fizikai terhelést, sportot, és lassan érdemes fogyni is.
Ha tetszett amit itt láttál, és érdekelnek az allergiával és egyebekkel kapcsolatos írásaim, kérlek csatlakozz a Facebook oldalamhoz is, itt: Allergia Blog
Ha van személyes történeted amit szeretnél megosztani, vagy csak kiírni magadból, hogy jobban érezd magad, esetleg tapasztalatokkal, receptekkel segítenél ételallergiás sorstársaidon – várom a leveled az allergia.cafeblog@gmail.com -ra!
Köszönettel: Lin
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: