Felszívódási zavarok, anyagcsere betegségek a fizikai tünetek mellett okozhatnak neurológiai tüneteket is: akár súlyos fejlődési zavart, értelmi fogyatékosságot is. De ennek a kivizsgálása megfelelő kvalitású szakorvos dolga! A szülő és a család, illetve az intézmény (bölcsőde, óvoda, iskola) is felelős az elrendelt diéta tévesztés nélküli betartásáért, hiszen tévesztés esetén a gyermek fejlődésében visszaesés következhet be.
Természetesen vannak vele született, születés körülményei miatt kialakult vagy örökölt problémák is, de nem csak családi, környezeti problémák, illetve “égből pottyant”, örökölt autisztikus tulajdonságok miatt alakulhatnak ki viselkedészavarok, illetve egyéb neurológiai rendellenességek. Amennyiben a gyermeked érinti, nem csak a korai fejlesztést kellene időben elkezdeni (pl. speciális gyógytornával, mozgásterápiával), hanem megfelelő kvalitású szakorvoshoz kellene fordulni klinikai centrumban, ahol részletesen ki is tudják vizsgálni, hogy az eltérések hátterében esetleg van-e felszívódászavar. Egy-egy időben elvégzett vizsgálattal találhatnak egyszerűen, szigorú diétával (mellette fejlesztő terápiával) orvosolható problémákat is.
A kislányom életében nem aludt át egyetlen éjszakát sem 4 éves koráig. Aztán egyszer csak alvajáró lett, minden éjszaka felugrott és üvöltve rohangált egy órával elalvás után. Felébreszthetetlen volt, úgy kellett lefogni, nehogy bajt tegyen magában. Minden egyes éjszaka, hónapokon keresztül…Véletlenül rájöttem valahogy, hogy a “mindenmentes” tápszere okozza a tüneteket, melyet épp a sok allergiája miatt evett. Az volt a kedvenc étele, minden nap evett belőle. Valószínűleg az egyik összetevőjére is allergiás volt. De mikor nem kapta többet, megszűnt az alvajárás, és át is alussza az éjszakát, ha épp nincs megfázva.
Gyanús jelek: Pl. A gyermek testi fejlődésében elmaradottabb a többiektől: alacsonyabb, mozgása esetlenebb, fogai rosszak a rendszeres és alapos mosás ellenére, vashiánya van, egyéb ismert hiánybetegsége van.
Amennyiben egy étel elfogyasztását követően érzékelünk akár magunkon, akár gyermekünkön szokatlan tüneteket: például hasi görcsöket, puffadást, hasmenést, kiütéseket, láb vagy egyéb testrész ödémáját, ekcémát, bőr / tenyér berepedezését, látásromlást, túlzott fáradságot, fásultságot, erős fájdalmat, alvászavart, gyakori felébredést, rémálmokat, alvajárást, viselkedészavart, fejfájást, “ködös elme” állapotot; gyanakodhatunk arra, hogy az elfogyasztott van olyan tápanyag/összetevő, amit a szervezetünk nem tolerál, nem tud lebontani. (Érdemes táplálkozási-tüneti naplót vezetni, segít rátalálni, hogy mi a gyanús.)
Gasztroenterológus, illetve immunológus szakorvos segítségét érdemes kérni. Súlyos neurológiai problémáknál neurológus segítségét is igénye kell venni, de mindenképpen említeni kell, hogy gyanakszunk egy-egy ételcsoportra, hiszen nem mindegy, milyen irányba indul el a kivizsgálás. (Gyakori, hogy egy-egy szakorvos kizárólag a saját szakterületére koncentrál, nem feltétlenül veszik számításba, hogy egy tünetegyüttest több dolog is okozhat.)
Diétával, kiegészítő terápiával kiegyensúlyozott és egészséges lehet – ha időben felismerték a problémák forrását. Fotó: Freeimages
Teljesség igénye nélkül említve: akár lisztérzékenység (cöliákia, vagy nem-cöliákiás gluténintolerancia), laktóz intolerancia, fruktóz felszívódási zavar, ételallergiák, és akár fehérje felszívódási betegség is okozhat neurológiai tüneteket, bizonyos esetekben akár agyi leépülést is. Ezért lenne szükséges a gyermeket fejlesztő terápia mellett esetleg egyéb okokat is keresni. Feleslegesen szigorú diéta tartása szükségtelen, és veszélyes is lehet: további tápanyaghiányhoz vezethet. Bár van profitorientált szervezet, amely eleve diétával együtt kezeli és fejleszti például az autizmus spektrum zavarban szenvedőket, személyes véleményem szerint nem mindig tudnak jó megoldást biztosítani, hiszen részletes immunológiai, genetikai és gasztroenterológiai kivizsgálás nélkül nem feltétlenül találják meg a páciens részére a személyre szabott diétát. Megfelelő diéta nélkül a fejlesztés sem lesz elég sikeres.
Meglepő, de például egy egyszerű, örökletes fruktóz-felszívódási betegség is járhat nagyon súlyos tünetekkel:
“Amennyiben a gyermek nem hagy fel a fruktóz-tartalmú tápanyagok fogyasztásával, vese- és májkárosodás fejlődik ki, ami sárgasághoz, hányáshoz, értelmi leépüléshez, görcsökhöz és halálhoz vezet. A tartósan fennálló tünetek között szerepelhet rossz étvágy, növekedési és emésztési zavarok, májelégtelenség és vesekárosodás.” (Forrás, részletes leírás: Ide kattintva)
Szeretnék említést tenni egy súlyos és ritka felszívódási betegségről, amely szintén bizonyítottan okoz neurológiai elváltozásokat (akár értelmi fogyatékosságot is diéta nélkül). Szerencsére már születéskor szűrik. A PKU-ban szenvedő páciensek csak minimális mennyiségű fehérjét fogyaszthatnak, mert a fehérje felszívódási zavara miatt az agyuk is károsodik.
Részlet a Dr. Info oldalról (Forrást, teljes szöveget IDE KATTINTVA tekintheti meg.)
“A fenilketonuria (PKU) egy esszenciális aminosav, a fenilalanin felhalmozódásával jár, amelyet a szervezet önmaga nem képes előállítani, de a táplálékban megtalálható. A fenilalanin-többlet rendes körülmények között visszaalakul tirozinná, egy másik aminosavvá, és kiürül a szervezetből. Amennyiben a tirozinná alakítást végző enzim hiányzik, a fenilalanin felhalmozódik a vérben, és az agyra kifejtett mérgező hatása miatt értelmi visszamaradottságot okoz.
A PKU a legtöbb népcsoportban előfordul. Családi halmozódás esetén, ha az egyik beteg családtagtól DNS-mintát lehet venni, a magzatvízből vagy a korionbolyhokból vett minta DNS-vizsgálatával a magzat betegsége megállapítható.
A legtöbb érintett újszülöttet a rutinszerűen végzett szűrővizsgálatokkal ismerik fel. A fenilketonuriás újszülötteknek ritkán vannak kezdettől fogva tüneteik, bár néhány csecsemő aluszékony vagy rosszul eszik. Kezelés hiányában az érintett csecsemőkben egyre fokozódó mértékű értelmi visszamaradottság alakul ki az első néhány életév során, amely végül súlyossá válik. Görcsrohamok, hányinger, hányás, ekcémaszerű kiütés, a családtagokénál világosabb bőr és haj, erőszakos vagy önkárosító magatartás, hiperaktivitás jelentkezhetnek és néha pszichiátriai tünetek léphetnek fel. A kezeletlen gyermek teste és vizelete gyakran “egérszagot” áraszt, amely a fenilalaninból származó, a vizeletben és verejtékben megjelenő fenilecetsavra vezethető vissza.
A értelmi visszamaradottság megelőzése érdekében a fenilalanin-bevitelt az élet első néhány hetétől kezdve meg kell szorítani (de nem teljesen megszüntetni, mert az élethez valamennyi fenilalanin nélkülözhetetlen). …”
…”Újabb adatok arra utalnak, hogy egyes értelmi fogyatékos fenilketonúriás (az újszülöttkori szűrővizsgálat bevezetése előtt született) felnőttek teljesítménye a PKU-étrend hatására javulhat.
A fenilalanin-szegény étrendet egész életen át folytatni kell, különben az értelmi képességek romolhatnak, továbbá ideggyógyászati és pszichés zavarok következhetnek be.”
Amennyiben egy érintett családtagja neurológiai gondokkal küzd (akár alvajárással, alvászavarokkal, hiperaktivitással, vagy szélsőségesebb esetben autisztikus spektrumzavarral, esetleg szellemi fejlődésben visszamaradással diagnosztizálták) érdemes gasztroenterológus/immunológus szakorvosokkal is kivizsgáltatni, mert elképzelhető, hogy egy helyesen, időben beállított diéta jelentős állapotjavulást eredményez.
Ha tetszett amit itt láttál, és érdekelnek az allergiával és egyebekkel kapcsolatos írásaim, kérlek csatlakozz a Facebook oldalamhoz is, itt: Allergia Blog
Ha van személyes történeted amit szeretnél megosztani, vagy csak kiírni magadból, hogy jobban érezd magad, esetleg tapasztalatokkal, receptekkel segítenél ételallergiás sorstársaidon – várom a leveled az allergia.cafeblog@gmail.com -ra!
Köszönettel: Lin
Sajnos túl sok “új generációs” ismerős van, és rengeteg az ételallergiás és étel-intoleranciában szenvedő.
Sokkal könnyebb lenne az intelligens embereknek, ha frusztráció, és pszichiátriai problémák nélkül jóra tudnák használni a tudásukat, és nem destruktív módon, csoportokat bomlasztva.
Igen, intelligensek ezek a gyermekek.
DE: nem tudnak beilleszkedni, folyamatos stressznek vannak kitéve, nem tudnak bánni a saját dühükkel, belső feszültségükkel.
PEDIG néha van egyszerű megoldás, és nem kell beleképzelni semmi “new age” elméletet.
Sokkal szerencsésebb, ha valaki megoldja a gondjait, mint hogy azt mondja, hogy ő “intelligensebb” mint a többiek. Ha baj van, meg kell oldani.
És nyilván generációs probléma, természetesen – egyre több a méreganyag, egyre több a rendellenességekkel, immunrendszeri problémákkal születettek száma is. Talán azért is többek között, mert a régi időben ezek a gyerekek fiatalon meghaltak, most a diéta segít, hogy túléljenek.
Lin!Kínaiul hangzik!?…Kedves Lin!Egészség van! Ha nincs,az a szervezet jelzése,hogy a Lélekkel gond van!Azt az okot kell keresni! Olvasson a leszületett új generációról,aki sokkal intelligensebb,mint azt bárki gondolná,azonkívül szuper érzékenyek!Érzékenyek erre a durva világra,ami nem tudja őket sem elfogadni,sem megérteni! ÉRTENI kellene őket,nem pedig gyártani a teóriákat,ami jó üzlet,biznisz a gyógyszeriparnak! SZOMORÚ tájékozatlanság!