Allergia és életmód

Ne legyen a gyermeked csúfolódók célpontja!

Te tehetsz ellene, hogy a gyermeked ne legyen célpont, bármiben is különbözik a többiektől!

Az önbizalom mindenképpen fontos ahhoz, hogy valaki ne váljon célponttá. Szépségtől, okosságtól, mindentől függetlenül azokat a gyermekeket csúfolják, akiknek túl kevés az önbizalmuk, akik megbántódnak, akikről nem pörög le a bántás.  Külföldön sokat cikkeznek arról, hogy a speciális diétát folytató gyermekeket már óvodás kortól kezdve elkezdik cikizni a többiek, és iskoláskorban ez még jobban kiélesedik.

A pedagógusok felelőssége is nagy: Az ételallergiások egymást segítő csoportjában több szülő beszámolt róla, hogy például az óvodákban nem is a gyermekek zárják ki az ételallergiás társukat, hanem a óvodapedagógusok. Például nem szólnak szülinap (vagy közös fagyizás, cukrászdalátogatás) előtt, hogy a szülő vigyen be külön a gyermekének is finomságot. Ilyenkor az ételallergiás csöppség nem ünnepelhet felhőtlenül a társaival. Kimarad, kívülállóként nézheti a többieket. Pedig a közös ünneplésnek – amikor mindenki vehet a tortából – összetartó ereje van.

Kis odafigyeléssel sok helyen kiválóan meg tudják oldani a közös ünneplést. A legszebb példa, ha olyan tortát készíttetnek a csoport részére, melyből az ételérzékeny gyermek is ehet, nem kell magát kirekesztettnek éreznie. Ez az óvónőktől és a szülőktől is nagymértékű empátiát követel. És vannak összetartó csoportok Magyarországon is, ahol így működik! Azok a gyermekek, akik ilyen csoportba jártak, biztosan nem lesznek kirekesztőek később sem.

De Te is tehetsz gyermekedért: Ha már úgy alakult, hogy ő más mint a többiek, akkor egész kicsi korától kezdve azon kell dolgoznod, hogy megfelelő önbizalma alakuljon ki, és ne a diétája legyen a fő “attrakciója”. 

Saját fotó

Saját fotó

Mivel a gúnyolódás célpontjai leginkább az önbizalom-hiányos gyermekek, akár egészséges a gyermeked, akár más mint a többiek, erősítsd az önbizalmát!

Ezt teheted:

– Figyelj oda rá, töltsetek együtt minőségi időt. Beszélgessetek, kiránduljatok, sétáljatok a környéken, olvass neki esti mesét, hallgasd meg. Minél kevesebb időt töltsön tévénézéssel, videojátékozással!

– Figyeld meg hogy miben jó, és azt erősítsd. Már óvódás korban lehet és érdemes is szakkört választani, ahol a hasonló érdeklődési körű csapat értékes tagja lehet. Így más közösségben is jobban meg fogja találni a helyét.

– Szánj rá időt és energiát, hogy óvodán kívül is legyenek barátai. Ez biztonságot és önbizalmat ad. Manapság talán nem olyan könnyű barátkozni, mint 30-40 éve: nem lehet csak úgy átengedni a gyerekeket a szomszédba, vagy a ház elé – főleg, ha diétás gyermekről van szó. Manapság a szülőknek kell időt és energiát szánni arra, hogy összejárjanak akár családosan. 

Fotó: Freeimages

Fotó: Freeimages

– Keressetek a gyermeknek való sportot. Tartson ki mellette: ha a sport neki való, győzze le a kezdeti nehézségeket. Az első évben majdnem mindenki sokat bénázik, a második évtől indulnak az igazi sikerélmények. Érdemes kivárni. Kitartásra nevel. Ha nehéz a feladat de a gyermek rájön, hogy küzdelemmel meg tudja csinálni, ez erősíti leginkább a lelkét, önbizalmát! A sportoló gyermekek agya, koncentrációs képességei is jobban fejlődnek!

– Az önbizalmat nem erősíti az, ha folyamatosan, mindenért dicsérjük a gyermeket. Akkor dicsérd meg, ha valamit tényleg jól csinál. Akkor pedig, ha valamit félvállról vesz, vagy rosszul csinál, nem szabad dicsérgetéssel motiválni, de megalázni, összeszidni sem. Őszintén érdemes elmondani, hogy nem vagyunk elégedettek, legközelebb ha jobban küzd, jobban fog sikerülni. Ha majd odateszi magát, meg fogja tudni csinálni!

– A gyermek számára elérhető célokat válassz! Ha nem hajlékony, akkor lehetőleg ne ritmikus sportgimnasztikára írasd be. Ha túlsúlyos, gyenge, akkor inkább úszni tanuljon először, és ha majd megerősödik, akkor menjen például sok futást igénylő sportra – persze ha ő is erre vágyik. Lényeg, hogy legyen sikerélménye a mozgásban is!

 

Ha tetszett amit itt láttál, és érdekelnek az allergiával és egyebekkel kapcsolatos írásaim, kérlek csatlakozz a Facebook oldalamhoz is, itt: Allergia Blog

Ha van személyes történeted amit szeretnél megosztani, vagy csak kiírni magadból, hogy jobban érezd magad, esetleg tapasztalatokkal, receptekkel segítenél ételallergiás sorstársaidon – várom a leveled az allergia.cafeblog@gmail.com -ra!

Köszönettel: Lin

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!