Amennyiben végigpróbáltál egy csomó fajta korpásodás ellen hatékonyként reklámozott sampont, de egyik sem tudta igazán megtisztítani a fejbőrödet, adok pár tippet, ami igazán segíthet.
A fejbőr korpásodásának sok oka és formája lehet. Az egyik legmakacsabb korpa-típus a seborrhoeás dermatitis során alakul ki: A fejbőr zsíros és sok helyen kipirosodott, sebes, hólyagos, sokszor erősen viszket, nagy korpadarabok válnak le róla. Néha az arc más területein (pl. szemöldökben) is megjelennek a piros, hámló területek. Az illatanyagokkal és tartósítószerekkel dúsított irritáló samponok, kozmetikumok csak rontanak a helyzeten. Szinte semmilyen sampon nem hatékony ellene. De van ami segíthet? Olvass tovább, elárulom, nekem mi vált be!
– Moss gyakran és alaposan hajat (eleinte akár naponta, később 2-3 naponta), patikai tisztaságú korpaellenes samponnal (cink pyrithione tartalmú/ kátrány tartalmú/ szalicilsav/ szelénium-szulfid, vagy ketoconazole tartalmú sampont is kipróbálhatsz). Kétszer mosd meg a hajad, először nem alaposan, másodjára is samponozd be a hajad, hogy mindenhol jól habozzon – alaposan de finoman dörzsölgesd át mindenütt a fejbőröd, majd öblítsd teljesen tisztára!
– Ne használj hajbalzsamot, hajpakolást, mely hozzáérhetne a fejbőrödhöz. Táplálja a gombákat, zsírosítja, irritálhatja a fejbőrt. Hajápoló olajat használhatsz a hajvégekre, illetve hajszárítás után használhatsz kifésülő-ápoló sprayt.
– Érdemes pár hónapig megfelelő minőségű probiotikumot szedned.
– Amennyiben cink és B vitamin szegény az étrended, érdemes étrendkiegészítőként szedned, vagy változtatnod az étrendeden, hogy több cinket és B vitamint fogyassz!
– Elképzelhető az is, hogy táplálékallergiában vagy intoleranciában szenvedsz, és emiatt van gyulladás a szervezetedben. Ebben az esetben semmilyen kezelés nem fog segíteni, valószínűleg (ha van) a vitaminhiányod is felszívódási zavar miatt alakulhatott ki. Érdemes kivizsgáltatni gasztroenterológián: lisztérzékeny vagy? Laktózérzékeny vagy? Esetleg allergiás vagy? Ha tudsz bármelyikről, pontosan, szigorúan tartod a diétát? Ha hiteles vizsgálaton kiderült az ételérzékenységed, tartanod kell a diétát, hogy ne jelentkezzenek a kellemetlen gyulladásos bőrtünetek a fejbőrödön sem!
– Érdemes csökkenteni az elfogyasztott cukor, alkohol, adalékanyagok és finomított élelmiszerek mennyiségét is az étrendedben. A dohányzás is rosszat tesz, nem csak a fejbőrnek.
– Ne forró hajszárítóval szárítsd a hajad, hanem válassz állítható hőmérsékletű hajszárítót – állítsd testmelegre!
– A hajkefédet/ fésűdet is gombátlanítsd, fertőtlenítsd, hogy ne vigye át a fejbőrödre a fertőzést. Ugyanez a helyzet a törölközőkkel – moss legalább 60 fokon, az öblítőhöz érdemes 20%-os ételecetet adni fele-fele arányban. A törölközőket is érdemes kivasalni, hogy a kórokozókat kiirtsd belőlük.
Egy jól működő trükk:
– A sebes területek, nagyon makacs korpás foltok kezelésére hajmosás előtt pár perccel, heti egyszer használj patikában kapható 3%-os hidrogén peroxidot. Ez kifejezetten sebkezelőszerként olcsón, vény nélkül megvásárolható. A hidrogén peroxidot öntsd vattára, és a vattát érintsd a korpával erősen érintett területre. Minden újabb területnél vegyél elő újabb vattapamacsot! Kezelés után pár perccel először tiszta vízzel öblítsd le a hajad, majd a szokásos módon mosd meg alaposan a patikai samponnal.
A hidrogén-peroxid nem csak a baktériumokat, de a gombákat is jó hatásfokkal megöli, az erősen fertőzött fejbőrt gyorsan letisztítja. Segítségével gyorsan és olcsón megszabadulhatsz a makacs korpától is. (És akár bőrgombától is!) Csak akkor használd, ha újra erősen előjön a korpa, megelőzésre, folyamatos használata egyáltalán nem ajánlott, mert szárítja a fejbőrt.
Mivel érzékeny a fejbőröd, ha elmúlt a korpa, akkor sem érdemes visszatérni az illatozó samponokhoz és balzsamokhoz. Lehetőleg hipoallergén, színezék, illat és tartósítószer-mentes terméket válassz a további hajápoláshoz!
A Webbeteg információi is segíthetnek:
Ha tetszett amit itt láttál, és érdekelnek az allergiával és egyebekkel kapcsolatos írásaim, kérlek csatlakozz a Facebook oldalamhoz is, itt: Allergia Blog
Ha van személyes történeted amit szeretnél megosztani, vagy csak kiírni magadból, hogy jobban érezd magad, esetleg tapasztalatokkal, receptekkel segítenél ételallergiás sorstársaidon – várom a leveled az allergia.cafeblog@gmail.com -ra!
Köszönettel: Lin
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: