Allergia és életmód

Borzolja az idegeket az ingyenes közétkeztetés

Kiterjesztették az ingyenes bölcsődei és óvodai étkeztetést – a parlament egyhangúan megszavazta. 2015. szeptember 1-től azon böcsődés vagy óvodás gyermekeknek ingyen jár az étkeztetés, akik eddig 50%-os támogatással vehették igénybe az étkezést.  

Kiknek fog járni? A három- vagy többgyermekes családok gyermekeinek, valamint a tartósan beteg vagy fogyatékos gyermekeknek és testvéreiknek (így az ételallergiás, lisztérzékeny gyermekek részére is). Az idegeket az borzolja, hogy azon gyermekek részére is ingyenes lesz az étkeztetés, amely családban – önbevallás alapján – az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg a nettó minimálbér 130%-át, azaz 89408 Ft-ot. (És az önbevallást nem ellenőrzik.)

Forrás: www.hir24.hu A hír forrását ide kattintva olvashatod.

Fotó: Freeimages.

Fotó: Freeimages.

Kinek jó? A kevésbé tehetős és többgyermekes családoknak mindenképpen. Nem olcsó az egy havi közétkezés díja. Úgy vélem, hogy a közétkeztetést biztosító cégek a szolgáltatásaikért néha aránytalanul magas árat kérnek, és ehhez képest a minőség nem mindenütt kiváló – finoman szólva.

A közétkeztetésben ráadásul kötelező biztosítani a különböző diétás étkezéseket is. A diétás ételekért (lásd: tej- tojás, gluténmentes, speciális pépes, stb.) van, hogy dupla árat számolnak fel, pedig a hiányzó anyagokat nem helyettesítik nagyon drága hozzávalóval, mely pótolhatná a kimaradt kalciumot, fehérjét, ásványi anyagokat. Egyszerűen kihagyják az ételekből az allergéneket. A diétás ételek az óvodai dolgozók szerint finomak, ehetőek. Nem minden gyermek ért ezzel egyet…

A drága helyettesítőket a közkonyhán hírből sem ismerik, és a süteményeket sem készítik el mentesen. Amíg a gyermekek többsége kap néhanapján nasit is közétkeztetésben, addig a diétás gyerek kimarad ebből. De nem emiatt hiányos a táplálkozásuk. Így vagy úgy, a szülő dolga, hogy pótolja a tápanyagokat, melyeket az óvodában nem kap meg a “mentes” gyerek. Kalciumos rizstej? Biobolti hozzávalók? Na ne gondolja a szülő, hogy ezeket a csillagászati árú dolgokat beszerzik… Krumplival sűrített unalmas főzelékek járnak, majdnem minden nap… És a diétatévesztés esélye, mert ugyebár mindenhol emberek dolgoznak.

Amennyiben a gyermekeknek igen speciális diétára van szükségük, biztonságosabb, ha a szülő készíti el otthon az ételt, dietetikus tanácsa alapján, hogy ne legyen vitamin vagy ásványi anyag hiánya. Ha az intézmény engedi, akkor szülő vihet be ételt. A gyerek jobban jár: biztonságos és tápláló, “személyre szabott” ételt visz a szülő minden nap a számára, és ha arról van szó, akár süteményt is kaphat, nem marad ki a jóból. 

Aki a gyermekének saját maga készíti az ételt, nem számíthat nagyobb támogatásra. Mi is így vagyunk vele. Jó hír ide vagy oda, akkor is én fogom készíteni a gyermekem ételét.

Grafika: Freeimages

Grafika: Freeimages

 

Hiába a profi nagy közétkeztetést biztosító cég, rengeteg diétahibáról számoltak már be szülők, bölcsődei gondozók, klinikai dolgozók is. Borsóallergiás a kisgyermek? Senkinek sem tűnt fel a nagy konyhában, hogy a finomfőzelék egyik alap összetevője a borsó? Tejfehérje érzékeny a gyermek? Azért adtak neki tejcukormenteset (laktózmenteset): De hát az diétás tej, nem? Esetleg tejfehérje allergiás gyermeknek olyan margarint szolgálnak fel, ami tartalmaz tejet. A “nyomokban tartalmazhat” termékekről még csak nem is szólok… Szülők gyakran számolnak be arról, hogy a gyerekeiknek a diéta ellenére mégis tüneteik vannak az intézményi étkeztetés után. Oknyomozást nem folytattak a témában. Enyhe tüneteknél a szülők általában még részt vesznek a közétkeztetésben.

A speciális ételekért a közétkeztető cégek gyakran dupla árat kérnek. A klinikán a pépes étel például simán egy főzelék, vagy reggelire normál kenyér, Camping sajttal… Hát igen, ez olyan speciális, hogy ezért aztán kell a dupla ár, ugye?… (A klinikák költségeként számolják fel az étkeztetést. A klinikák meg nincsenek agyonfinanszírozva, mint tudjuk.)

Mit gondoltok, jó nekünk a kiterjesztett ingyenes közétkeztetés?

"Otthoni" Fotó: Freeimages

“Otthoni” Fotó: Freeimages

Ha tetszett amit itt láttál, és érdekelnek az allergiával és egyebekkel kapcsolatos írásaim, kérlek csatlakozz a Facebook oldalamhoz is, itt: Allergia Blog

Ha van személyes történeted amit szeretnél megosztani, vagy csak kiírni magadból, hogy jobban érezd magad, esetleg tapasztalatokkal, receptekkel segítenél ételallergiás sorstársaidon – várom a leveled az allergia.cafeblog@gmail.com -ra!

Köszönettel: Lin

 

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!