Az egészségügyi szakemberek általában csak a saját szakterületükön mozognak biztonságosan. Nagyon ritka, hogy holisztikusan, több szakterületet átlátva, friss, releváns szakirodalmat olvasva értékeljenek egy-egy jelenséget, tünetegyüttest.
Szerinted is jellemző, hogy csak gyorsan felírják a tünetek kezelésére szolgáló gyógyszereket? Részletes diagnosztikus teszteket egyre kevesebb orvos végez, ezek leginkább csak a speciális klinikai centrumokban érhetőek el, és leginkább súlyos betegeknél alkalmazzák azokat.
Pedig szerintem a krónikus betegségek egy része is orvosolható lehetne megfelelő életmód és diéta kialakításával. A betegek általános állapota biztosan javulna, ha megtalálnák a problémáik okát. Természetesen ha a páciensek is hajlandóak lennének gyógyszerszedés helyett életmódot váltani. De fejlett, gyors, átfogó diagnosztikai tesztekre nincs pénze a klinikáknak, az állami egészségügynek.
Míg a fejlett országokban gyakran a háziorvosok is rendelkeznek mini laborokkal, itthon az a kevés labor a nagy klinikákon is “be van dugulva”, és az eredményekre néha több mint egy hónapot kell várni – főleg, ha speciális allergiavizsgálatokról van szó. (Egy magánlaborban 7-9 nap az eredményközlés ideje, a klinikai centrumban másfél hónap?!) Jól képzett szakorvosokra sincs pénz, legtöbbjük már a brit és a német betegeket gyógyítja, vagy magánbetegeket fogad, és maximum pár órára beszalad megnézni az állami betegeket, hátha bővítheti velük az ügyfélkörét (TISZTELET a kivételnek!).
Jelenleg gyakran odáig sem jut el az orvos-beteg kommunikáció, hogy az orvos a szülővel együtt gondolkozva kitalálja, hogy mi is okozhatta a tüneteket. Mennyi idő jut egy betegre a “nagy államiban”? 10 perc? Hány hónap volt a várakozási idő, míg bekerülhettél? 4 hónap, 6 hónap? Egyáltalán a szakorvos szóba áll veled, vagy csak az asszisztense kommunikál, teszi fel a rutin kérdéseket?
Idealizált orvos-kép. Valahol Svájcban, mondjuk? Fotó: http://www.nlcafe.hu/data/cikk/12/111479/2.jpg
A kislányom ételallergiás, már az anyatejen keresztül is gondot okoztak az allergének: ha bizonyos dolgokat ettem vagy ittam, hányt, illetve a bőre tele volt viszkető piros száraz foltokkal. Észrevettem az összefüggést az állapota és az étkezési szokásaim között. Korábban nem hittem volna, hogy anyatejen keresztül az allergének okozhatnának egy babánál tüneteket.
Az allergológiai és gasztroenterológusi szakorvosi kivizsgálásra sokszor hónapokat kell várni, van amikor fél évet is. A várakozás hónapjai alatt gyermekünk rossz állapotba kerülhet, és a folyamatos tünetei pokollá tehetik az életét. Ilyen esetekben érdemes otthon elválasztó diétát kipróbálni (alul részletezem), illetve táplálkozási naplót vezetni (mikor-mit ettünk, volt-e utána tünet, vagy nem). Légy résen, ha a kizárólag anyatejes babánál, vagy akár nagyobb gyermekednél az alábbi tünetek bármelyike jelentkezik.
A nem egyértelmű, kevésbé súlyos allergiás jellegű tünetekre a tipikus reakciók a szakemberektől általában az alábbiak:
Ekcéma, viszketés, vörös száraz foltok:
Védőnő: A gyereknek száraz a bőre. Használjon gyógyszertári fürdető készítményt, zsírzó krémet, és hipoallergén mosószert. Mossa sűrűn az ágyneműket, szellőztessen, takarítson, csak pamutot adjon a gyerekre.
Háziorvos: Szteroidos krém. Zsírzó krém.
Bőrgyógyász: Lokális kalcineurin inhibitorok, szteroidos krém fellángolás esetén. Zsírzó krémek.
Pulmonológus: Az nem lehet, hogy az anyatejen keresztül egy kevés tojástól van! Szedjen szteroidot, használjon inhalátort. Járjanak sószobába, tengerpartra. Roham esetén inhalációs hörgőtágítót alkalmazzon, valamint Rectodelt szteroid kúpot. És teofilint.
Háziorvos: Fogzik. Vagy túl sok gyümölcsöt evett.
Klinikai gyermekorvos: Fertőzése van. Vagy romlott ételeket ad neki, anyuka.
Ha nem eszik, étvágytalan a gyerek:
Háziorvos: Béres csepp, B vitamin, homeopátia. Ha nem segít, akkor vérvétel: vashiányos? Ha nem, akkor írok ki Peritolt (hisztamin- és szerotonin receptor gátló szer, étvágyjavító mellékhatással).
Gasztroenterológián a dietetikus: Hagyja abba a szoptatást, az anyatejre allergiás! Sokkal jobb a hipoallergén tápszer!
A szakembereknek gondolnia kellene arra, hogy a fenti tüneteket, betegségeket akár allergia, esetleg ételallergia, étel intolerancia (pl. laktóz intolerancia) vagy lisztérzékenység is okozhatja!
Ati hasonlóképpen járt… Nem sokon múlt az élete.
Olcsó és biztonságos a próba elválasztó diéta – 2-3 hétig a potenciális legtipikusabb allergéneket teljesen ki kell iktatni az étrendből. Leggyakoribb: tej, tojás, szója – De gondot okozhatnak az olajos magvak, hal/tengeri herkentyűk, glutén tartalmú élelmiszerek, eper, vagy trópusi gyümölcsök is. Fruktózérzékenyeknél a fruktóz (gyümölcscukor) okoz hasmenést, puffadást. 2-3 hét szigorú diéta után kell megfigyelni, hogy javulnak-e, elmúltak-e a tünetek. Amennyiben igen, akkor az elhagyott tápanyagok/allergének valamelyike okozta a gondokat.
Hetente egy allergént vissza próbálhatunk vezetni, és amennyiben visszatérnek a tünetek, akkor megvan a ludas. Teljesen ki kell hagyni az étrendből a problémát okozó élelmiszert. Igen, az anya étrendjéből is a szoptatás egész idejére, ha az anyatejen keresztül is gondot okozott. Anyatejre a gyerekek nem allergiásak, hanem az anyatejben található allergének okoznak tüneteket. Szigorúan diétáznia kell az anyának, és akkor a baba maradhat anyatejes: az anyatejben található immunrendszer erősítő anyagokat semmi sem pótolja igazán! De egy tévesztés is sok álmatlan éjszakával, kellemetlen tünetekkel járhat.
A fenti tünetek nem a “levegőből” érkeztek, mindenképpen érdemes részletesen kivizsgáltatni az okokat. Jól képzett allergológus és gasztroenterológus segíthet leginkább.
Ha tetszett amit itt láttál, és érdekelnek az allergiával és egyebekkel kapcsolatos írásaim, kérlek csatlakozz a Facebook oldalamhoz is, itt: Allergia Blog
Ha van személyes történeted amit szeretnél megosztani, vagy csak kiírni magadból, hogy jobban érezd magad, esetleg tapasztalatokkal, receptekkel segítenél ételallergiás sorstársaidon – várom a leveled az allergia.cafeblog@gmail.com -ra!
Köszönettel: Lin