Allergia és életmód

Gyermekeknek antibiotikumok: bélgyulladás, allergia kockázat

Szerencsére egyre kevesebb orvos kezeli azonnal antibiotikummal a gyermekeket megfázásokkor. Korábban nagy divat volt antibiotikumokat felírni pár napos láz, torokgyulladás esetében is, “nehogy felülfertőződjön” a páciens. Ráadásul a kialakult bélpanaszok (hasmenés, hasfájás, puffadás) ellenére az orvosok javasolták, hogy az antibiotikumot szedje végig a beteg, pedig ezek a tünetek lehetnek súlyosabb betegség tünetei is, például álhártyás vastagbélgyulladásé. (Ide kattintva olvashatsz ennek hátteréről, kezeléséről.) Egy gyengébb gyermek esetén egy ilyen hasmenéses állapot akár kórházi kezelést is vonhat maga után!

Fotó: freeimages

Fotó: freeimages

“Hogyan kezelhető a bélgyulladás? A kezelés enyhe tünetek esetén a szedett antibiotikum elhagyását jelenti, aminek köszönhetően rövid időn belül megszűnnek a panaszok. Súlyosabb esetben szükség lehet a Clostridium difficile kiírtását célzó másik antibiotikum adására, illetve további terápiára, ami a hasmenés következtében kialakuló kiszáradást, jelentős energiavesztést segít helyrehozni. Bár a beteg számára a legkellemetlenebb panasz a gyakori hasmenés, ezt csillapító szerek mégsem javasoltak, mert az megakadályozza a baktérium toxinjainak a kiürülését is, így késlelteti a gyógyulást. A betegség kiújulásának veszélye sajnos elég nagy. Hatásosnak látszó terápia elhagyását követően nem ritka, hogy pár nap múlva ismét jelentkeznek a hasmenéses tünetek. Ilyenkor a korábban bevált szer ismételt alkalmazása hatásos lehet, de előfordul, hogy más terápiás lehetőséget kell keresni.” – Bár a csillapító szerek nem javasoltak, kivételt képez az aktív szén adása, ez nem lassítja a bélmozgást, de megköti a méreganyagokat. Pre- és probiotikumokat érdemes alkalmazni, de nem csak az antibiotikum szedésekor, vagy tünetek jelentkezésekor. Inkább megelőző szerepe van, illetve ha a bélflóra károsodott, segít helyreállítani.

Fotó: Freeimages

Fotó: Freeimages

Antibiotikumot tehát csak nagyon indokolt esetben, lehetőleg tenyésztés útján meghatározott baktériumokra adjon az orvos. A széles spektrumú antibiotikumok indokolatlan adása ellenálló baktériumokat hoz létre, melyek ellen csak nagyon kevés gyógyszer hatásos. Szintén nagyon meg kell gondolni az antibiotikumok alkalmazását, mert az immunrendszer megfelelő működését is negatívan befolyásolhatják. Kisgyermekeknél még nagyobb gondot okozhatnak, hiszen a fejlődő immunrendszer nem megfelelően alakul, ráadásul antibiotikum használat miatt allergiák is alakulhatnak ki. (Pl. Az újszülöttnek első hetében adott antibiotikum növeli az allergiás nátha kialakulását iskolás korra.)

1412912_36974404

Fotó: Freeimages

 

De mégis mit lehetne tenni?

A kicsi gyerekeket, babákat az első kisebb tünetek esetén ne kezdjük azonnal antibiotikumokkal kezelni. Ide kattintva olvashatsz egy jó összeállítást arról, hogy mikor kell orvoshoz fordulni a gyerekekkel. Antibiotikumos kezelést csak indokolt esetben alkalmazzon az orvos. (Erről Itt olvashatsz.)

Otthon a pici baba mellett legyen megfelelő kézhigiénia a rokonok részéről, a beteg hozzátartozók pedig  lehetőleg hordjanak szájmaszkot a baba közelében. Legyen otthon friss a levegő. Nátha esetén mindenképpen, naponta többször alkalmazzon a szülő porszívóra köthető orrszívót, ezzel elkerülheti a felülfertőzéseket. Ez az egy olyan eszköz ismert, ami tényleg hatékonyan, fájdalommentesen távolítja el az orrból a felgyülemlett váladékot. 

 

Ha tetszett amit itt láttál, és érdekelnek az allergiával és egyebekkel kapcsolatos írásaim, kérlek csatlakozz a Facebook oldalamhoz is, itt: Allergia Blog

Ha van személyes történeted amit szeretnél megosztani, vagy csak kiírni magadból, hogy jobban érezd magad, esetleg tapasztalatokkal, receptekkel segítenél ételallergiás sorstársaidon – várom a leveled az allergia.cafeblog@gmail.com -ra!

Köszönettel: Lin

 

 

 

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!