Allergia és életmód

Öndiagnózis a netről? Az orvosok nem tévedhetetlenek, de jobb, ha óvatos vagy

Egyre többen diagnosztizálják magukat a neten. Van ennek helye? Okozhat problémát? 

Úgy gondolom, jobb, ha egy beteg tudatos, figyel magára, a tüneteire, és gondolkozik az okokon. Egyre több orvos vándorol el, a szakorvoshiány szinte minden szakmát elért. A háziorvosnál eltöltött öt perc nem mindig elég arra, hogy mindent kiderítsen a doktor, és egyénileg átgondolja az egész kórelőzményt. Szükség van tehát nagyobb tudatosságra, és a tüneteink felismerésére. Jó források lehetnek az interneten megtalálható szakmai cikkek, melyeket szakorvosok fogalmaztak meg.

Az öndiagnózis nem árt addig, amíg a gondolat/ötlet szintjén marad, és elmegyünk megfelelő szakorvoshoz a tünetekkel. A szakorvos célzott kivizsgálás után meg fogja állapítani, hogy igazad volt-e a feltevéseddel. De ne állíts fel diagnózist egyedül, a természetgyógyászod sem fog ebben megfelelőképpen segíteni, hiszen nincs a kezében klinikailag igazolt diagnosztikai módszer.  

Az átlagember Dr. House-on szocializálódott, és elvárja a fogorvosától, a háziorvosától, és a klinikai dokiktól is, hogy ugyanolyan részletességgel és pontossággal vizsgálja ki. De mi a valós helyzet? Az orvosok közül elég kevesen olvasgatnak nap mint nap szakirodalmat. Olyat meg pláne nem, ami a szakterületükön kívül esik.

A szupercsapat. Mint az összes orvos, aki mindenhez ért, kívülről tudja az összes szakterület minden betegségét, diagnosztizál, laborozik, műt és kutat. Mindezt TB-re.

A szupercsapat. Az összes orvos mindenhez ért, kívülről tudja az összes szakterület minden betegségét, diagnosztizál, laborozik, műt és kutat. Mindezt TB-re.

A nevezett sorozatban a csapat mindenhez értett. Ki hallott olyanról, hogy a laborban, az összes diagnosztikai eszközzel dolgozzon egy orvos, majd bevonuljon a műtőbe? Kutasson, az összes friss szakcikket ismerje, és a ritka betegségekben is jártas legyen? Nincs ilyen. Túl sokat várunk az orvosainktól. Azt várjuk gyakran, hogy pár tünet felsorolása után a doktoraink a legfrissebb szakirodalom szerint, a legújabb és számunkra legkiválóbb műtéti technikákkal, gyógyszerekkel, vagy tanácsokkal oldják meg a bajunk. Mindezt odafigyeléssel, jó kommunikációval, a legszuperebb orvostechnikai eszközökkel úgy, hogy meggyógyuljunk. Mindezt lehetőleg az állami TB-ből fizetve. Vannak csodák, van amikor tényleg zseniális szakemberhez kerülünk, aki ráadásul embernek is megmaradt, és Magyarországon él valamilyen csoda folytán. (Biztos van ilyen orvos, csak hinni kell benne. 🙂 )

A mindent tudó orvos. Nem, nem ő fog kezelni.

A mindent tudó orvos. Nem, nem ő fog kezelni.

Ma mi a helyzet? Szerintem jobb majdnem minden, mint 40 éve. (Csak talán kevesebb az elhivatottság, és többen mentek külföldre az egészségügyből…) Most a szülők bemehetnek a gyerekek mellé a klinikára, nem fektetik be a kicsiket anya, apa nélkül, mint régen, amikor csak a kis ablakon leshették az anyák a sírásba belefáradt, beszédet újra elfelejtett 3 éveseket a kórházi rácsos ágyakban… Talán több ágy is van, talán több nővér. Az orvosok sokkal többet beszélnek a betegekkel, mint régen. A betegeknek ma már vannak jogaik, külön törvénybe fogalmazva. Bele kell egyezni a kezelésbe. Alá kell írni, beavatkozások előtt tájékoztatniuk kell minket. Most már az orvosok többsége – remélem – elmondja a betegnek, hogy valóban mi a baja. Fontos a terápia szempontjából, az életmódváltást így talán a betegek is komolyabban veszik. Végre nem csak pár latin szót szólnak a fejünk felett, hanem van, aki a szemedbe néz, és elmondja, mi a helyzet. És te felnőttként dönthetsz, hogy mit kezdesz az információval, az életeddel. 

Fotó: Freeimages

Fotó: Freeimages

A diagnózisig persze nem mindig egyszerű eljutni. Hallomás, de valósnak tűnik: Ha a pici gyerekünknek ekcémás a bőre, elvisszük bőrgyógyászhoz, aki szteroidos krémet ír fel rá. Nem merül fel, hogy allergia okozza, főleg nem ételallergia. Sokszor elmarad az alapos kikérdezés, kivizsgálás. Befullad a gyerek? A befulladás a pulmonológus szakterülete. A pulmonológus is sokszor kizárólag gyógyszerrel kezeli a tüneteket. Jobb esetben végez egy alap allergiatesztet.

Étvágytalan, állandó emésztési problémákkal küzd? A háziorvos ajánlja a B vitamint, Béres cseppet, Peritolt. (Elhangzott egy házi gyermekorvos szájából: Peritol gyógyszert ajánlott étvágytalanságra, de ne lepődjön meg anyuka, az egy éves gyereke valószínűleg elalszik majd evés közben, de megjön majd az étvágya. Gasztroenterológusnál kiderült, hogy allergiás a tejre, és a gyulladt emésztőrendszere miatt nem tudott enni. Ki tudna úgy? Szigorú diéta mellett a gondok megszűntek.)

Fotó: Freeimages

Fotó: Freeimages

Az allergia, ételallergia, és -intolerancia kivizsgálása nem mindig egyszerű, és valamikor elég későn jut el a beteg az orvoshoz. Talán nem is sejti, hogy ételallergia vagy intolerancia okozza a problémáit.

Sokan évekig szednek gyógyszereket, szenvednek a tünetektől, úgy, hogy akár gyakran kell az ügyeletre rohanni segítségért a gyakori rosszullétek miatt… 

(Ahol várhatóan intravénás kalciuminjekciót kapsz még manapság is. Tudtad, hogy az ötvenes évektől ez volt a bevett módszer? Manapság már van jobb. Allergiás roham (anafilaxiás sokk) esetén a tudomány mai állása szerint epinephrine tartalmú injekcióval kellene kezelni a betegeket. Ha a vérnyomás esni kezd, a beteg befullad, és bedagad az arca-szája-szeme, az epinephrine (folyékony adrenalin) kitágítja az ereket, ellazítja a simaizmokat, stimulálja a szívverést, és azonnal segít a duzzanat csökkenésében. A beteget ezen gyógyszer használata után valószínű nem kell kórházban tartani… Az autoinjektor drága (EpiPen, AnaPen), de maga az orvosság, a hatóanyag olcsó. Minden orvosi rendelőben szükség lenne tartani belőle. Egy egyszerű izomba adott adrenalin injekcióval biztonságosabban megoldódna sok allergiás hirtelen rosszullét.)

Úgy gondolom, van szükség öndiagnózisra. Mindenkinek szüksége lenne digitális ismeretekre, hol és mit szabad komolyan venni az interneten. Az olvasás után pedig válaszd ki a számodra és a vélt vagy valós betegséged számára legmegfelelőbb szakorvost, és minél előbb keresd fel, ha nem csak egy torokgyulladás-jellegű panaszról van szó.

De mindenek előtt: Figyelj magadra, a családtagodra!

Például ha sejted, hogy konkrétan egy ételféleség miatt lettél rosszul többször is, a problémák az elfogyasztás után jönnek – hagyd ki az étrendedből pár hétig. Teljesen. Nyomokban sem egyél, mindent olvass el. Ha a tüneteid eltűntek, valószínűleg megvan a ludas allergén. (Ez esetben ha tartod a diétát, gyógyszerek nélkül és tünetmentesen élhetsz.) 

Ha úgy érzed ételallergia vagy intolerancia miatt alakultak ki a tüneteid, érdemes kivizsgáltatni. Hosszadalmas, de megéri, mert diétával akár minden gondod eltűnik. Gasztroenterológus szakemberhez fordulj ilyen esetben. A rossz hír az, hogy allergiát szinte bármi okozhat, és az ételintolerancia is hasonló tünetekkel jár. Sokszor nehéz rájönni a baj forrására.

 

Ha tetszett amit írtam, és érdekelnek az allergiával és egyebekkel kapcsolatos írásaim, kérlek csatlakozz a Facebook oldalamhoz is, itt: Allergia Blog

 

Ha van személyes történeted amit szeretnél megosztani, vagy csak kiírni magadból, hogy jobban érezd magad, esetleg tapasztalatokkal, receptekkel segítenél ételallergiás sorstársaidon – várom a leveled az allergia.cafeblog@gmail.com -ra!

Köszönettel: Lin

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!