Allergia és életmód

Anyaként, kicsi gyerekkel: alkalmazott, vagy vállalkozó?

Nagyon nehéz volt visszamenni dolgozni. Belefutottam egy csomó szerintem tipikus problémába. Valaki azt mondta, hogy a problémák automatikusan megoldódnak akkor, amikor a gyerek már 10 éves lesz. De mi van addig? 

A tapasztalataim megosztom veled, segítek, hogy tudd, mi várhat rád, ha alkalmazott leszel, vagy milyen lesz, ha saját vállalkozásba fogsz.

Mindkettő lehetőségnek van előnye, és hátránya. Bármelyiket lehet jól csinálni, ha okosan, előre átgondolod a képességeid, a háttered, és a befektethető energiáid (és pénzed) mennyiségét. A családi háttered, illetve a munkahely stílusa szinte mindent eldönt. Szerencsés vagy, ha besegít a párod, vagy a nagyszülők. 

Szerintem nagyon nehéz megtalálni az egyensúlyt a munka és a család között, néha pengeélen táncol az ember. Néha kompromisszumot is kell kötnöd. (Kivéve, ha ritka szerencsés munkád van, vagy ha a gyermeked egyáltalán nem beteges.) Elég nehéz visszatérni dolgozni ha több évig csak a gyermekneveléssel foglalkoztál akár alkalmazottnak, de talán még nehezebb nulláról felfuttatni egy vállalkozást.

Fotó: Freeimages

Fotó: Freeimages

Viszont kérlek: Ne légy munkamániás. Törekedj megtartani a kényes egyensúlyt a munka és a család között. Még arra az időre se hanyagold a gyermeked, amíg bedolgozod magad… Ha kihagysz a gyereked neveléséből egy-két évet, azt nem fogod tudni bepótolni. Töltsetek minőségi időt együtt, minden nap: Játsszatok együtt, az egész család! Sétáljatok, mozogjatok együtt! Rajzoljatok, fessetek, kreatívkodjatok. Így lehet túlélni a szürke hétköznapokat. Munka után ne a háztartás legyen a következő legfontosabb dolog, hanem a szeretetteljes együttlét. A háztartási munkát pedig oszd meg a pároddal! (Amúgy a háztartási munka is lehet vicces, a lányommal például azt szoktuk játszani, hogy mindketten Hamupipőkék vagyunk. Valahogy sokkal jobban megy a munka, csillogóbbak lesznek a letörölgetett szekrények, és a gyerekem is azt fogja tanulni, hogy a háztartási munka kellemes és eredményes is lehet.)

 

Ha alkalmazottként mész vissza dolgozni:

 

Általában ezek az előnyök:

1.) Viszonylagos biztonságban vagy, fizetik a TB-d akkor is, ha a gyereked beteg. (Számítani kell rá, hogy esetleg beteges lesz.)

2.) Társaságban vagy újra. Ha a régi jó kollégáid is ott vannak még, számíthatsz a támogatásukra. Van esélyed arra, hogy egy jó csapatban dolgozz.

3.) Csodálatos érezni, hogy újra elkezd pörögni az agyad. A beszűkült állapotod kezd elmúlni, kezdesz másra is gondolni, mint játszótér-pelenka-etetés.

4.) Újra elkezdesz kevésbé praktikusan öltözködni. Eddig fontos volt a büfi és sároscipő-biztos kabát, és a kényelmes sportcipő, most újra előkerül a sminkkészleted, a magassarkúd, és talán a szoknyád is.

5.) A régi kollégáid, akik már régebb óta anyák, üdvözölnek a klubban, és máshogy néztek egymásra. Nagyobb megértéssel. 

6.) Ha nem tetszik a munkahelyed, akkor kereshetsz másikat. Nem kell, hogy teljesen elkötelezd magad.

Fotó: Freeimages

Fotó: Freeimages

Általában ezek a hátrányok:

1.) Várhatóan nem fogod tudni ugyanazt a tempót tartani, mint régen. Főleg, ha nagyon kiestél a munkából. 

2.) Túlórázni már kevésbé tudsz. Ha túlórázni akarsz, akkor más neveli helyetted a gyereked. Anyaként nem biztos, hogy erről álmodtál. A túlórát pedig sok helyen elvárják, mindegy, milyen helyzetben van valaki.

3.) Továbbképzés, csapattréning, utazások, munkahelyi bulik? Vagy passzolod a gyereked másnak, vagy nem tudsz részt venni. Kilógsz a csapatból emiatt. 

4.) Ha beteges a gyerek: Egyszerűen nem tudnak rád számítani. Egy fontos projekt közepén nem mondhatod azt, hogy nem jössz be, mert beteg a gyereked… Ekkor is többnyire a rokonaidra kell támaszkodnod.

5.) Ha nincs kire támaszkodj, és beteges a gyerek, neked kell otthon maradni vele: Számíthatsz rosszallásra, arra, hogy nem kapsz előléptetést, és arra is, hogy nem fognak megbecsülni. Te leszel a cég utolsó embere, a leggyengébb láncszem. Rosszabb esetben megszabadulnak tőled.

6.) Bölcsis, ovis ünnepség, szünet: Nagyon nehezen megoldható. Addig meg főleg, amíg pici a gyerek. Ha már iskolás, szívesebben megy táborba, de addig… Nehéz. Nincs egy embernek annyi szabadsága, hogy minden szünetre elegendő legyen. Be kell hogy szálljon a másik szülő, vagy nagyszülők. De ha nem tudnak, akkor munkahelyi szempontból az anya igen rossz helyzetbe kerül. (Te kihagynád az anyák napi ünnepséget egy fontos tárgyalás kedvéért?…)

 

Ha úgy döntöttél, vállalkozást indítasz:

 

Általában ezek  az előnyök:

1.) A munkaidődet te magad osztod be.

2.) Teljesen megvalósíthatod önmagad. Amit teszel, azt magadért csinálod, nem a főnöködért. Az összes nyereség téged illet.

3.) Önálló vagy, senki sem parancsol neked. Nem ugráltat egy főnök sem. Magad választhatod meg a társaságod.

4.) Ha olyan vállalkozásod van, amit otthonról is koordinálhatsz, akkor a beteg gyermeked mellől is tudsz valamicskét dolgozni. 

Fotó: Freeimages

Fotó: Freeimages

Általában ezek a hátrányok:

1.) Az összes felelősség a tiéd. Az összes kockázat is a tiéd. A vállalkozókra többnyire hihetetlen adóterhek várnak, és sok adminisztráció, utánajárás, rohangálás, anyagi befektetés.

2.) A vállalkozás beindulásáig rengeteget kell dolgozni, ügyfélkört szerezni. Az első pár évben várhatóan mínuszos lesz a cég. Kellenek saját tartalékok, hogy a kezdeti nehézségek után beinduljon minden.

3.) Ha boltot nyitsz és nem otthonról dolgozol, és nincs alkalmazottad, aki helyetted beáll, akkor sokkal nehezebb helyzetbe kerülsz, mintha alkalmazott lennél valahol. Ahhoz, hogy alkalmazottat vegyél fel, jól bejáratott üzlet szükséges. A kezdetekben nem lenne pénzed a járulékaira, és újonnan nyitó vállalkozások nem számíthatnak állami támogatásokra sem. Így ha beteges a gyereked, akkor is bent kell lenned a boltban, és a gyerekedet valaki más neveli helyetted. Nem teheted meg, hogy betegszabadságra mész a gyerekeddel, mert a bevételkiesés miatt nem fogod tudni a havi terheket befizetni. (Ha csak nem a tartalékaidat éled fel…) Ráadásul ki járna olyan boltba szívesen, ami vagy nyitva van, vagy nincs? Elveszted a vevőidet is. Az pedig nem működőképes, hogy megadsz egy telefonszámot, és csörögnek, ha akarnak valamit… Van másik bolt is, ami megbízhatóan nyitva van. 

4.) Ha otthonról dolgozol, és beteg a gyereked: Ne számíts arra, hogy nagyon könnyű egy beteg gyerkőc ellátása mellett dolgozni. Ha online vállalkozásod van, akkor a hajnalaidat vagy az éjszakáidat kell beáldoznod.

5.) Egyedül vagy. Ha a vállalkozásodban van társ, az anyagi érdekek miatt nem lehet igazán őszinte a kapcsolatotok. Ha alkalmazottad van, szintén ki van neked szolgáltatva, és az alá-fölé rendeltségi viszony miatt szintén nem lehet kiegyensúlyozott a kapcsolatotok. 

6.) Vállalkozásfüggő lehetsz: Élvezed, mert megvalósítod magad, de ugyanakkor csapdában tart a vállakozásod, mert anyagilag függsz tőle. (Nem maradhatsz távol, nem lehetsz beteg, mert az ügyfelek elpártolnak.) Sokkal nehezebb kilépni egy saját vállalkozásból, mint másik munkahelyre menni.

Fotó: Freeimages

Fotó: Freeimages

 

Így vagy úgy, nem olyan egyszerű az élet, mint “lánykorunkban”. 

 

Ha tetszett amit írtam, és érdekelnek az allergiával és egyebekkel kapcsolatos írásaim, kérlek csatlakozz a Facebook oldalamhoz is, itt: Allergia Blog

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!