A pollenallergiások részére a tél a legjobb évszak. Télen a pollenallergiások fellélegezhetnek, megszűnik a szemviszketés, tüsszögés, orrfolyás.
Nyáron csukott ablakok mellett, jól kitisztított légkondival lehetett elviselni tünetmentesebben a szezont, elkerülve a fűnyírást, az esti ablaknyitogatást, a romantikus andalgást a parton – vagy mindezt pollenszűrős maszkban feszengve vagy antihisztaminokkal kibekkelve tűrték. a pollenallergiásoknak most kezdődik az igazi felszabadító szabadságos szezon.
Tehát: Éljen, itt a tél! Végre lehet szabadon sétálni a természetben, gyönyörködni a tiszta és pollenmentes tájban! Hajrá, ilyenkor érdemes elmenni egy jó kis telelésre, vagy elő-telelésre.
Viszont érdemes pár dologra figyelni. Aki allergiás, allergiára hajlamos, jobban oda kell figyelni a környezet tisztaságára.
Otthon télen is szükséges gondoskodni a ház megfelelő szellőzéséről. (Például páraelvonó belső szellőztető rendszer, vagy minden nap 10 perc teljes szellőztetés.) A magas páratartalom miatt a hidegebb falakon a vízpára lecsapódik, és ott gombás foltok keletkeznek. A penészgomba spórái bekerülnek a légtérbe, és allergiás tüneteken kívül egyéb betegségeket is okozhatnak.
Aki pollen/poratka allergiás, vegyen otthonra megfelelő antiallergén párnát és takarót, ezeket is érdemes kéthetente mosni: nem csak a takaró huzatát, hanem gyakran a takarót is, magas hőmérsékleten. Jó, ha van egy külön ruhaszárító gép. Segít, hogy ne gombásodjon a ház, és ha gyorsabban száradnak a ruhák, azok is kevésbé dohosodnak. (Persze nem árt egy jó mosógép sem, amibe beleférnek a takarók, és alaposan ki is centrifugázza azokat.)
Érdemes jó minőségű, több szűrőrendszerrel rendelkező, nagy teljesítményű porszívóval gyakran kiporszívózni, az ágyat és szövettel borított felületeket is. A szőnyegeket jobb, ha elfelejted.
Üdüléshez allergénmentes szállodát érdemes választani. Egyre több szálloda igazgatósága van tisztában azzal, hogy sok az allergiás beteg, és a szállodákat eleve úgy rendezik be, hogy a vendégek minél kevesebb allergénnel érintkezzenek. De amennyiben a falusi turizmus vonz, érdemes saját allergén-mentes ágyneműt vinni magaddal, mert lehet (valószínű), hogy a szálláson nem tisztítják az allergiások részére elvárt alapossággal az ágyneműket. A madártoll pehelytakaró-pehelypárna az igazán allergiásoknál akár fulladásos rohamot is okozhat. Érdemes szállásfoglalás előtt érdeklődni, hogy az ott lévő ágyneműk milyenek. (Hiába viszünk saját ágyneműt, ha az ágyban a korábban ott lévő ágynemű allergénjei megvannak. Saját ágyat mégsem tudunk vinni.) Szintén problémát okoz a fürdők gombásodása, a Wellness-hotelekben is érhetnek kellemetlen meglepetések allergiásként.
Érdemes olyan helyre menni, ahol a közelben van szükség esetén orvosi segítség, és gyógyszertár. Természetesen ne hagyjuk otthon a vészhelyzetekre szükséges allergiagyógyszereket sem, még télen is történhet baleset.
Pár kedvcsináló a régebbi utazós fotóimból –
(Csak úgy nézegetésre, vagy allergén-mentes háttérképnek: 🙂
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: