Allergia és életmód

10 tipp: Nyári tábor ételallergiásoknak

Az anyukák legnagyobb valós félelme, hogy olyat eszik a gyerek tábor alatt, amire allergiás

Az ételallergiás gyerekek szüleinek legnagyobb valós félelme

Az ételallergiás gyerekek a táborokban az átlagnál jobban ki vannak téve diétatévesztésnek. Idegen környezetben vannak, nem ismeri őket minden nevelő, és a társak is idegenek, nem figyelnek oda, hogy esetleg baja lehet a másiknak, ha megkínálják. Ezért fontos, hogy a szülő megfelelő figyelmet fordítson arra, hogy a gyermeke környezetét tájékoztassa, és kizárólag biztonságos forrásból kapjon ételeket. A fenti kép az ételallergiás gyermekek szüleinek rémisztő lehet, hiszen a leggyakrabban és legkontrollálhatatlanabbul úgy fordulhat elő diétatévesztés, hogy az egyik gyermek megkínálja a másikat… Pár másodperc alatt történhet baj. A gyerekeket mégsem lehet bezárni otthon a hosszú óvoda- majd iskolaszünet idejére, és a táborokban sok jót is tanulhatnak, így összegyűjtöttem, mire kell leginkább odafigyelni.

1. A gyerekeket nagyon korán, már 2-2,5 éves kortól meg lehet tanítani arra, hogy senkitől ne fogadjanak el ételt/italt, és meg tudják mondani, pontosan mire allergiásak.

A gyerekeket már nagyon korán meg lehet tanítani arra, hogy mire allergiások

A gyerekeket már nagyon korán meg lehet tanítani arra, hogy mire allergiásak

Valós buktatók: Ha a gyerek tudja is, hogy mire allergiás, a környezetében élő felnőttek nem tudják, mi fán terem az ételallergia. Pár életszerű példa: A fagyizóban az alkalmazott elfelejti megmondani, hogy tojás is van a fagyiban. (Tudtátok, hogy a pisztácia fagyiban a pisztácia olajos magnak számít, és erősen allergén?) A pékségben tejmentesnek mondanak gyakran mindent, pedig túró, sajt van a tésztában. Majdnem minden felvágott tartalmaz szóját és/vagy tejfehérjét. Sokan összekeverik a tejfehérje allergiát a tejcukor érzékenységgel, és laktózmentes tejjel itatják meg a tejfehérje allergiás gyerekeket. Ez akár kialakíthat azonnali kórházi ellátást igénylő állapotot is!

2. El kell magyarázni a táborvezetőnek, és a kisegítő személyzetnek az allergia részleteit, az elkerülendő ételek listáját lehetőleg írásban adjuk át, és a teendőkről szóló dokumentumot is. Minden allergénről, és tévesztés esetén minden teendőről értesülniük kell a vezetőknek. Amennyiben a táborvezetőt nem érdekli a szülő magyarázata, nem szabad beadni abba a táborba a gyereket. Ha nem hallgatnak végig minket, nem fogják tudni ellátni a gyereket, ha baj van!

3. Ne hidd, hogy a többiek tudják, mi fán terem az allergia, mit kell nézni, és mit kell tenni, ha baj van! Ha ismerős táborba is adod a gyermeket, mégis minden évben idegen a környezet, és a sok gyerek között lehet, hogy nem figyelnek oda rá. Érdemes megtanítani a felnőtt környezetet arra, hogyan kell értelmezni a termékek címkéit. Egy allergiás gyermek ellátásakor ugyanis minden apróbetűs részletet a címkén ismerni kell. Hívjanak fel telefonon, ha kérdésük van egy-egy összetevő, vagy ételféleséggel kapcsolatban.

A táborvezetőt és a környezetet is részletesen kell tájékoztatni

A táborvezetőt és a környezetet is részletesen kell tájékoztatni

4. Tedd a konyhád allergénmentessé, és tanulj meg finomságokat sütni! Legjobb, ha csak biztonságos, ellenőrzött forrásból kap a gyermek ételt. Otthon a konyhában ne forduljanak elő olyan ételféleségek, melyekből a gyermek véletlenül ehet, illetve ne kerüljön véletlenül se az általunk sütött/főzött élelmiszerekbe allergén. Vannak érdekes és fincsi ételek, melyek otthon könnyen és gyorsan elkészíthetők. A gyerek nem fogja magát úgy érezni, hogy lemaradt valamiről, ha kap otthonról mindig valami finom, friss, biztonságos, otthon sütött nasit.

Egy szép otthoni süti mindenért kárpótol!

Egy finom otthoni süti mindenért kárpótol!

5. Ismételj! Beszélgess a gyermekeddel gyakran, és ismételjétek el, miket nem szabad ennie, mik az allergia tünetei, mik a teendők, pl. azonnal szólnia kell a táborvezetőnek, ha furcsán/rosszul érzi magát…

6. Tábor esetén beszélj a szakácsokkal, illetve azon személyzettel, akik étkezésekkor segítenek. Gyakran ők kulcsfontosságúak az odafigyelésben, hiszen ők szolgálják ki a gyerekeket, ők tálalnak.

7. Ha bizonytalan vagy, hogy eheti vagy nem eheti a gyermek azt a bizonyos felkínált ételféleséget, mondj nemet, ne próbálkozzon ismeretlen ételféleséggel akkor sem, ha  a szakács azt mondja, hogy valószínűleg biztonságos – például egy szülő által készített kókuszgolyóra. (Van, aki használ tejet vagy akár mogyorót is a receptben!)

8. Mindig előfordul táborokban, hogy a gyerekek otthonról is hoznak nasit, illetve a táborral elmennek fagyizni. A táborvezetőnek oda kell figyelni, hogy az allergiás gyerek véletlenül se vegyen a többiek finomságaiból, illetve kizárólag biztonságos élelmiszereket fogyasszon. (A fagyizóban az alkalmazottak pl. legtöbbször nincsenek tisztában a fagylalt pontos összetevőivel. Ilyenkor, sajnos, az allergiás gyerek kimarad.) A táborvezetőnek nem szabad megsajnálnia a szomorú gyereket, és megvenni neki a tiltott falatokat. A tünetek gyakran kiszámíthatatlanok, és sokszor csak hosszú idő után javulnak. Ezért érdemes mindig biztonságos finomságot csomagolni a gyereknek.

Sajnos ebből az allergiás gyerekek gyakran kimaradnak

Sajnos ebből az allergiás gyerekek gyakran kimaradnak

 

9. Érdemes utánaolvasni! Táborozóknak az amerikai központú FARE- Food Allergy Research and Education összeállítását ajánlom leginkább (angol nyelvű) az alábbi linken.

10. Érdemes kitölteni az alábbi dokumentumot, hogy vészhelyzet esetén gyorsan cselekedhessenek a táboroztatók:

Dukumentum vészhelyzetre szükséges információkkal és adatokkal

Dukumentum vészhelyzetre szükséges információkkal és adatokkal

Ha tetszett amit itt láttál, és érdekelnek az allergiával és egyebekkel kapcsolatos írásaim, kérlek csatlakozz a Facebook oldalamhoz is, itt: Allergia Blog

Ha van személyes történeted amit szeretnél megosztani, vagy csak kiírni magadból, hogy jobban érezd magad, esetleg tapasztalatokkal, receptekkel segítenél ételallergiás sorstársaidon – várom a leveled az allergia.cafeblog@gmail.com -ra!

Köszönettel: Lin

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!